Чому Umowa o pracę – найкращий тип трудового договору для українців, які працюють у Польщі?

Зміст:

Українців, які вирушають на заробітки в Польську Республіку, цікавить питання легального працевлаштування. І це не дивно, адже воно дає масу переваг: гарантує своєчасне отримання зарплати, нормальні умови праці та захищає від неправомірних дій з боку роботодавця. Офіційно працевлаштованого співробітника не можна незаконно звільнити, оскільки будь-які порушення його прав караються законом.

Давайте дізнаємося, який тип трудового контракту найбільш повно захищає права іноземних працівників у Польщі.

Що таке Umowa o prace?

Якщо ви влаштовуєтеся на роботу в Польській Республіці, подбайте про те, щоб захистити свої права і убезпечити себе від обману. Для цього необхідно укласти з керівництвом фірми трудовий контракт. Оптимальний видом договору є Умова о праце (Umowa o prace). У ньому прописуються обов’язки й права працівника та роботодавця. Цей документ регламентується Трудовим кодексом ПР.

Типи трудових договорів

Умова о праце – це збірне поняття, оскільки є різні типи цього контракту. Вони розрізняються термінами й обсягами роботи, особливостями процедури розірвання контракту та іншими нюансами.

Якщо ви почали працювати, не уклавши з роботодавцем ніякої угоди, то ваша робота вважається нелегальною. А нелегальне працевлаштування загрожує багатьма неприємностями, починаючи від штрафу та закінчуючи депортацією з країни.

Перед підписанням договору обов’язково ознайомтеся з ним, уважно прочитайте кожен пункт і упевніться, що документ не суперечить законодавству. Після цього можете сміливо ставити свій підпис. Умова о праце захищає як ваші права, так і права вашого керівництва.

Давайте розглянемо основні типи Умови о праце і дізнаємося, які відмінності вони мають.

Для конкретно зазначеного терміну

Цей різновид контракту називається Na czas okreslony. Вона регулює відносини сторін, укладені на певний період. Особливості угоди:

 • всі роботи вказуються в ній;
 • продовжувати її можна не більше двох разів;
 • при продовженні втретє контракт перетворюється на безстроковий;
 • при відсутності продовження угода втрачає свою силу в день, прописаний в ній;
 • передчасне розірвання можливе за згодою обох сторін.

Однією з особливостей Na czas okreslony є неможливість розірвати його з ініціативи однієї сторони. Однак, в тих випадках, коли контракт укладено на шість місяців, керівництво може звільнити співробітника. При цьому воно зобов’язане повідомити його про свій намір за два тижні до звільнення.

Існує скорочений варіант цього типу угоди, який називається Umowa na zastepstwo. Він підписується у тих випадках, коли один співробітник замінює іншого. Таке часто відбувається при нестачі персоналу. Контракт втрачає актуальність, коли замінний співробітник повертається до своєї роботи. Розірвати його роботодавець може за своїм рішенням, сповістивши працівника за три дні до звільнення.

Безстроковий

Це найбільш вигідний для працівника тип Умови о праце, який називається Na czas niekreslony. Однак керівники компаній не дуже люблять укладати його з іноземними співробітниками. Згідно з цим документом трудові відносини не обмежені часовими рамками або обсягами робіт.

Особливості контракту:

 • відсутність обмежень за часом дії;
 • можливість розірвання тільки за згодою обох сторін;
 • розірвання з ініціативи керівництва можливо тільки при наявності вагомої причини (відсутність необхідної кваліфікації, серйозна хвороба).
  • На пробний період

   Цей різновид трудового контракту носить назву Na okres probny. Його складають в тих випадках, коли працівника приймають на випробувальний період.

   Він дає можливість керівництву компанії оцінити кваліфікацію нового співробітника, його трудові навички та дисципліну. Якщо роботодавець залишиться задоволений роботою підлеглого, то запропонує йому укласти безстроковий договір.

   Особливості контракту:

   • укладається максимум на три місяці;
   • не має можливості продовження;
   • у зазначену дату автоматично припиняє діяти;
   • достроковий розрив можливий лише за згодою обох сторін.

   Після закінчення випробувального терміну керівник або розриває трудові відносини з працівником, або укладає з ним інший договір.

   На певний обсяг робіт

   Цей різновид договору називається Na czas wykonania okreslonej pracy. Він схожий на попередній варіант, але має деякі відмінності. Його підписують в тих випадках, коли тимчасові терміни, необхідні для виконання заданого обсягу робіт, заздалегідь визначити неможливо. Договір вважається завершеним, коли всі заплановані роботи виконані.

