Життя в Польщі з дітьми для українців

CHolovіk druzhina ta dvoє dіtej sidyat' na pіdlozі ta grayut'sya konstruktorom

Зміст:

Громадяни України, які вже не один рік працюють у Польщі, намагаються перевезти туди свою сім’ю. Матері-одиначки, яким нема на кого залишити дитину, їдучи на заробітки, беруть її з собою. А це створює додаткові складності при переїзді. Але будь-яку проблему можна вирішити, якщо знати закони.

Як живуть українці в Польщі

Польські закони не перешкоджають іноземцям, які приїжджають на роботу, привозити з собою дітей. Тут можна влаштувати дитину в дитячий сад або школу і навіть отримати пільги. Таким чином життя в Польщі з дітьми дає іноземцям деякі переваги.

Численні емігранти кажуть, що в цій країні непогані умови для соціальної адаптації молодих сімей. Польська мова схожа на українську, тому вивчити її нескладно. Діти дошкільного віку дуже швидко вивчають мову і звикають до нового оточення. Дітям старшого віку трохи складніше, але вони теж адаптуються набагато швидше дорослих.

Варто знати, що польська освітня система відрізняється від української. Вона включає навчальні заклади наступних рівнів:

 • дошкільні установи (przedszkole) для дітей від 3 до 6 років;
 • початкова школа (szkoła podstawowa) для дітей з 6–7 років;
 • ліцеї, технікуми, коледжі (szkoła ponadpodstawowa) для підлітків віком 16–20 років;
 • вищі навчальні заклади для осіб 18 років і старше.

Відвідування дитячого садка не є обов’язковим. Однак перед вступом до школи дитина повинна пройти річний підготовчий курс на базі школи або садка.

У перший клас школи дітей-іноземців приймають на тих же умовах, що і поляків. Зазвичай навчальний заклад батьки вибирають за місцем проживання, оскільки влаштувати дитину в школу в іншому районі набагато складніше. Для вступу потрібно подати звичайну або електронну заяву.

Що стосується дітей, які вже навчалися в українській школі, після переїзду вони можуть продовжити навчання у відповідному класі на підставі довідки або іншого документа, виданого на батьківщині.

Для якнайшвидшої адаптації дітей-іноземців польські школи за законом зобов’язані проводити для них два додаткових уроки польської мови на тиждень. Заняття проводяться безкоштовно.

Переїзд до Польщі з дітьми

Польське законодавство не пред’являє якихось особливих вимог до українців, які перетинають кордон з дітьми. Потрапити на територію країни можна при наявності будь-якої польської візи або біометричного паспорта.

Якщо майбутній роботодавець надіслав запрошення на роботу, в ньому обов’язково має бути прописана ваша дитина (або діти). Не забудьте врахувати цей момент при оформленні запрошення.

Якщо ви відкриваєте робочу візу, у візовому центрі потрібно пред’явити документ, який підтверджує, що діти не залишаться без нагляду, поки ви на роботі. Таким документом є правка-запрошення з дитсадка або школи.

Вже перебуваючи на території Польської Республіки, необхідно оформити тимчасову Карту побиту для дитини. Для цього потрібно звернутися в місцевий воєводський уженд з відповідною заявою та документами. У пакет необхідних документів входить:

 • свідоцтво про народження дитини;
 • закордонні паспорти матері та батька;
 • закордонний паспорт дитини;
 • страховка дитини;
 • фото дитини, зроблені спеціально для оформлення Карти побиту;
 • документи, які підтверджують, що батьки легально перебувають на території країни;
 • документ, що підтверджує місце проживання (наприклад, договір про оренду житла);
 • документ, що підтверджує платоспроможність батьків (наприклад, трудовий контракт).

Подайте ці документи у воєводський уженд, приклавши до них заяву в паперовій або електронній формі, і дочекайтеся рішення.

Ще один спосіб переїхати в Польщу з дітьми – скористатися Картою поляка. Отримати її можуть громадяни, у яких найближчі родичі – поляки (бабуся, дідусь, мати або батько). Карту оформляють через консульство на підставі документів, що підтверджують польське походження родича.

Якщо ви хочете поїхати на заробітки в Польську Республіку з дітьми, але не знаєте, що для цього потрібно, звертайтеся до нас на консультацію. Наші фахівці дадуть відповіді на усі питання і допоможуть з оформленням документів. Контакти вказані на сайті.