Трудовий договір Umowa o dzielo – що це таке?

Зміст:

Одним з різновидів трудових контрактів в Польщі є Umowa o dzielo. Він підписується у тих випадках, коли працівник береться за виконання разової роботи. Припустимо, є якийсь конкретний обсяг робіт, який потрібно виконати. Працівник укладає з наймачем договір, в якому прописується цей обсяг та плата за його виконання.

Договір діє рівно до того моменту, поки робота на буде зроблена і оплачена відповідно до умов, зазначених в документі. Після цього контракт втрачає силу.

Давайте детальніше ознайомимося з цим видом трудової угоди, дізнаємося, як правильно її укладати та розривати, не порушуючи польського законодавства.

Що таке Умова о дзело?

У перекладі на російську мову назва цього документа означає «договір підряду». Його укладають в тих випадках, коли наймачеві потрібен працівник для виконання конкретної роботи. Обсяг робіт визначається заздалегідь: роботодавець вже знає, що саме і в яких обсягах потрібно зробити.

Сюди можна віднести збір певної кількості фруктів або овочів, проведення ремонтних робіт, будівництво об’єкта, написання програми та ін. Простіше кажучи, будь-які роботи з чітко зазначеним обсягом можна віднести до цієї категорії.

Цей документ в корені відрізняється від Умова о праце. Умова о праце – це повноцінний трудовий договір, який роботодавець укладає зі співробітником при прийомі на роботу. У ньому не вказується ні обсяг робіт, ні термін закінчення. Там прописуються права й обов’язки обох сторін. Ще одна важлива відмінність: Умова о праце регулюється трудовим законодавством, а Умова о дзело – цивільним.

Хто може укласти Умову о дзело?

Існує три категорії громадян, які мають право на укладення цього виду трудового контракту:

 • фізичні особи – громадяни Польщі та іноземці;
 • об’єднання декількох організацій без юрособи;
 • юридичні особи.

Плюси та мінуси Umowa o dzielo

Найкраще розглядати плюси та мінуси цього різновиду трудового контракту з позиції іноземного працівника, зокрема, українця. Головний плюс документа полягає в тому, що він відмінно підходить для виконання разової роботи. Укласти його можна без всяких зусиль. Що стосується мінусів, то їх більше, ніж плюсів:

 • відсутність оплачуваних лікарняних;
 • відсутність відпустки;
 • немає чітких термінів робочого дня;
 • діє обмежений період;
 • не регулюється трудовим законодавством.

Однак наявність цих недоліків зовсім не означає, що потрібно відмовлятися від Умова о дзело. Якщо попалася хороша пропозиція про роботу, але наймач наполягає саме на цьому виді контракту, варто погоджуватися.

Зміст Umowa o dzielo

У Цивільному кодексі зазвичай не прописується вид угоди. Користуючись цим, деякі роботодавці пропонують укладати контракт в усній формі. На таку пропозицію краще не погоджуватися, адже, якщо виникнуть суперечки й розбіжності, довести що-небудь буде неможливо.

Будь-який договір обов’язково складається у письмовому вигляді. У ньому має бути прописані усі нюанси, що стосуються роботи, оплати та обов’язків обох сторін.

Дані сторін

У документі необхідно вказати ПІБ співробітника та наймача, рік народження, ідентифікаційні податкові номери, паспортні дані. До угоди додаються копії паспорта обох сторін або їх представників (у разі підписання контракту товариством або юрособами).

Предмет договору

У цьому розділі наводиться докладний опис роботи, для якої наймається співробітник. Бажано не тільки вказати самі роботи, але й детально описати весь процес їх виконання. Фахівці радять:

 • Описати об’єкт замовлення – що саме має вийти після закінчення роботи.
 • Описати робочий процес – умови праці, час початку та закінчення робочого дня, тривалість обідньої перерви, вихідні дні. Таким чином працівник убезпечить себе від зловживань з боку роботодавця. Деякі наймачі змушують своїх працівників працювати понаднормово або влаштовують їм ненормований робочий день. Докладна вказівка усіх нюансів допоможе захиститися від цього.
 • Вказати засоби виробництва – інструменти, матеріали, обладнання, якими замовник повинен забезпечити працівника. Якщо ж співробітник сам придбає все що потрібно, то це також обговорюється.
 • Включити пункт про додаткову оплату – це потрібно на випадок виникнення непередбачених обставин.
 • Описати права та обов’язки сторін при розірванні контракту. Цей пункт більш детально буде розглянуто нижче.

Чим складнішою та специфічнішою є робота, тим більше нюансів має бути прописано в трудовій угоді.

