Проїзд у громадському транспорті в Польщі: що потрібно знати приїжджим?

Вирушаючи на заробітки або навчання в іншу країну, необхідно заздалегідь ознайомитися з усіма побутовими тонкощами. Це допоможе краще освоїтися у чужій державі та уникнути незручних ситуацій.

Давайте розберемося в питаннях переміщення на міському транспорті: дізнаємося, які види транспорту існують, скільки коштує проїзд та яке покарання загрожує безбілетникам.

Види транспорту в Польщі

Польська транспортна система непогано налагоджена. Жителі країни та приїжджі громадяни можуть спокійно пересуватися в будь-яку точку міста. Великі міста розділені на спеціальні транспортні зони. В Інтернеті є карти цих зон. На них позначені напрямки руху та види транспорту, які дозволяють доїхати у потрібне місце. Ціна на проїзд безпосередньо залежить від віддаленості пункту призначення.

Метрополітен

Метро є тільки у столиці Польської Республіки – Варшаві. Є дві лінії: з південної частини міста в північну та з північної в західну. Час роботи метрополітену – з 5:00 до 0:00. У п’ятницю, суботу та неділю метрополітен працює довше – до 2:30.

Метротрам

Цей вид транспорту являє собою щось середнє між метрополітеном і трамваєм. Є наземні та підземні маршрути. Рух – швидкісний. Метротрам є у Познані, Кракові.

Автобуси, тролейбуси, трамваї

Автобуси, трамваї є майже в кожному населеному пункті країни. Тролейбуси зустрічаються набагато рідше. Їх можна побачити в Любліні, Тихи, Гдині.

Залізничний транспорт

Залізничний рух у Польщі добре розвинений. Є міжнародні, міжміські та навіть міські поїзди (звичайні та швидкісні).

Таксі

Якщо потрібно терміново їхати, а автобуса або тролейбуса немає, можна скористатися послугами таксі. Приватні перевезення не мають чітких тарифів, тому про ціну потрібно домовлятися з водієм.

Різновиди проїзних квитків

У структуру польської транспортної системи входять кілька великих компаній, тому тарифи на проїзд відрізняються, але ненабагато. Існує декілька видів квитків:

 • зі стандартним тарифом;
 • з пільговим тарифом;
 • прив’язані до певної зони;
 • одноразові або проїзні.

Стандартні квитки купують більшість громадян. Пільгові призначені для певних категорій населення, позначених законом (інвалідів, студентів та ін.). У кожному місті є свій перелік пільговиків. Ціна пільгового проїзду становить 50% від звичайного. Варто зауважити, що туристи не відносяться до категорії пільговиків.

Крім того, квитки класифікуються в залежності від транспортної зони, до якої вони прив’язані. Ще існує поділ за термінами дії. Є талони, які потрібно використовувати протягом 20, 75, 90 хвилин, доби і т. д. Квитки вихідного дня дозволяють переміщення з вечора п’ятниці до ранку понеділка.

Вартість проїзду

Для прикладу розглянемо ціни на деякі квитки:

 • 20-хвилинний проїзний зі стандартним тарифом на зону 1 і 2 – 3,40 злотих;
 • такий же, але 75-хвилинний – 4,40 zł;
 • добовий на 1 з. – 15 zł;
 • добовий на 1 і 2 з. – 24 zł;
 • груповий квиток вихідного дня на 1 і 2 з. – 40 zł;
 • 30-денний проїзний на 1 з. – 110 zł;
 • такий же на 2 з. – 112 zł;
 • такий же на 1 і 2 з – 180 zł;
 • 90-денний на 1 з. – 280 zł;
 • такий же на 2 з. – 282 zł;
 • такий же на 1 і 2 з. – 460 zł.

30-денними та 90-денними проїзними можна користуватися без обмежень у будь-який час доби.

Проїзд на пільгових умовах

Знижки на транспортні послуги надаються інвалідам, учасникам Варшавського руху, ветеранам Другої світової війни, студентам, членам багатодітних сімей. Користуватися знижками можуть тільки особи, які мають польське громадянство або ВНЖ. Окремі Воєводства виділяють додаткові пільгові категорії. У багатьох містах літні люди (старше 70 років) мають право на безкоштовні поїздки.

Купівля та правила використання квитків

Придбати проїзні талони можна на станції або зупинці в спеціальному апараті або замовити по інтернету на сайті транспортної компанії.

Увійшовши в транспортний засіб, потрібно докласти проїзний документ до спеціального апарату – валідатора. Зазвичай він знаходиться біля самого входу. Валідатор поставить на талоні позначку про його використання.

Штраф за безквитковий проїзд

Людину, яка намагається проїхати в міському або приміському транспорті безкоштовно, очікує штраф. Його величину кожна транспортна компанія встановлює окремо. Як правило, він в 38 разів більше ціни 90-хвилинного проїзного в обидві зони. Наприклад, у Варшаві безбілетників штрафують на 270 злотих.

Оплата штрафу відразу ж, на місці, зменшує його розмір в два рази. Якщо заплатити його протягом тижня, то він зменшиться до 190 злотих. Оплата проводиться або на місці, або в банку. Безбілетникам видається спеціальний чек для оплати. Важливо знати, що не всі банки приймають платіж, тому уточнювати це питання потрібно заздалегідь. Деякі банки беруть комісію за свої послуги.

Що буде, якщо ухилитися від оплати штрафу?

Усі транспортні компанії є комерційними організаціями, тому вони мають право застосовувати до боржників різні заходи впливу, наприклад, судові позови. Злісні боржники можуть навіть отримати заборону на в’їзд у Польську Республіку та інші країни Шенгенської зони. У деяких випадках про боржника можуть забути, але ризикувати, розраховуючи на сприятливий результат, не варто.

Корисні рекомендації

Існує спеціальний мобільний додаток moBilet, за допомогою якого можна купити квитки на різні напрямки. Там же вказуються розцінки на них. Є сайти, створені для допомоги туристам і громадянам, які приїхали на заробітки. Інформація на цих сайтах допомагає краще орієнтуватися в незнайомому місті, будувати маршрути, купувати проїзні.

Дотримуючись цих нескладних правил, можна уникнути проблем з громадським транспортом у Польській Республіці.