Працевлаштування в Польщі без візи

Зміст:

У липні 2017 року українці отримали можливість їздити на заробітки до Польщі без відкриття візи. Для багатьох жителів України це стало доброю новиною, оскільки економічна обстановка в країні змушує їх шукати роботу за кордоном. Давайте дізнаємося, яким чином можна працевлаштуватися в Польській Республіці і що для цього потрібно.

Переваги безвізу для українців

Безвізовий режим, що діє між Україною та державами Євросоюзу, дає можливість українцям в’їжджати в усі країни Шенгенської зони, крім Ірландії та Великобританії, в якості туристів. Перебувати на території європейської держави можна 90 днів на півроку.

Що стосується Польщі, то тут українці отримують більше можливостей: вони можуть не тільки відпочивати, а й працювати в цій країні. Дозволений законом термін перебування дає можливість влаштовуватися на тимчасову роботу. В інших європейських країнах без візи можна тільки відпочивати, але не працювати. Унікальну можливість працевлаштування українцям надає тільки Польща.

Працевлаштування в Польщі без робочої візи

До липня 2017 року серед українців, які бажають відправитися на роботу в РП, ходило багато чуток про те, чи можна буде працевлаштуватися без оформлення візи. Після прийняття нового закону все стало ясно: українські громадяни можуть спокійно їздити на заробітки до Польщі, не оформляючи трудову візу.

Польські роботодавці із задоволенням приймають на роботу іноземців. Крім того, в цій країні багато можливостей для працевлаштування, хороші умови праці та гідні зарплати. Таким чином, кожен українець може поїхати в РП і знайти там роботу. Для цього потрібно мати один з двох документів: дозвіл на працевлаштування або заяву від роботодавця. Розглянемо їх більш детально.

Дозвіл на працевлаштування

На нашому сайті є стаття про цей документ: для чого він потрібен, як його можна отримати і з якими складнощами зазвичай стикаються люди, які оформляють його.

Дозвіл на працевлаштування для свого працівника оформляє роботодавець. Він збирає усі необхідні документи та передає їх до Воєводства. Там їх розглядають і приймають рішення про видачу або невидачу дозволу. Готовий документ роботодавець передає майбутньому працівникові. Процес оформлення паперу триває близько двох місяців.

Заява від роботодавця

Цей документ складає роботодавець. Таким чином він офіційно підтверджує намір прийняти на роботу конкретного іноземного громадянина. По-іншому цей папір називається Освядчення. Оформляється воно досить швидко – приблизно за два робочих дні. Після цього іноземець може приступати до роботи.

Однак Освядчення має один істотний мінус: воно дійсно тільки півроку в рік. Відпрацювавши шість місяців, іноземець повинен буде або покинути територію країни, або оформити дозвіл на працевлаштування.

Варто згадати, що в 2018 році в силу вступив документ, що дозволяє працювати на сезонних роботах.

Вартість документів і терміни роботи

Оскільки оформленням заяви та дозволу займається роботодавець, оплачує їх теж він. Вартість заяви – 7 євро, дозволу на працевлаштування – 12-35 євро. Згідно з правилами безвізового режиму, іноземець може перебувати на території Польської Республіки 90 днів на півроку. Протягом цього часу він має право працювати.

Якщо ж він хоче продовжувати працювати і далі, потрібно оформити відповідні документи. Більш детально про них можна прочитати в інших статтях на нашому сайті.

Українцю можуть відмовити у працевлаштуванні, якщо він нелегально в’їхав на територію Польської Республіки.

Чи потрібно оформляти трудовий договір?

Легальне працевлаштування передбачає обов’язкове укладення трудового контракту між працівником та наймачем. Контракт захищає права обох сторін і допомагає вирішувати усі виникаючі трудові спори. Іноді можна укладати цивільно-правовий договір, якщо він не порушує чинне законодавство.

Іноземний громадянин, який влаштувався на роботу в Польщі, повинен в обов’язковому порядку пройти реєстрацію в ZUS. Зробити це потрібно протягом семи днів. Без цього працевлаштування буде вважатися незаконним.

Як законно поїхати на заробітки до Польщі за біометричним паспортом?

Завдяки безвізовому режиму, український громадянин може перетнути польський кордон за біометричним паспортом і вже на території Польської Республіки почати шукати собі підходящу роботу та оформляти документи.

Однак тут є один нюанс: оформлення може розтягнутися на кілька місяців, і до моменту отримання документів термін перебування в країні вже закінчиться. Щоб уникнути цього краще діяти за наступною схемою:

  • знайти роботодавця ще будучи в Україні;
  • переконатися в його благонадійності та попросити оформити дозвіл або заяву;
  • поїхати в Польщу;
  • зареєструватися в ZUS.

Якщо поступити таким способом, то не доведеться витрачати час на пошуки робочого місця і оформлення документів, а можна відразу приступити до роботи.

Як продовжити працювати після закінчення терміну дії безвізу?

Оптимальний варіант – отримати Посвідку на проживання, щоб продовжити працювати і проживати на території РП. Підставою для її отримання стане довгостроковий трудовий договір. Таким чином, українець, який приїхав працювати за біометричним паспортом, але має довгостроковий договір, отримує можливість залишитися в Польщі надовго. Крім того, він може претендувати на отримання Карти Побиту.

Законодавство дозволяє подавати документи навіть в останній день перебування на території країни. Весь той час, поки розглядаються папери, іноземний громадянин може перебувати в Польщі. Однак краще так не робити, оскільки тут є нюанси:

  1. По-перше, документи можуть не прийняти, якщо вони складені з помилками, а у заявника не буде часу їх переробити і подати заново.
  2. По-друге, перебування на території Польської Республіки в період, поки розглядаються папери, не дає права на працевлаштування. Будь-яка праця в цей час буде вважатися незаконною. А процес розгляду документів може затягнутися надовго.
  3. По-третє, без наявності інших віз в країну в’їжджати не можна.

Таким чином, українець може перебувати на території Польщі непрацевлаштованим, або ж виїхати назад в Україну без права знову в’їжджати до Польщі. Тому краще почати оформлення Карти Побиту відразу ж після виходу на роботу.

Що робити під час очікування Посвідки на проживання?

Якщо українець відразу ж приступив до оформлення карти, він може працевлаштуватися за безвізом, поки терміни перебування в країні дозволяють це. Для цього потрібно виїхати з Польщі і знову в’їхати в неї по біометричному паспорту. Якщо є і дні безвізу, і штамп, то проблем не виникне.

Плюси та мінуси безвізу

Головна перевага безвізового режиму – можливість влаштуватися на роботу в Польщі без зайвого клопоту. Мінусом є те, що довго пропрацювати не вийде. Бажаючим надовго затриматися в цій країні доведеться оформляти відповідні документи.

Чи можна змінити роботу по безвізу?

Чи можна влаштуватися на іншу роботу, якщо на поточній щось не влаштовує? Так, це можливо, якщо термін безвізового перебування на території країни ще не закінчився. Новий наймач повинен видати нову заяву або дозвіл.

Ми дізналися, яким чином українці можуть працювати в Польщі без відкриття візи. Якщо вас цікавлять питання працевлаштування або потрібна допомога в оформленні документів, звертайтеся в нашу компанію. Контактні телефони вказані на головній сторінці сайту.