Трудовий договір Umowa o dzielo в Польщі на конкретну роботу

Зміст

Цей вид договору є контрактом на разову роботу, яка обмежена деякими умовами : є конкретний об’єм роботи, і як тільки він виконується робиться оплата, договір вважається виконаним і більше не має сили.

У цій статті ми поговоримо про те, що таке Umowa o dzielo, як укладати контракт подібного типу, як законно його розірвати, захистити свої права і не порушити ніяких трудових норм в Польщі.

Umowa o dzieło в Польщі – що це таке?

У перекладі найменування контракту звучить, як “договір підряду” і є контрактом на конкретну роботу. Найменування відмінно відбиває основну суть документу : по суті, це трудовий договір, ув’язнений для виконання об’єму робіт, які вже заздалегідь визначені, – збір певної кількості ягід, спорудження якогось конкретного об’єкту, написати якусь програму, зробити переклад конкретних статей, – усі роботи, в яких вказаний чіткий об’єм підходить для виконання за договором підряд.

Якщо umowa o prace – це повноцінний документ трудовий документ, використовуваний для тривалої співпраці, в якій вказуються права і обов’язки, що регламентуються Трудовим законодавством, то Умова про дзело регулюється Цивільним кодексом.

З цієї причини, при захисті прав працівника з Умовой про дзеле використовується той же кодекс, що і при Умове Злецения, а це нижче, ніж захист при Умове про Праце.

Хто може укласти Умову про дзело?

Підписувати такий договір можуть особи трьох категорій :

 • фізичні особи, у тому числі і іноземні громадяни;
 • об’єднання в особі організацій і суспільств без юридичної особи;
 • юридичні особи;

Переваги і недоліки

Розглядати переваги і недоліки подібного договору ми будемо з точки зору працівника – українця. Основний плюс в тому, що подібний договір підрядника можна укласти швидко, він добре підходить для разової роботи, підробки або тимчасової співпраці.

Мінусів у нього більше:

 • не оплачуються лікарняні;
 • немає відпустки;
 • зазвичай не регламентований робочий день
 • робота тимчасова;
 • не регулюється Трудовим законодавством;

Багато працедавців, проте, наполягають саме на цьому виді договору, тому, якщо ви не хочете упустити хорошу роботу, треба погоджуватися. Далі розглянемо детально пункти, з яких складається умова про дзело.

Зміст трудового договору

Оскільки форма договору зазвичай не вказується в цивільному кодексі, деякі працедавці намагаються укласти Umowa o dzielo усно, але EWW Ukraine не радить погоджуватися на подібного роду умови, оскільки при усному договорі практично неможливо довести що-небудь.

Навпаки, в інтересах працівника максимально детально розписати усі умови і подробиці майбутньої роботи, описавши усі нюанси і дрібниці.

Сторони Umowa o dzielo

Як працедавець, так і працівник повинні надати детальні дані про себе: ПІБ, рік народження, податкові номери ідентифікації, посвідчення особи і ксерокопії паспортів обох сторін або їх представників, якщо договір підписується з боку суспільства або юридичної особи.

Предмет договору

У цьому пункті договору необхідно максимально детально описати роботу, яка має бути виконана підрядником для працедавця : бажано вказувати не лише саму роботу, але і описати поетапно увесь процес – параметри, функціонал, інші ці роботи. Наша компанія радить:

 • включіть опис об’єкту замовлення – який результат повинен отримати замовник або як повинна виглядати виконана завершена робота;
 • описати дані про майбутній процес роботи – які трудові умови, час робочого дня, довжина перерви на обід, вихідні : це узабезпечить підрядника від нерегламентованого робочого дня і наднормових;
 • вказати засоби виробництва – чим забезпечуватиме замовник підрядника – інструменти, матеріали, засоби для особистої захисту: якщо ні, то працедавець має право розраховувати на те, що працівник сам придбаває усе необхідне;
 • включіть пункт про додаткову оплату – якщо виникають непередбачені обставини, наприклад, із-за поганих погодних умов для виконання якої-небудь роботи треба більше часу і дій, чи буде працедавець їх оплачувати;
 • детальний опис зобов’язань і прав сторін при припиненні договору.

Останній пункт договору ми розглянемо ще детальніше далі в статті. Якщо ваша робота специфічна і має багато нюансів, добре підготуйтеся, постарайтеся не забути ніяких важливих пунктів, щоб потім не виникало складнощів.

Винагорода

Оскільки об’єм робіт встановлюється заздалегідь, то і оплата праці також заздалегідь фіксується, і має бути виплачена за фактом виконання роботи у встановленому об’ємі. Саме у цьому основна суть Умови про дзело. Але в цьому пункті договору, варто приділити увагу і деяким іншим аспектам трудових стосунків. Приміром

 • наднормові, якщо про це є домовленість в документі, ви зможете на них претендувати;
 • компенсації за інструменти і засоби захисту;
 • штрафи підрядникові за невиконання роботи вчасно, якщо були встановлені тимчасові обмеження по усіх завданнях;

У цій частині документу зазвичай встановлюється форма оплати : наличными, банківський переказ або інший спосіб.