Оплата

Як вже було сказано вище, обсяг робіт визначається заздалегідь. Сума винагороди теж визначається завчасно і прописується в договорі. Після закінчення робіт роботодавець зобов’язаний виплатити співробітнику обумовлену суму в повному обсязі. Однак тут теж є деякі нюанси, які слід згадати в угоді:

 • виплата понаднормових, якщо співробітник працює більше обумовленого часу;
 • компенсація інструментів, матеріалів;
 • штрафні санкції для працівника за несвоєчасне виконання робіт (якщо вони передбачені).

У цьому розділі контракту вказується спосіб оплати: на банківський рахунок, на карту або готівкою.

Терміни дії

Умова о дзело може мати обмеження по термінах виконання роботи або не мати їх. Якщо вони є, то потрібно прописати їх в договір. Також бажано вказати терміни, на які можна перенести роботу, якщо виникнуть непередбачені складності або перешкоди.

Підписи сторін

Угода складається у двох примірниках. Один отримує наймач, інший – підрядник. Обидві папери повинні мати підписи сторін або їх представників. Якщо працівник є іноземцем, то контракт можна перевести на знайому йому мову. Переклад необхідно завірити у нотаріуса.

Якщо в контракті не вказана дата, коли він починає діяти, він автоматично вступає в силу відразу після підписання.

Відповідальність сторін

При укладенні угоди наймач визначає конкретний обсяг робіт, а підрядник зобов’язується їх виконати. Після цього наймач виплачує йому обумовлену суму. Це основні обов’язки сторін.

Додаткові зобов’язання прописуються окремими пунктами. Вони допомагають вирішити всі суперечки, які можуть виникнути між сторонами. Якщо ж залагодити розбіжність мирним шляхом не виходить, необхідно звернутися до суду.

Варто пам’ятати, що Умова о дзело регулюється Цивільним кодексом, тому трудова інспекція Польської Республіки не займається вирішенням спорів з цього виду договору.

Робота та оплата

Підрядник отримує оплату за свою працю після того, як виконано весь обсяг робіт. Якщо він великий, то можна використовувати поетапний варіант оплати, наприклад, кожен місяць. Хоча найчастіше використовується саме основний варіант – виплата всієї суми після завершення роботи.

Щоб не потрапити під дію закону про мінімальну погодинну оплату, наймачі вказують не кількість годин, необхідних для виконання роботи, а дедлайн – дату, до якої робота має бути закінчена.

Розірвання договору

Раніше вже було сказано, що контракт припиняє свою дію після того, як намічена робота буде виконана. Тому підписувати спеціальний папір не потрібно, а ось акт про виконані роботи бажано скласти. Цей документ підтверджує, що все зроблено згідно з домовленостями, і замовник претензій не має.

Якщо виникне необхідність достроково розірвати договір, то це нескладно зробити. Але якщо подібний пункт не прописаний в угоді, підрядник ризикує залишитися без оплати, оскільки за умовами договору оплачується тільки повний обсяг робіт, а не його частина. Якщо розірвати угоду за обопільною згодою не виходить, можна звернутися до суду.

Податки та внески

Цей різновид трудової угоди не передбачає виплату соціальних зборів роботодавцем за підрядника. Працівник може зробити це сам, добровільно. Що стосується податків, то тут є відмінності: будь-який дохід підлягає оподаткуванню.

У деяких випадках розмір та спосіб оплати може змінюватися. Вони визначаються законом та іноді змінюються. Нижче наведені деякі дані, проте краще перевірити ще раз їх перед укладенням контракту.

При доході менше 200 злотих

Дохід являє собою різницю між сумою, яку замовник зобов’язується виплатити співробітнику, і витратами, здійснюваними співробітником для виконання робіт. Але розмір витрат не завжди можна визначити, тому враховується саме та сума, яка зафіксована в угоді.

Цей спосіб актуальний, коли контракт підписують дві юрособи або юридична та фізична особа, яка не є штатним співробітником наймача. В цьому випадку підрядник платить авансовий податок в 18% від суми, прописаної в контракті. Її не включають в декларацію і не подають PIT-11.

При доході більше 200 злотих

У цьому випадку порядок оподаткування буде дещо іншим. Передоплату податковому органу в 18% вносить наймач, формується PIT-11, а працівник декларує свій дохід.

При укладенні контракту між двома фізособами

У цьому випадку авансові виплати не передбачені: підрядник вказує свої доходи в податковій декларації (для їх запису є спеціальна графа). Розмір податку розраховується з урахуванням цього факту.

Тепер ви знаєте, що являє собою Umowa o dzielo, в яких випадках варто укладати цей договір і що потрібно в ньому прописувати. Якщо ви хочете дізнатися більше інформації про польські трудові договори або отримати консультацію з питань працевлаштування в Польщі, звертайтеся до нас. Наші контактні телефони вказані на головній сторінці сайту.