Польська національна та Шенгенська віза: у чому відмінності?

Зміст:

Українцям, які їдуть на заробітки до Польщі, необхідно знати, як працювати і проживати в цій країні, не порушуючи закону. Чим краще іноземець розбирається в тонкощах працевлаштування, тим менше проблем його чекає.

Чим відрізняється польська національна віза від Шенгенської?

Перш за все, ці документи розрізняються за терміном дії. Крім того, вони відносяться до різних категорій: шенгенська віза – до категорії C, а національна – до категорії D.

На візі пишуться не тільки букви, що вказують на її категорію, а й цифри, що позначають мету в’їзду до країни.

Терміни перебування в Польщі

Раніше іноземці, які їхали в країни Європейського Союзу, не замислювалися про те, яку візу відкривати. Туристи оформляли Шенгенську, а громадяни, що їдуть на роботу або навчання – національну. Ситуація змінилася, коли громадянам пострадянських країн надали можливість працевлаштуватися в Польській Республіці.

Сьогодні багато українців, білорусів, росіян їздять на заробітки до Польщі. Польський ринок праці пропонує безліч вакансій для людей різних спеціальностей та гідні зарплати.

Після того, як іноземці почали активно їздити на заробітки, інформація про цілі в’їзду в країну, що вказується у візі, стала неточною. Щоб працевлаштуватися в Польській Республіці потрібно знайти роботодавця, отримати від нього запрошення на роботу і оформити дозвіл на перетин польського кордону. При цьому первісна мета в’їзду в країну може бути іншою. Наприклад, іноземець поїхав вчитися, а потім влаштувався на роботу в Польщі.

Можна піти іншим шляхом, наприклад, приїхати в Польщу за безвізовим режимом і залишитися там працювати на час, дозволений законом. Однак варто знати, що такі прості умови працевлаштування для іноземців є тільки в РП. В інших країнах Шенгенської зони отримати роботу дуже складно. Національні візи найчастіше відкривають іноземці, які їдуть на роботу або навчання.

Скільки коштує оформлення візи?

Відкриття візи не є безкоштовною процедурою. Щоб отримати документ, доведеться оплатити консульський та сервісний збір, а також додаткові послуги (збір потрібних паперів, заповнення анкет та ін.).

Сервісний збір потрібно платити, якщо до оформлення візи залучаються спеціальні візові центри або інші посередники. Консульський збір являє собою оплату консульству за розгляд заяви на відкриття візи.

Вартість оформлення візи залежить від її типу та держави, яка її видає.

Шенгенська:

Національна:

Процедура відкриття візи може бути як стандартною, так і прискореною. Якщо людині потрібно отримати документ в короткі терміни, вона може скористатися послугою прискореного оформлення. Правда, коштувати вона буде набагато дорожче звичайного.

Українці за законом мають право оформляти польську національну візу безкоштовно. А точніше – умовно безкоштовно, тому що за додаткові послуги все одно доведеться платити.

Зона дії

Іноземцю, який має Шенгенську візу, можна перебувати на території будь-якої держави Шенгену 90/180 днів на рік. У національної візи в цьому плані є перевага: вона не обмежена 90 днями, а діє протягом усього терміну. При цьому іноземець може три місяці з цього часу бути в будь-якій іншій європейській країні. Однак в’їжджати в іншу країну він може тільки для відпочинку, працювати там не можна.

Зробивши польську національну візу, українець може перебувати на території Польщі стільки часу, на скільки отримано документ і при цьому має право на працевлаштування.

Кількість в’їздів

Різні типи віз дозволяють перетинати кордон певну кількість разів. Тому потрібно детально вивчити одержуваний документ. Шенгенська віза має три варіанти:

  • Одноразовий в’їзд. Іноземцю дозволяється один раз в’їхати в країну і перебувати в ній до закінчення періоду дії документа.
  • Лімітований в’їзд. Людина може перетнути кордон певну кількість разів. Однак такий варіант зустрічається нечасто.
  • Мультив’їзд. Власник документа може в’їжджати в країну і виїжджати з неї стільки разів, скільки забажає.

З національною візою справа більш проста. Іноземець, який отримав її, не обмежений у кількості в’їздів протягом періоду дії.

Коридор

Іноземцю, який перетнув кордон по безвізу і перебував на території держави 90 днів, не дозволять відразу ж відкрити Шенгенську візу. Що стосується національної візи, то тут ситуація інша:

  • воєводську можна отримувати відразу ж після закінчення дії візи іншого типу;
  • несезонна робоча діє 180 днів протягом року;
  • сезонна має термін дії 270 днів на рік.

Українці, які їздять на заробітки в Польщу, повинні стежити за законодавством, тому що правила та умови періодично коригуються.

Два типи віз

У певних випадках закон зобов’язує приїжджого громадянина мати два види віз:

  1. Шенгенська робоча. Її володар може знайти роботу в будь-якій країні Шенгену. Однак свої нюанси тут теж є. Наприклад, водії-далекобійники повинні бути ознайомлені з усіма дозволами та обмеженнями, що стосуються їх роду діяльності.
  2. Ділова. Дає право займатися тією роботою, яку можна підтвердити будь-якою візою. Наприклад, щоб відкрити бізнес в країні ЄС, можна оформити Шенгенську візу, а для бізнесу в самій державі можна навіть подати на ВНЖ, з можливістю в майбутньому отримати ПМЖ.

Якщо ви хочете оформити візу для працевлаштування в Польщі, звертайтеся за допомогою до нас. Наші контакти вказані на головній сторінці сайту.