   Важливо пам’ятати, що він діє тільки в разі Umowa o prace, тому що існує ще один подібний документ – договір підрядника. Однак він регулюється не трудовим законодавством, а цивільно-правовим.

   Будь-який тип умови про працю потрібно укладати, дотримуючись таких умов:

   • документ має бути складений у письмовому вигляді;
   • у ньому мають стояти підписи обох сторін;
   • укладений він має бути до початку першого робочого дня.

   Що вказується в Умові о праце?

   У договорі обов’язково вказуються особисті дані працівника і роботодавця: ПІБ, паспортні дані, податкові номери. Крім цього, в документі пишуться такі відомості:

   • тип укладеного контракту;
   • термін дії;
   • умови праці;
   • варіанти проживання;
   • розмір заробітної плати (в брутто).
    • У контракті також можуть бути прописані деякі додаткові пункти. Головне, щоб вони не порушували чинне трудове законодавство.

     Яку інформацію роботодавець може отримати від працівника?

     Згідно з польськими законами, керівництво компанії має право отримувати від своїх співробітників наступну інформацію:

     • ПІБ, дата народження;
     • прописка та адреса проживання;
     • відомості про освіту та кваліфікацію, навички та досвід роботи;
     • відомості про минулі місця роботи, характеристики (якщо є).

     Це вся інформація, яку може просити роботодавець. Дізнаватися інші відомості він не має права, проте співробітник, при бажанні, сам може їх надати.

     Умови контракту

     У договорі також необхідно вказати наступні нюанси:

     • відпустка;
     • компенсація;
     • понаднормові;
     • преміальні;
     • особистий і професійний захист.

     Якщо іноземному співробітнику потрібен спеціальний дозвіл або запрошення на роботу, то роботодавець повинен оформити його і передати працівникові. Якщо іноземному громадянину потрібна посвідка на проживання на підставі роботи, то подачу документів також виконує роботодавець.

     Податки по Umowa o prace

     Тип трудового контракту впливає на розмір податку. При цьому шкала виплат однакова для всіх договорів. Більш докладно про види податків, що віднімаються із зарплати, можна прочитати в статті про брутто і нетто на нашому сайті.

     Наприклад, зарплата співробітника в брутто становить 2 500 злотих. Після вирахування всіх податків він отримає на руки 1 803 злотих. У число податків, що віднімаються із заробітної плати, входить:

     • відрахування в Пенсійний Фонд;
     • відрахування на охорону здоров’я;
     • прибутковий податок;
     • страхування;
     • відрахування на випадок втрати працездатності.

     Роботодавець також платить державні збори.

     Розрахунок при звільненні

     Якщо співробітник вирішив звільнитися, то він зобов’язаний заздалегідь попередити про це керівництво. При цьому він має право на грошові виплати. Розмір виплати не повинен бути нижче, ніж той час або обсяг роботи, які були насправді відпрацьовані. Якщо ж в договорі прописані додаткові виплати і компенсації, то працівник отримує і їх.

     Про звільнення потрібно сповіщати роботодавця заздалегідь, а ще краще – обумовити ці терміни письмово, в договорі. Крім того, їдучі з Польщі, рахунок в польському банку потрібно закрити, щоб на нього не нараховувалися витрати на обслуговування. Однак закривати його потрібно вже після того, як роботодавець перерахує останні виплати.

     Ознайомлення з договором і переклад

     Перед тим як підписувати будь-які папери, обов’язково прочитайте їх. Якщо ви не розумієте польської мови, то документи мають бути переведені на російську або українську. Раніше перекладом займався сам співробітник, зараз це – обов’язок роботодавця.

     Законний розрив трудових відносин

     Найпростіший спосіб розірвати трудові відносини – за угодою обох сторін. Якщо керівник і підлеглий не мають один до одного претензій та готові розірвати договір на мирній основі, вони укладають спеціальну угоду.

     Якщо ж мирно розлучитися з роботодавцем не виходить, потрібно знати, в які інстанції можна звернутися для вирішення трудових спорів. На нашому сайті є стаття на цю тему. Там описується порядок звернення до трудової інспекції або суду.

     Тепер ви знаєте про переваги Umowa o prace – документа, який найбільш повно захищає права працівника. Тому, по можливості, намагайтеся укладати з роботодавцем саме цей тип договору. Якщо вам потрібна консультація або допомога в оформленні документів, звертаєтеся в нашу компанію EWW Ukraine.