Умова о праце

Зміст

sdelka-v-prave-ponyatie-vidyi-i-formyi-sdelok
Давайте розглянемо види контрактів, які українці укладають, влаштовуючись на роботу в Польщі, щоб дізнатися усі особливості та підводні камені кожного з них. Це дозволить вам чітко знати свої права та захистити себе від різних махінацій, які часто здійснюють трудові агентства, щоб недоплачувати працівникові зарплату.

Робота в Польщі: Умова о праце

Перш за все розберемо такий документ, як Umowa o prace. В перекладі з польської це означає «Трудовий договір». Він являє собою встановлену польським трудовим законодавством форму документа, який регламентує трудові відносини працівника й роботодавця.

Згідно з чинним законодавством, працівник зобов’язаний укладати контракт з роботодавцем. Якщо його не оформити, ваша робота буде вважатися нелегальною. Необхідно знати основні моменти, які вказуються в документі. Якщо інформація, яка прописана в ньому, суперечить закону, то документ вважається недійсним.

Коли роботодавець повинен укладати Umowa o prace?

Приймаючи на роботу іноземців, керівники компаній зазвичай вибирають не Умову о праце, а Умову злеценія або Умову про джело. Логіка тут проста: ці типи контрактів не повністю відповідають нормам трудового права, тому дають більше можливостей для максимального використання працівників з меншою відповідальністю для себе.

Органи влади помітили це і, щоб уникнути порушень, закріпили в трудовому законодавстві два основних положення:

 1. Umowa o prace повинна бути підписана, якщо ви працюєте безпосередньо під керівництвом роботодавця (наприклад, на заводі). Для українців це не зовсім підходить, оскільки більшість з них працює через трудові агентства.
 2. Не можна змінювати Умову о праце та інші види договорів, якщо робота фактично відповідає умовам, зазначеним у першому пункті.

Чи можна довести наймачеві необхідність укласти саме Umowa o prace? Звичайно, ви можете підказати, помітити або вказати йому на помилку. Але, якщо він свідомо йде на підміну одного виду контракту іншим, то вплинути на це навряд чи вийде.

Можна через суд спробувати довести, що ваша праця по Умові злеценія фактично відповідає Умові о праце. У цьому випадку суд може визнати, що роботодавець уклав з вами не той контракт. При цьому наймач повинен буде виконати усі свої обов’язки перед вами так, нібито ви весь цей час працювали по Umowa o prace. Таким чином, якщо ви впевнені, що ваш наймач вчиняє неправомірні дії, можете сміливо звертатися до суду.

Види Umowa o prace

Умова о праце – це загальна назва форми про трудові відносини. На практиці використовуються різні типи цього документа. Розглянемо кожен з них більш детально.

  1. Umowa na okres probny (на випробувальний термін). Актуальний в тих випадках, коли наймач хоче перевірити кваліфікацію співробітника, а той в свою чергу бажає перевірити, наскільки йому підійде ця робота. Особливості:
   • Підписується максимум на три місяці.
   • Не має можливості продовження.
   • Автоматично закінчує діяти у прописаний в документі день.
   • Передчасно розривається лише за згодою обох сторін (в однієї сторони розірвати його не вийде).

По завершенню цього контракту наймач і співробітник або переривають свої трудові відносини, або підписують новий контракт.

  1. Umowa o pracę na czas określony (на заздалегідь визначений період). Особливості:
   • Період дії визначається самим документом.
   • Контракт можна продовжити два рази. При продовженні втретє він перетворюється на безстроковий.
   • Без продовження контракт автоматично закінчується у встановлений день.
   • Достроково розірвати трудові відносини можна тільки за згодою обох сторін. Наймач самостійно зробити цього не може. Якщо контракт укладається довше ніж на півроку і в ньому прописаний цей пункт, то роботодавець може звільнити вас, попередивши за два тижні до терміну звільнення.

