Як пандемія вплинула на роботу в Польщі

Відомо, що в березні, через спалах вірусу, більшість країн закрилися на карантин, і Польща не виняток. Була проведена маса заходів, для уникнення численних жертв. Не залишили без уваги і заробітчан.

Обмеження, посилення контролю на польських кордонах.

На прикордонних постах встановлений санітарний контроль. Пасажирам вимірюють температуру, далі вимагають заповнити бланк про мету поїздки: польською або англійською мовами. Якщо виникнуть підозри що людина інфікована, його супутників і транспорт переведуть окремо від інших машин.

Станом на 5 травня, кордон Республіки Польща перетнути непросто, але можливо. Так як автобуси на час карантину зупинені, добиратися доведеться на особистому транспорті, або на неофіційному автобусі, який курирує на єдиних відкритих кордонах: Ягодин-Дорохуськ і Краковець-Корчова.

Вартість поїздки на такому автобусі – 430 злотих з людини, що в рази перевищує ціну стандартного рейсу до обмежень. Водії беруть на себе відповідальність і допомагають підготуватися належним чином, від пасажира потрібно тільки наявність документів, що дають право на в’їзд. В такому випадку, шанси що прикордонники відмовлять, вкрай малі. Що потрібно мати при собі:

  • польська робоча віза
  • освядченіе або зазволеніе (дозвіл на роботу)
  • умови роботи від роботодавця, з адресою відбування 14-ти денного карантину, перед початком трудової діяльності.

На жаль, на підставі біометричного паспорта, поки що поїхати працювати не вийде. Коли знімуть це обмеження невідомо.

Працездатність підприємств і робочі місця.

На думку європейських експертів, приріст економіки буде незначним, можливе навіть нульовим притому, що оцінка на січень була в межах 4% зростання ВВП. Передбачається підвищення рівня безробіття до 10% і більше. Це стане причиною появи на ринку праці сотнею тисяч нових безробітних поляків.

Усупереч наведеним цифрам, підприємці розуміють, що замінити українського мігранта, на польського працівника, уникнувши додаткових витрат завдання не з легких, ймовірно навіть недосяжна. Українці зазвичай працюють в Польщі важкою фізичною працею, який, до того ж, низькооплачувана. Такі умови можуть не підійти звичайному поляку, до того ж уряд республіки прийняв «Антикризовий щит».

Щит включає в себе соцпакет широкого профілю, для працівників чиї підприємства тимчасово зупинені. До всього іншого, вищезгаданий пакет продовжує іноземцям термін дії віз, карт та інших документів, що дають право працювати в країні до кінця епідемії і на 30 днів після закінчення. Умовою продовження: завершення терміну документа в період пандемії.

Обстановка на ринку праці не критична і хорошу вакансію завжди можна знайти. Складнощі з працевлаштуванням відзначають в машинобудуванні, а також в сфері обслуговування, які були змушені закритися через епідемію вірусу. Тим часом, через світову кризу, утворилася нестача кадрів в галузях логістики і продовольчого достатку країни. А саме: логістичні склади, продуктові супермаркети, посів і збір урожаю.

Рівень безпеки, боротьба з Covid-19.

Вжиті заходи обережності, багато в чому схожі з нашими в Україні, але місцями більш жорсткість. Це пов’язано з тісним розташуванням до держав, у яких рівень зараження вкрай високий.

Влада встановила заборону на відвідування парків, різних зон відпочинку, а також закриють всі велопрокатом. Були виділені години для відвідування аптек, супермаркетів виключно для людей старше 65 років.

У громадських місцях, обов’язковим є наявність одягненою маски на обличчі, а в магазинах буде потрібно одягати ще й захисні рукавички. Закрито перукарні, салони краси і здоров’я. Магазини з будматеріалами працюють тільки по буднях.

Нововведення торкнулися і громадський транспорт: половина пасажирських сидінь має залишатися вільними на постійній основі. Для тих, хто вирішив не користуватися послугами метро та іншого міського регулярного транспорту, призупинять проїзні квитки. Але, в той же час залишаються відкритими костели для всіх бажаючих – на служінні можуть перебувати не більше 500 віруючих, є можливість спостерігати за службою онлайн.

Пильна поліція періодично ловить порушників карантину. Уже з перших днів введення ліміту пересування, були оштрафовані більше 50 особин по п’ять тис. Злотих. У перекладі на наші гривні це більш ніж 32 тис. Грн. Що стосується порушення самоізоляції, то тут штрафи набагато вище – до 30 тис. Злотих.

Для боротьби з коронавірусів, РП швидко обладнала і продовжує нарощувати медичну підтримку. У МОЗ заявляють про те, що тестів досить, придбали більше 10 тис. Ізолюючих масок, підготували 10 тис. Місць для інфікованих. Уряд переконаний, що даної кількості вистачить, щоб впоратися зі спалахом.

Однак нестача медпрацівників інфекційного профілю та відповідних лабораторій присутній і тут. Як епідемія поведеться надалі залежить від організованого дотримання прийнятих заходів безпеки.