Умова о праце

Зміст:

sdelka-v-prave-ponyatie-vidyi-i-formyi-sdelok

Влаштовуючись на роботу в Польщі, українські працівники укладають трудовий договір з роботодавцем. Цей документ захищає права обох сторін. Існують різні види договорів, найвигіднішим з яких є Умова о праце. Давайте розглянемо, що являє собою цей документ, які різновиди має та інші подібні питання.

Що таке Умова о праце?

У перекладі на українську назва цього документа означає «трудовий договір». Це спеціальна форма документа, яка регламентує відносини працівника та роботодавця. Кожен співробітник компанії повинен мати трудовий договір. Працівники, у яких його немає, вважаються нелегальними. За нелегальне працевлаштування і працівник, і наймач можуть понести покарання у вигляді штрафу.

У яких випадках заключають Umowa o prace?

Польські роботодавці неохоче підписують Умову о праце з іноземними працівниками. Найчастіше вони віддають перевагу Умові злеціння або Умові о джело. Справа в тому, що два останні типи контракту не повністю захищають права співробітників, тому керівництво отримує більше можливостей для незаконних маніпуляцій.

Щоб уникнути різного роду правопорушень у трудовій сфері, в польське законодавство були внесені наступні положення:

 1. Усі працівники, які працюють безпосередньо під керівництвом роботодавця (наприклад, на фабриці), повинні мати Умову о праце. Оскільки більшість іноземців працює через трудові агентства, це їм не зовсім підходить.
 2. Будь-які типи контрактів, в тому числі Умову о праце, заборонено міняти, якщо робота відповідає правилам першого пункту.

На жаль, працівник, та ще й іноземний, не може змусити керівництво компанії, яка приймає його на роботу, укласти Umowa o prace. Він може підказати або попросити, але, якщо роботодавець свідомо вибирає більш вигідний для себе тип договору, то працівник тут безсилий.

Можна спробувати в судовому порядку довести, що робота по Умові злеціння фактично відповідає Умові о праце. Якщо суд визнає це, то керівника зобов’яжуть виконувати всі обов’язки, відповідні Umowa o prace.

Тому при наявності впевненості в незаконних діях роботодавця, можна подати на нього до суду.

Різновиди Umowa o prace

Цей документ включає в себе кілька різновидів, кожен з яких має свої особливості. Розглянемо їх.

Umowa na okres probny (на пробний період). Це контракт, що укладається на випробувальний термін. Якщо працівник підійде роботодавцю, то після закінчення тимчасового договору він укладе з ним постійний. Особливості:

 • Його можна укласти не більше, ніж на три місяці.
 • Продовжити його неможливо.
 • У зазначену дату дія документа припиняється.
 • Достроково розірвати його вийде тільки в тому випадку, якщо згодні обидві сторони.
 • Umowa o pracę na czas określony (на заздалегідь визначений період). Особливості:

  • Термін дії контракту визначається сторонами і прописується в ньому.
  • Його можна продовжувати, але не більше двох разів. Якщо продовжити його втретє, то він перетвориться на безстроковий.
  • Свою дію він закінчує у встановлену дату (при відсутності продовження).
  • Раніше терміну розірвати контракт можна тільки за згодою обох сторін. Керівник не може звільнити співробітника без його волі. Якщо документ укладено на термін більше 6 місяців і в ньому вказано цей момент, то керівник може розірвати трудові відносини, попередивши співробітника за два тижні.

  Umowa na czas wykonania określonej pracy (на конкретний обсяг робіт). Підписується в тих випадках, коли є позначений обсяг робіт, який потрібно зробити. Його вибирають, коли точний час на виконання робіт невідомий. Закінчення договору збігається із закінченням робіт.

  Umowa o pracę na czas nieokreślony (безстроковий). Не має терміну закінчення. Працівник може працювати, поки він сам не побажає звільнитися або роботодавець не звільнить його на законних підставах. Це найбільш вигідний вид договору для співробітника. Однак керівники фірм рідко підписують його з іноземцями. Особливості:

  • Діє безстроково.
  • Розірвати його можна тільки за спільною згодою.
  • Керівник може розірвати трудові відносини тільки при наявності серйозних підстав (довга хвороба, відсутність кваліфікації у підлеглого і т. п.).

  Зміст контракту

  Будь-який вид трудової угоди має бути складений у письмовому вигляді, і в ньому мають стояти підписи обох сторін. Підписують його до початку роботи. Співробітник не повинен виходити на роботу до того, як поставить свій підпис. Якщо наймач пропонує тимчасово попрацювати без договору, можна сміливо звертатися в поліцію, оскільки це є порушенням трудового законодавства.

  У договорі мають міститися наступні пункти:

  1. ПІБ, паспортні дані керівника і працівника.
  2. Тип контракту.
  3. Початок і кінець дії (якщо він безстроковий, то вказується тільки дата початку).
  4. Умови праці (робочий графік, місце, обсяг робіт, відпустки та ін.).
  5. Розмір заробітної плати та податків.