Цей тип Умови о праце найчастіше підписують з працівниками з інших країн.

 1. Umowa na czas wykonania określonej pracy (на конкретний обсяг робіт). Його підписують, коли потрібно виконати деякий обсяг робіт. Цей різновид документа дуже схожий на попередній. Він підписується в тих випадках, коли не можна точно сказати, скільки часу буде потрібно на виконання заявленого обсягу робіт. Тому контракт закінчується тоді, коли виконані необхідні роботи.
 2. Umowa o pracę na czas nieokreślony (безстроковий). Це оптимальний для працівника варіант. Однак керівники компаній не часто підписують його з іноземними громадянами. Цей тип Умови не має фіксованого періоду дії або обсягу робіт. Переваги:
  • Необмежений час дії.
  • Розрив тільки за згодою обох сторін.
  • Односторонній розрив з боку наймача дозволяється тільки з серйозної причини (довга хвороба співробітника, порушення трудової дисципліни і т. п.).

Зміст трудового договору

Будь-який тип контракту має бути надруковано на папері та підписано обома сторонами. Підписання має відбутися не пізніше першого робочого дня, тому немає такого поняття як «пробні дні», коли ви будете працювати без договору і без зарплати. Якщо вам пропонують щось подібне, можете відразу ж звертатися до поліції.

Які ж пункти мають обов’язково міститися в договорі?

 1. Сторони контракту: дані працівника і наймача (фірми або фізичної особи).
 2. Тип договору.
 3. Час дії: початок і кінець (при безстроковому позначається тільки дата початку; при договорі на встановлений обсяг робіт вказується дата його укладення, а датою закінчення стає день завершення робіт).
 4. Трудові умови: графік, місце, години або обсяг робіт, відпустка та інші пункти, що відносяться до умов праці.
 5. Оплата: зарплата та відрахування податку.

Фахівці рекомендують вказати в Umowa o pracę умови, при яких співпраця може бути припинена раніше терміну. Вони не повинні вступати в протиріччя з законом, але в його межах можна встановлювати свої правила. Пункт про можливість передчасного розірвання дозволить заощадити час і вам, і роботодавцю в разі, якщо ви захочете змінити роботу, а він захоче замінити вас на іншого співробітника.

Соціальний захист по Umowa o pracę

Вище ми вже розглядали обов’язкові пункти, які прописуються в договорі. Зараз поговоримо про інші моменти. Вказувати їх потрібно, коли вони відрізняються від тих, які встановлені законодавством. До речі, змінити їх можна тільки в кращу сторону.

 1. Оплачувана відпустка 21 – 26 робочих днів (залежить від стажу).
 2. Соціальні гарантії: пенсія, страховка та ін.
 3. Надбавки: понаднормові, компенсації та інші виплати, не зафіксовані в договорі.
 4. Інші умови: певна специфіка вашої роботи.

Цей тип контракту дає широкий рівень забезпечення та соціальні гарантії.

Яку інформацію роботодавець має право дізнаватися у працівника?

Наймач має право отримати наступну інформацію:

 • П.І.Б;
 • дату народження
 • місце проживання;
 • освіту;
 • досвід роботи, навички, кваліфікацію.

Вимагати іншу інформацію він не має права. Однак ви можете її надати, якщо захочете. У вас можуть запитати номер мобільного, номер паспорта, імена батьків, ідентифікаційний код та інші відомості.

Право працівника на ознайомлення та переклад Umowa o pracę

Перед підписанням документа ви повинні з ним ознайомитися. Раніше переводити документи для іноземців було необов’язково, і багато фірм цим користувалося. У договорі можна було написати все що завгодно, оскільки працівник не знає польської мови, він підписує документ, не знаючи точних умов праці. Таким чином іноземцю доводилося вірити наймачеві на слово.

