Умова о праце: все, що потрібно знати українцю

Зміст:

Усім українцям, які бажають відправитися на заробітки до Польщі, потрібно знати, які види трудових контрактів існують. Це допоможе чітко розуміти свої права та обов’язки і уникати шахрайства з боку роботодавця або трудового агентства.

Умова о праце: що це таке?

Основним видом трудового договору є Умова о праце (Umowa o pracę). Це трудовий контракт певної форми, встановленої трудовим законодавством Польської Республіки. Його укладають всі працівники, яким не підходять інші типи угод.

Згідно з чинним законом, кожен працюючий громадянин зобов’язаний мати трудовий контракт. У разі його відсутності працевлаштування вважається незаконним і карається штрафами.

Обов’язково потрібно знати основні моменти, які прописуються в трудовому договорі. Якщо інформація, зазначена в ньому, суперечить закону, документ буде визнаний недійсним.

В яких випадках роботодавець зобов’язаний підписати Umowa o pracę?

Нерідко наймачі при прийомі на роботу іноземців підписують з ними не Умову о праце, а Умову злеценія або Умову о дзело. Роблять вони це навмисно, оскільки ці види контрактів не повністю відповідають трудовому кодексу, а значить дають більше свободи для максимального використання співробітників з вигодою для себе.

Законодавчі органи помітили ці маніпуляції і вже давно закріпили на рівні юридичних норм два основних положення:

 1. Умову о праце необхідно підписувати тоді, коли робота виконується в місці, часу та безпосередньо під керівництвом роботодавця. Сюди можна віднести працю на фабриці або заводі. Для українців цей варіант не особливо підходить, тому що багато з них працюють через трудові агентства.
 2. Якщо робота відповідає параметрам, прописаним в першому пункті, Умову о праце замінювати іншими видами угод забороняється.

Чи може іноземний працівник переконати наймача укласти з ним саме Умову о праце, а не якийсь інший контракт? Давайте дивитися на речі реально. Співробітник може запропонувати наймачеві зробити це, але, якщо той навмисно підміняє один трудовий договір іншим, працівник ніяк не може на це вплинути.

Якщо ж невідповідність укладеного контракту фактичній роботі буде доведено в судовому порядку, суд визнає, що людина трудилася за умовами Умови о праце, навіть якщо спочатку з нею підписали інший тип угоди. У цьому випадку керівництво компанії повинно буде виконати всі зобов’язання перед співробітником так, як, ніби він весь цей час працював за Умовою о праце.

Види Umowa o pracę

vidг-umowa-o-pracę

Існує кілька різновидів цього трудового договору. Кожен з них має свої відмінні риси.

Umowa na okres próbny (на випробувальний термін)

Документ підписується в тих випадках, коли керівництво фірми хоче перевірити кваліфікацію нового співробітника, а сам співробітник бажає дізнатися, чи підійде йому робота.

Цей вид контракту можна укласти не більше ніж на тримісячний термін. Продовженню він не підлягає, а свою дію припиняє в зазначений день. Якщо обидві сторони вирішили припинити співпрацю раніше, ніж закінчився випробувальний термін, вони мають право зробити це.

Після закінчення Umowa na okres próbny сторони або розривають трудові відносини, або скріплюють їх вже іншим типом договору для довгострокового співробітництва.

Umowa o pracę na czas określony (на певний термін)

Договір підписується на завчасно обумовлений період часу. Цей період визначається самим документом. Його можна продовжити, але не більше двох разів. При третьому продовженні він автоматично перетворюється в безстроковий. Варто пам’ятати, що ці умови відносяться тільки до Умови о праце. В іншому типі угоди, наприклад, в Умові злеціння, вони будуть іншими.

Достроково розірвати Umowa o pracę na czas określony можна тільки за згодою працівника та роботодавця. Роботодавець за своєю ініціативою не може його розірвати. Але тут є один нюанс: якщо договір укладається на термін більше півроку і в ньому прописується відповідний пункт, керівництво фірми може звільнити співробітника. При цьому воно зобов’язане попередити його про прийдешнє звільнення за два тижні.

Варто зауважити, що саме Umowa o pracę na czas określony найчастіше укладають з іноземними працівниками.