Терміни дії

Договір підряду може і не мати яких-не будь обмежень за часом, а тільки за об’ємом. Якщо в цьому пункті є необхідність, то в документі слід прописати терміни, в які роботи мають бути виконані. Тут же слід прописати час, на який можна переносити терміни, у разі гострої необхідності або створеної форс-мажорної ситуації.

Підписи сторін

Умова про дзело має бути складений мінімум в двох екземплярах: один для працедавця, інший – підрядникові. Кожен документ підписується обома сторонами або їх довіреними особами власноручно. Переклад на рідну мову іноземного працівника робиться згідно необхідності, і має бути нотаріально завірений.

Якщо немає вказівки по терміну початку дії документу, Umowa o dzelo набуває чинності з моменту підписання обома сторонами.

Відповідальність в договорі підряду

Основний сенс полягає в самій назві документу : працедавець встановлює об’єм робіт, підрядник бере на себе зобов’язання все виконати у встановлений термін, а замовник гарантує оплату відповідно до домовленості.

Усі інші зобов’язання сторін описуються в договорі, як додаткові пункти. Усі спори, які виникли на підставі цього договору між двома сторонами, і їх не вдалося врегулювати, вирішуються в суді. Інспекція праці РП не бере у свій розгляд які-небудь питання, що виникли у рамках Умова про дзело!

Робота по Умова про дзело і оплата праці

Як вже було відмічено вище, оплата по цьому виду контракту відбувається після того, як виконаний вказаний об’єм роботи : в теорії можна включити в договір пункт поетапної виплати, наприклад, кожен місяць, але на практиці працедавці уникають цієї форми і вважають за краще платити у кінці.

Саме з цієї причини, щоб не потрапити під дію закону про мінімальну почасову оплату, працедавці вказують не кількість годин, скільки знадобиться на виконання роботи, а термін або дату, до якої все повинно бути готове, – дедлайн.

Розірвання договору підряду

Як вже було відмічено вище, договір припиняє свою дію, як тільки обидві сторони виконують свої обов’язки. В цьому випадку немає необхідності підписувати спеціальну угоду, але акт про виконані роботи все ж краще скласти – це документальне підтвердження того, що ви виконали свою роботу, як підрядник і у працедавця немає до вас претензій.

Достроково припинити подібний контракт також можна, якщо погоджувати обидві сторони: якщо подібний пункт розвитку не прописаний був заздалегідь в договорі, то швидше за все вам не сплатять ту частину роботи, яка вже виконана, оскільки Умова про дзело підписується на увесь об’єм роботи, а не на частину.

Якщо ж домовленість не вийшла, то припинення контракту відбуватиметься в суді, з урахуванням норм цивільного права.

Внески соціального страхування і податки

За цим договором замовник не повинен виплачувати ніяких соціальних виплат ні самому підрядникові, ні за нього в ZUS. Працівник може зробити це самостійно, на добровільній основі.

На рахунок податків ситуація інша: будь-який доход має бути оподаткований, у тому числі і той, який обкладається по Умове про дзело. У деяких обставинах спосіб і рівень оплати може змінитися. Вони встановлюються законом і нерідко міняються. Ми представимо деякі дані для орієнтиру, але радимо перевірити ще раз їх на момент підписання вашого договору для надійності.

При доході по Umowa o dzielo менше 200 злотих

Доход – це різниця між сумою контракту і витратами, які підрядник робить для виконань умов цього договору. Але оскільки витрати іноді не вдається підтвердити, до уваги беруть конкретну суму, вказану в договорі. По суті, цей метод актуальний при підписанні договору підрядника між юридичними особами або між юридичною і фізичною особою, яка не є офіційним працівником замовника, і в цьому випадку підрядник сплачує авансовий податок в 18т суми, вказаною в договорі.

Її не включають в декларацію і не видається PIT – 11.

При доході більше 200 злотих

Особи, що укладають договір – ті ж, що і в минулому пункті, а порядок виплат відрізняється. Передоплата податкової в 18елает замовник, формується PIT – 11, а підрядник вказує доход у своїй декларації, і якщо є основа може розраховувати на перерахунок податку.

При укладенні Умова про дзело між двома фізичними особами

В цьому випадку не робляться ніякі авансові платежі: доходи мають бути включені підрядником в податкову декларацію, в спеціально відведену для цього графу, і податок нараховуватиметься і сплачуватиметься у згоді з цим фактом.

Цей вид договору досить поширений в Польщі, тому необхідно знати основні параметри. Наша компанія готова допомогти вам знайти відповідну роботу в Польщі: в EWW Ukraine є величезна база вакансій, тому ви зможете підшукати щось, що підійде саме вам. Наші консультанти дадуть відповідь на усі ваші питання, і допоможуть підготувати необхідні документи.