Зараз Трудовий кодекс зобов’язує роботодавця забезпечити іноземному співробітнику переклад контракту на зрозумілу йому мову. Потрібно проінформувати роботодавця про те, що вам потрібен переклад на певну мову (наприклад, російську або українську).

Для зручності більшість трудових агентств заздалегідь переводять договори на російську мову. Якщо ваш роботодавець відмовляється перекладати Umowa o pracę на вашу рідну мову, можете сміливо звертатися в інспекцію праці.

Зміна умов

Деякі умови контракту можна змінювати за згодою сторін в рамках чинного законодавства. Для цього можна або скласти новий договір, або оформити додаток до старого. Роботодавець має право змінювати умови за своєю ініціативою. При цьому він зобов’язаний видати співробітнику письмове повідомлення про своє бажання змінити конкретні пункти контракту і вказати дату, з якої воно починає діяти.

Підлеглий може відмовитися від цих змін. У разі відмови він повинен письмово проінформувати про це роботодавця до середини терміну, зафіксованого в повідомленні. У цьому випадку договір буде розірваний після зазначеного терміну, а працівник не потрапить ні під які санкції.

Особливості оподаткування

Незалежно від типу Умови о праце шкала виплат буде однаковою. Розглянемо відрахування податку на прикладі:

 • брутто: 2500 злотих;
 • відрахування до Пенсійного фонду – 244;
 • страховка – 37,50;
 • охорона здоров’я – 194,15;
 • непрацездатність – 61,25;
 • податок на прибуток – 155;
 • разом: 691,90;
 • нетто – 1808,10 злотих.

Витрати роботодавця будуть ще більш високими, адже він оплачує ще й інші збори.

Іноземці, приїжджаючи на заробітки, часто забувають про податки і думають, що їм не доплачують зарплату, створюючи нездорову атмосферу серед співробітників.

Як правильно розірвати Umowa o pracę?

Найпростіше розірвати контракт за угодою сторін. Обидві сторони підписують відповідний документ, після чого їх трудові відносини закінчуються. У цьому документі можуть зазначатися додаткові норми, а також терміни розриву контракту, що не суперечать закону.

Розглянемо конкретні терміни для різних видів Умови о праце:

 1. На випробувальний термін – 3 дні, якщо контракт підписаний до 2 тижнів; 7 днів – від 2 тижнів до 3 місяців; 14 днів – на 3 місяці.
 2. На певний період: 14 днів.
 3. На безстроковий: 14 днів – якщо ви працюєте менше 6 місяців; від 6 місяців до 3 років – 1 місяць; більше 3 років – 3 місяці.

Щоб не потрапити під штрафні санкції, плануйте своє звільнення завчасно.

Кого не можна звільнити за Umowa o pracę?

Існує три категорії людей, яких польський роботодавець не має права звільняти:

 1. Працівники, які перебувають на лікарняному до 182 днів.
 2. Вагітні (тільки, якщо вони не на випробувальному терміні).
 3. Люди, які перебувають у декретній відпустці.

Також варто згадати про оплату праці під час лікарняного. Тільки на Умові о праце усі лікарняні повністю оплачуються.

Отримання розрахунку у разі звільнення

Сума оплати повинна відповідати реально відпрацьованому часу або виконаному обсягу робіт. Якщо в договорі передбачені додаткові компенсації, вони також повинні бути виплачені. Терміни і способи розрахунку потрібно обговорити заздалегідь.

Важливо знати, що українці повинні обов’язково закривати свої банківські рахунки перед від’їздом на Україну. Якщо цього не зробити, то банк буде щомісяця списувати з вашого рахунку оплату за його обслуговування. Якщо картку закрити, то роботодавець не зможе нарахувати зарплату. Тому в цьому питанні потрібно знайти компроміс ще до від’їзду в Україну.

З усього вищесказаного стає зрозуміло, що Umowa o pracę – це найбільш бажаний тип договору для українця. При його правильному оформленні права працівника будуть повністю захищені.