Польська пенсія для українців

karta-polsha
Вміст:

Відповідно до закону, кожен громадянин, офіційно працевлаштований у Польщі, має право на польську пенсію. При цьому неважливо, де він проживає – в Польщі, в Україні чи ще десь.

Існує три вікові групи пенсіонерів. Для кожної з них діє свій порядок нарахування пенсій. Поговоримо про кожну з них, щоб ви розуміли, яку пенсію можете отримувати і на яких умовах.

Вікові групи пенсіонерів та нарахування пенсій

Усіх пенсіонерів можна розділити на три вікові групи, в залежності від порядку нарахування пенсій.

Перша група

До першої групи належать люди, які народилися до 1949 року. Якщо ви належите до цієї категорії, то можете претендувати на мінімальну пенсію в Польщі. Жінкам потрібно мати 20 років стажу, а чоловікам – 25 років.

Перша група знаходиться в найвигіднішому становищі. Оскільки, навіть, якщо ви працювали в Польщі зовсім небагато, але у вас є офіційний стаж в Україні, він також зараховується в Польщі. Наприклад, ви пропрацювали в Польщі всього рік або два, а в Україні – 30–40 років. Цього буде достатньо, щоб стаж зарахувався, і ви змогли претендувати на пенсію в Польщі.

Але в цьому випадку ви не будете отримувати пенсію в Україні. Хоча навряд чи для вас це буде занадто трагічно, оскільки отримувати польську пенсію все-таки краще, ніж українську.

До слова сказати, люди, які народилися до 1949 року – це єдина категорія, яка може використовувати свій український стаж для отримання пенсії в Польщі. В інших групах все набагато складніше.

Друга група

У другу групу входять люди, які народилися в період з 1949 по 1969 рік. Якщо ви належите до цієї категорії, то ваша пенсія буде залежати від того, скільки податків ви та ваш роботодавець відрахували в ZUS і Пенсійний Фонд в Польщі. Тобто, скільки було сплачено податків, така у вас і буде пенсія. Саме від відрахованої суми і будуть вестися усі розрахунки.

Якщо ви працювали по Умові злецення, то роботодавець платив податки за кожну відпрацьовану вами годину. Якщо ж ви працювали по Умові о праце, то відрахування були щомісячними. У будь-якому випадку, якщо ви працювали легально, то роботодавець зобов’язаний був платити за вас податки в ZUS і Пенсійний Фонд. Там накопичилася певна сума, в залежності від якої і буде нараховуватися ваша пенсія.

Розмір пенсії може бути будь-який, навіть один злотий на місяць. Є випадки, коли люди отримують менше одного злотого на місяць. Все це залежить від суми сплачених податків і від того, як довго ви працювали в Польщі до досягнення пенсійного віку (60–65 років).

Якщо ви ще не досягли пенсійного віку, але хочете отримувати хоч якусь пенсію в Польщі, вам потрібно працювати там офіційно. З суми ваших податків і буде розраховуватися пенсія.

Третя група

У третю групу входять люди, які народилися після 1969 року. Ці люди знаходяться приблизно в такій же ситуації, як і люди з попередньої групи. Їх пенсія буде залежати від того рівня податків, який вони заплатили, працюючи все своє життя.

Однак у третьої групи ситуація все ж трохи краще, ніж у другої. У другій категорії роботодавець платив податки або в ZUS, або в Пенсійний Фонд, а у третій – в обидві організації.

Це означає, що податків було сплачено більше, тому і сума накопичиться швидше і буде значніше. Як наслідок, пенсія у вас буде вище, ніж у людей з другої групи.

Якщо ви розраховуєте отримувати пенсію в Польщі, то вам обов’язково потрібно офіційне працевлаштування. Так ви зможете накопичити страхову суму собі на майбутнє і отримувати нормальну пенсію.

Як оформити польську пенсію?

polsha-warsahaw

Ми розібралися з усіма віковими групами пенсіонерів. Тепер ви можете чітко визначити, до якої категорії належите, і на яких умовах буде розраховуватися ваша пенсія.

Якщо ви вже досягли пенсійного віку, але не знаєте, що потрібно зробити, щоб отримувати польську пенсію, ми вам розповімо. Складного тут нічого немає.

Якщо вам вже виповнилося 60 (для жінок) або 65 років (для чоловіків), і ви якийсь час пропрацювали в Польщі, то можете претендувати на польську пенсію. Для її оформлення потрібно звернутися в ZUS.

Що таке ZUS? Це щось середнє між Пенсійним Фондом та державною страховою компанією. В Україні подібної організації не існує. У Польщі всі податки оплачуються в цю організацію, а потім вже розподіляються за призначенням, на різні сфери життя. Таким чином, кожен громадянин, який працює офіційно, платить податки саме в ZUS.

Щоб подати заяву на оформлення польської пенсії, вам потрібно:

 1. Зайти на сайт zus.pl
 2. Знайти розділ з формулярами: zus.pl/o-zus/aktualnosci
 3. Знайти формуляр для отримання пенсії: zus.pl/documents
 4. Заповнити його.
 5. Надіслати на електронну адресу організації.

Якщо ви не дуже добре знаєте польську мову, зверніться за допомогою до юриста. За невеликі гроші він допоможе вам оформити необхідні документи для отримання пенсії.

Насправді в заповненні документів на сайті немає нічого складного. У формулярі потрібно вказати такі дані:

 • ПІБ;
 • песель;
 • адресу для кореспонденції;
 • адресу проживання;
 • місце і час роботи;
 • інші дрібні питання.

Якщо ви знаєте польську мову, то зможете заповнити формуляр самостійно.

Підводячи підсумки, можна сказати, що абсолютно кожен українець може отримувати польську пенсію. Для цього він повинен офіційно працювати в Польщі, а після досягнення пенсійного віку подати заяву в ZUS і оформити пенсію.

Не потрібно мати ніяких Карт побиту та інших документів. Досить того, що ви платите податки в польську казну. Ці податки і будуть потім використані на виплату вашої пенсії.

Це справедлива та чесна система, яка підходить всім українцям, які працюють легально. Неофіційно працюючі громадяни права на пенсію не мають. Тому намагайтеся працевлаштовуватися легально, щоб потім претендувати хоча б на якісь виплати.

Якщо вам потрібна допомога у працевлаштуванні в Польській Республіці, звертайтеся до нас. Наші контакти вказані на сайті.