Umowa na czas wykonania określonej pracy (на певний обсяг робіт)

Цей контракт підходить для тих випадків, коли є необхідність виконати певний, відомий заздалегідь, обсяг робіт. Цей документ багато в чому схожий на Umowa o pracę na czas określony. Його найкраще вибирати, коли час, який буде потрібно для виконання намічених робіт, невідомий. Термін закінчення робіт і буде вважатися терміном завершення договору.

Umowa o pracę na czas nieokreślony (безстроковий)

Це найзручніший для працівника тип трудового контракту. Однак керівники неохоче підписують його з іноземцями. З назви документа стає зрозуміло, що він не обмежується ні обсягом, ні термінами робіт.

Термін дії даного контракту необмежений. Розірвати його можна тільки в тому випадку, якщо обидві сторони згодні на це. Роботодавець за своєю ініціативою звільнити співробітника може, але на це має бути поважна причина. До поважних причин належать: тривале перебування на лікарняному, порушення трудової дисципліни, невідповідність кваліфікації працівника виконуваній роботі.

Які пункти потрібно включити в трудовий договір?

Будь-який різновид Umowa o pracę повинен бути викладений на папері та мати підписи роботодавця і працівника. Підписати його потрібно до того, як новий співробітник приступить до своїх робочих обов’язків. Ніяких «пробних днів», коли він працює неофіційно, бути не повинно – це порушення закону. Якщо наймач вимагає подібного, можна відразу ж звертатися в поліцію.

У трудовому контракті обов’язково мають бути наступні пункти:

 1. Відомості про співробітника та роботодавця або фірму.
 2. Тип контракту (безстроковий, на певний термін і т. д.).
 3. Термін початку та закінчення договору (в безстроковому пишеться тільки дата початку).
 4. Умови праці (графік, робоче місце, обсяг робіт, відпустка).
 5. Зарплата (сума вказується в брутто, тобто до вирахування податків).

Бажано включити в договір пункт про умови дострокового розірвання трудових відносин. Це допоможе заощадити час, якщо сторони вирішать припинити співпрацю.

Соціальний захист по Umowa o pracę

sotsialnaya-zashchita-po-umowa-o-prac

Як вже було сказано раніше, цей тип трудового договору є найвигіднішим для працівника, тому що він забезпечує найбільш повний соціальний захист.

Вище були вказані пункти, які в обов’язковому порядку потрібно включати в контракт. Однак є деякі умови, які варто розглядати тільки в тих випадках, коли вони відрізняються від діючих законодавчих норм. Варто зауважити, що міняти їх можна тільки в бік поліпшення. Розглянемо ці пункти.

 1. Оплачувана відпустка (від 21 до 26 днів у році, в залежності від трудового стажу).
 2. Соціальні гарантії, страхування NZF, пенсійне забезпечення та інші виплати ZUS.
 3. Надбавки (понаднормові, компенсації та інші виплати, не передбачені контрактом).
 4. Інші умови (певна специфіка роботи, якщо вона є).

Таким чином, саме цей різновид трудового договору надає широкий рівень забезпечення та соціальні гарантії.

Які відомості роботодавець може отримувати від працівника?

При прийомі на роботу керівництво компанії може дізнатися наступні відомості про нового співробітника:

 • ПІБ;
 • дату народження;
 • адресу проживання;
 • освіту;
 • інші наявні кваліфікації.

Цю інформацію працівник зобов’язаний надати при працевлаштуванні. Вимагати іншу інформацію наймач не в праві. При бажанні співробітник сам може її надати. Наприклад, керівництво може попросити номер мобільного, паспортні дані, імена батьків, ідентифікаційний код.

Ознайомлення з договором та його переклад

Перш ніж підписати трудовий контракт, працівник обов’язково повинен уважно прочитати його. Якщо він іноземець і не розмовляє польською, документ потрібно перевести на зрозумілу мову.

Раніше переклад робили за бажанням, обов’язковим правилом це не було. І деякі компанії зловживали цим, вписуючи в документ все, що завгодно: адже іноземець все одно не зможе прочитати. Працівники підписували контракти практично наосліп, не знаючи, на які умови погоджуються і вірячи на слово роботодавцю.

Пізніше законодавчі органи зобов’язали наймачів надавати своїм іноземним співробітникам переклад контракту. Мову, на яку буде переводитися документ, потрібно узгодити ще до його підписання. Співробітник повинен повідомити керівника, що хоче отримати переклад угоди і вказати, на яку саме мову його слід перевести.

