Робота в Польщі без візи для українців по біометричного паспорту

Зміст

Липень 2017 року став важливим місяцем для українців, які хочуть працювати і жити в Польщі на законних підставах : тепер ми можемо працювати в Польщі без оформлення яких-небудь віз. Це відмінна новина, з урахуванням того, що сьогодні величезна кількість українців прагне на заробітки в Європу із-за поганого економічного стану в країні, нестабільності і відсутності гідних робочих місць.

У цій статті ми розберемо як це зробити, на що можна розраховувати, і які можуть виникнути складності.

Що дає безвіз українцям?

Цей режим України з країнами ЄС дозволяє громадянам України відвідувати будь-які країни шенгенської зони, окрім Великобританії і Ірландії з метою туризму 90 днів в півроку, без отримання спеціальної візи. У Польщі ж в цей період можна навіть працювати на тимчасових вакансіях. Робота в інших країнах ЄС по безвізу заборонена, таке можливе тільки в Польщі.

Як українці можуть працювати в Польщі без робочої візи?

До липня 2017 року із цього приводу була маса чуток, що сильно ускладнювало життя громадянам України : але Держприкордонслужба країни внесла ясність, ухваливши новий закон, по якому РП дозволяє працювати по безвізу громадянах України. Ця величезна перевага, тим паче, що в країні є багато хороших вакансій з високими зарплатами і потреба в іноземних працівниках. Кожен громадянин України може вільно працювати в Польщі без візи, якщо у нього є один з 2 документів, які ми розглянемо далі.

Дозвіл на працевлаштування

Це досить відомий документ, про отримання якого ми говорили окремо в одній з наших статей, де розглядали в яких випадках його необхідно отримувати, які для цього потрібні документи, з чим можна зіткнутися в процесі оформлення.

Ініціатором процесу оформлення документу є працедавець, який відправляє у Воєводство пакет потрібних документів на працівника. Рішення приймає по конкретному випадку воєвода, і триває оформлення може від одного до двох місяців.

Заява від працедавця

Цей документ – по суті, повідомлення про те, що конкретний працедавець в Польщі має намір прийняти до себе на роботу конкретного іноземця. У цьому уся суть питання, можна починати працювати. Виготовляється Освадченье за два робочі дні.

Особливий недолік у цього документу в тому, що працювати по ньому можна тільки півроку в рік. Як тільки термін буде вичерпаний, необхідно або від’їжджати додому, або оформляти дозвіл. Безвізовий режим закінчується раніше, але його можна продовжити. Варто також відмітити що з 2018 року також діє документ, що дозволяє влаштуватися на сезонні роботи.

Вартість документів і терміни роботи

Плата як за заяву, так і за дозвіл робиться ініціатором, а значить працедавцем : а перше – 7 євро, за друге від 12 до 35 євро. По безвізовому режиму іноземець може перебувати в ЄС не більше 90 днів в півроку, також можуть працювати українці по біометричному паспорту. Для продовження можливості працювати в Польщі, потрібно оформляти інші документи. Про них детально є в нашому блозі, або можна поцікавитися у консультантів EWW Ukraine.

Основа для відмови

Їм може стати тотальна заборона конкретному українцеві для в’їзду до Польщі або в зону Шенгену : в цьому випадку його і перебування в країні, і працевлаштування – нелегально.

Трудовий договір: чи треба оформляти?

Відповідь однозначна – так. Це зобов’язання як працівника, так і працедавця – трудовий договір має бути оформлений. В деяких випадках, що не суперечать закону, це може бути цивільно-правовий документ.

У іноземця є 7 робочих днів, щоб пройти реєстрацію в ZUS: без цієї дії будь-яка робоча діяльність вважатиметься нелегальною.

Як поїхати працювати по біометричному паспорту, не порушуючи закон?

Завдяки режиму безвіза з ЄС, українець може вільно в’їхати в Польщу і вже на місці шукати собі працедавця і оформляти дозвіл або запрошення на роботу. Проблема в тому, що оформляти останнє може бути трохи довго – до декількох місяців, а перевищувати свій термін знаходження в країні не можна. Тому, як тільки документ буде готовий, просто може не залишитися часу для роботи. Тому наша компанія рекомендує наступний алгоритм дій :

  • вибрати працедавця дистанційно;
  • перевірити його і отримати від нього заяву або дозвіл;
  • поїхати в Польщу;
  • укласти договір і реєстрацію в ZUS;

Як залишитися працювати понад дні, дозволених безвизом?

Один з варіантів залишитися працювати – отримати ВНЖ на підставі довгострокового договору про роботу. Тому, якщо ви працюєте по безвизу, але має такий трудовий договір, можете претендувати на Карту Побиту.

Згідно із законом, подати документи можна навіть в останній день офіційного знаходження в Польщі, оскільки отриманий штамп дає можливість знаходитися в країні увесь період, поки розглядається справа. Але наша компанія радить так не поступати:

  • документ можуть просто не прийняти, якщо будуть виявлені помилки і недоліки, тому немає гарантії, що ви отримаєте штамп, при першому ж поданні документів;
  • навіть якщо ви отримуєте штамп, він не надає вам права легально працювати, хоча ви законно можете знаходитися в країні, а термін очікування може бути довгим;
  • до того ж, ви не можете в’їжджати в країну, якщо немає інших віз;

Виходить, термін очікування буде досить довгим, за який ви повинні залишатися в Польщі, не працюючи, або поїхати додому, без права в’їжджати в країну назад. Тому наша компанія радить зайнятися оформленням Карти Побиту відразу після приступлення до роботи в Польщі, якщо ви плануєте залишитися.

Чим зайнятися тим, хто чекає ВНЖ?

Якщо ви рано подали заяву на оформлення Карти, і у вас стоїть штамп, ви маєте право працювати у рамках безвіза, оскільки терміни ще не вийшли. Для цього, ви повинні виїхати з країни, і в’їхати по біометричному паспорту. Не виникає жодних проблем за наявності і безвізових днів, і штампу.

Переваги і недоліки нововведень

Звичайно, плюси від подібних законів очевидні – можна працювати без яких-не будь віз. Але складність в тому, що треба уважно відноситься до оформлення наступних документів. Також недолік в тому, що працедавцеві необхідно посилювати контроль, а також оформляти інші документи, стежити за дотриманням термінів, а оформлення дозволу коштує дорожче.

Чи можна міняти працедавця по безвізу?

Так, якщо ваш ліміт перебування ще не вичерпаний, і ви отримали новий дозвіл або заяву.

Ми розглянули найосновніші питання, які виникають за бажання працювати в Польщі по безвізу. Якщо у вас залишилися якісь сумніви, питання або нерозуміння, звертайтеся до наших досвідчених консультантів, які допоможуть вам розібратися, а також розкажуть про усі можливі варіанти роботи, документи, які знадобляться, види віз і терміни.