  У документі також варто вказати умови дострокового розриву трудових відносин. Важливо пам’ятати, що ці умови не повинні порушувати закон, а в іншому можна самостійно їх встановлювати. Цей пункт допоможе заощадити час, якщо одна зі сторін вирішить розірвати контракт.

  Соціальний захист

  Крім основних пунктів, розглянутих вище, в угоду можна включати додаткові. Робити це треба в тих випадках, коли вони відрізняються від прийнятих законом. Причому, міняти їх можна тільки в кращу сторону.

  1. Оплачувана відпустка. Тривалість відпочинку залежить від трудового стажу і становить 21 – 26 робочих днів.
  2. Соціальні гарантії (страховка, пенсійні виплати).
  3. Надбавки.
  4. Інші умови (визначаються специфікою роботи).

  Умова о праце вигідна тим, що дає співробітнику соціальні гарантії, наприклад, оплачуваний лікарняний в разі тимчасової непрацездатності.

  Яку інформацію можна надавати роботодавцю?

  Керівник має право на отримання наступної інформації про співробітника:

  • особисті відомості: ПІБ, дата народження;
  • адреса проживання;
  • освіта;
  • досвід роботи, кваліфікація, навички.

  Це всі відомості, які наймач може дізнатися. Іншу інформацію співробітник може надати йому тільки, якщо сам захоче.

  Ознайомлення з контрактом і переклад

  Кожен співробітник перед підписанням контракту повинен його прочитати. Якщо іноземець не знає польської, то документ має бути переведений на його рідну мову. Раніше такий переклад був необов’язковим, тому недобросовісні наймачі користувалися цим для обману підлеглих.

  Зараз закон зобов’язує керівників фірм надавати своїм іноземних співробітникам переклад угоди. Щоб отримати переклад, потрібно повідомити роботодавця про його необхідність. Для простоти багато компаній відразу переводять текст документа на російську мову. Відмова керівництва в наданні перекладу є підставою для звернення до інспекції праці.

  Внесення змін

  Окремі умови угоди можна при необхідності змінити. Робити це дозволено за згодою сторін і тільки в рамках закону. Щоб зафіксувати зміни, можна скласти новий договір або зробити додаток до старого. Наймач може самостійно внести зміни. При цьому він повинен письмово повідомити про це підлеглого із зазначенням дати початку дії змін.

  Співробітник може відмовитися від внесення змін і точно так же, в письмовому вигляді, повідомити керівника про свою відмову. Зробити це потрібно до середини терміну, зафіксованого в повідомленні. У подібному випадку контракт буде розірвано після зазначеного терміну без будь-яких наслідків для працівника.

  Податки, які віднімаються із зарплати

  Усі різновиди Умови о праце мають однакову шкалу виплат. Приклад вирахування податків:

  • брутто: 2500 злотих;
  • відрахування до Пенсійного фонду – 244;
  • страховка – 37,50;
  • охорона здоров’я – 194,15;
  • непрацездатність – 61,25;
  • податок на прибуток – 155;
  • разом: 691,90;
  • нетто – 1808,10 злотих.

  Погоджуючи зарплату з керівництвом, потрібно пам’ятати про податки, щоб потім не дивуватися через невідповідність суми, отриманої на руки.

  Правила розірвання Умови о праце

  Найпростіший спосіб розірвати трудові відносини – отримати згоду обох сторін. При цьому керівник і підлеглий підписують папір, який фіксує закінчення трудових відносин.

  Терміни розірвання для різних типів угод:

  • На випробувальний термін: 3 дні, якщо контракт підписаний до 2 тижнів; 7 днів – від 2 тижнів до 3 місяців; 14 днів – на 3 місяці.
  • На певний період: 14 днів.
  • На безстроковий: 14 днів – якщо ви працюєте менше 6 місяців; від 6 місяців до 3 років – 1 місяць; більше 3 років – 3 місяці.

  Якщо співробітник бажає звільнитися, він зобов’язаний заздалегідь оповістити про це керівництво. В іншому випадку його можуть оштрафувати.

  Кого не можна звільнити за Umowa o pracę?

  Наймач не має права звільнити працівника в наступних випадках:

  • перебування на лікарняному менше 182 днів;
  • вагітність співробітниці (якщо вона не знаходиться на випробувальному терміні);
  • відпустка по догляду за дитиною.

  Перевагою Умови о праце є повністю оплачуваний лікарняний.

  Виплата розрахункових при звільненні

  Якщо співробітник звільняється, то керівництво зобов’язане виплатити йому гроші за весь реально відпрацьований час або виконаний обсяг робіт. Іноді в контракті прописуються додаткові виплати, які він також повинен отримати. Як саме будуть проводитися виплати, потрібно обумовлювати заздалегідь.

  Іноземні громадяни, які повертаються до себе на батьківщину, повинні обов’язково закрити рахунок у польському банку. Якщо цього не зробити, банк буде нараховувати комісійні за обслуговування картки. Але закривати рахунок потрібно не раніше, ніж наймач переведе на нього всі належні виплати.

  Таким чином ми бачимо, що Umowa o pracę – це найвигідніший для працівника тип договору. Тому по можливості потрібно намагатися укладати з роботодавцем саме його.