Для зручності більшість трудових агентств заздалегідь переводять трудові контракти на російську мову. Якщо роботодавець відмовляється надати переклад, можна звернутися в трудове агентство зі скаргою.

Зміна умов контракту

Будь-які пункти Умови о праце можна поміняти, якщо виникне необхідність. Для цього потрібна згода як роботодавця, так і співробітника. Не варто забувати, що внесені зміни не можуть вступати в протиріччя з чинним трудовим законодавством.

Для фіксації змін можна укласти нову угоду або скласти доповнення до вже існуючої. У Польській Республіці такий документ називається Анекс.

Наймач може вносити зміни в односторонньому порядку. При цьому він зобов’язаний оповістити працівника про те, що щось змінив в угоді. Повідомлення надається в письмовому вигляді. У ньому прописується дата, з якої зміни починають діяти.

Співробітник може не погодитися зі зміненими умовами. Про свою незгоду від також зобов’язаний написати про це наймачу. Лист потрібно відправити до середини терміну, зазначеного в повідомному документі. У цьому випадку контракт розривається без будь-яких санкцій для працівника.

Оподаткування по Умові о праце

Усі типи Umowa o pracę мають єдину шкалу оподаткування. Для прикладу розглянемо відрахування податків на конкретному прикладі:

 • брутто – 2500 злотих;
 • відрахування в ПФ – 244 злотих;
 • страхування – 37,50 злотих;
 • охорона здоров’я – 194,15 злотих;
 • непрацездатність – 61,25 злотих;
 • податок на прибуток – 155 злотих.

У підсумку отримуємо 691,90 злотих податку. Прибираємо цю суму з зарплати брутто і отримуємо 1808,10 злотих. Цю суму людина отримає на руки.

Витрати фірми на співробітників будуть ще більш високими, оскільки вона оплачує і інші збори, наприклад, ZUS роботодавця.

В умові о праце розмір зарплати вказується в брутто, тобто до вирахування податків. Це важливо пам’ятати, щоб потім не дивуватися, що на руки видали меншу суму.

Правила розірвання Umowa o pracę

Найпростіше розірвати контракт за угодою сторін. При цьому працівник і наймач підписують відповідний документ. Після цього їх трудові відносини вважаються закінченими. У документі можуть бути прописані терміни та додаткові умови розриву. Вони повинні вписуватися в рамки чинного законодавства.

Встановлені законом терміни розірвання угоди:

 • Для контракту на випробувальний термін – 3 дні, якщо він підписаний до двох тижнів; 7 днів, якщо він підписаний від двох тижнів до трьох місяців; 14 днів, якщо укладений на три місяці.
 • Для контракту на певний період – 14 днів.
 • Для безстрокового – 14 днів, якщо співробітник знаходиться в компанії менше півроку; місяць, коли він працює від півроку до трьох років, три місяці – якщо співробітник працює більше трьох років.

У ці терміни працівник зобов’язаний повідомити керівництво про своє бажання звільнитися. При недотриманні цих термінів можна потрапити під штрафні санкції.

Кого не можна звільнити за Умовою о праце?

Згідно закону, є три категорії громадян, яких роботодавець не в праві звільнити:

 1. Співробітники, які перебувають на лікарняному до 182 днів.
 2. Вагітні співробітниці (звільнення допускається в разі роботи за контрактом на випробувальний термін).
 3. Працівники, які перебувають у декреті.

Що стосується лікарняних, то тільки Умова о праце дає гарантію на їх повну виплату.

Порядок розрахунку по Umowa o pracę

Розмір виплат при звільненні не може бути менше, ніж за фактично відпрацьований час або зроблений обсяг робіт. Усі передбачені договором компенсації працівник повинен отримати. Терміни та способи перерахування грошей краще обговорювати завчасно.

Українці, їдучі з Польщі, обов’язково повинні закрити всі банківські рахунки. В іншому випадку банк буде списувати гроші за незакриту картку. Однак закривати рахунок потрібно не раніше, ніж роботодавець перерахує на нього увесь грошовий залишок. Якщо зробити це раніше, він не зможе перерахувати гроші.

Таким чином, Умова о праце – це найбільш вигідний тип трудового договору для українців, які працюють в Польщі. Якщо вас цікавить більш детальна інформація або потрібна допомога у працевлаштуванні в Польській Республіці, звертайтеся в нашу компанію.