Чому краще вибирати Umowa o pracę: умови роботи, відпустки і звільнення з умів про праце в Польщі

Зміст

Якщо вас цікавить працевлаштування за кордоном, ви швидше за все розглядаєте усі можливі легальні варіанти. Щоб робота приносила не лише гроші і досвід, але також і позитивні емоції, слід завчасно потурбуватися про те, щоб знати які є договори із цього приводу, які потрібні документи, довідки, ліцензії, цивільні, соціальні і трудові норми. У цій статті ми поговоримо про один з найбільш важливих видів контрактів для українців, працюючих в ЄС.

Що таке Umowa o prace в Республіці Польща?

Сьогодні дуже багато українців від’їжджають на заробітки в Європу, найчастіше в Польщу. Для того, щоб ваша трудова діяльність там була законною, а також ваші права були захищені законом, необхідно підписувати з працедавцем деякі документи: це дозволить уникнути шахраїв, а також бути упевненішим в завтрашньому дні, уникнути штрафів і депортації.

Якщо переводити назву дослівно, то це “трудовий договір” – законодавством встановлений контракт, який регламентує усі стосунки між працівником і працедавцем. Регулюється цей документ згідно з трудовим Кодексом країни.

Основні типи договорів

По суті, умова про праце – поняття збиральне, оскільки різні підвиди цих договорів можуть значно відрізнятися один від одного, як мінімум по термінах і об’ємах роботи, а іноді і за правилами розриву робочих стосунків.

Будь-яка робота, яка не зафіксована документально виходить нелегальною, і може нести за собою штрафи і навіть депортацію. Перш ніж підписувати умову про праце, добре розберіться з усіма пунктами, переконайтеся, що вони не порушують трудовий закон і сміливо підписуєте – як для працівника, так і для працедавця подібний контракт – надійний захист від шахраїв.

Для конкретно зазначеного терміну

На польському звучить як na czas okreslony: тут йдеться вже про фіксацію певних робочих стосунків на конкретний термін. Особливості цього договору у рамках Umowa o prace:

 • усі періоди роботи прописуються в документі;
 • подовжувати можна лише двічі;
 • якщо пролонгувати його утретє, він стає безстроковим автоматично;
 • припиняє діяти в конкретно вказану дату, якщо не продовжити;
 • достроково можна припинити його дію з узгодження обох сторін.

Цей вид документу неможливо розірвати з одного боку, без згоди інший, але якщо прописаний термін в шість місяців, то працедавець може прийняти рішення про звільнення, заздалегідь за два тижні повідомивши працівника. Є коротший варіант цього договору, який називається umowa na zastepstwo, і регламентує стосунки між обома сторонами, коли відбувається заміна відсутнього співробітника.

Зазвичай це буває в тих випадках, коли нестача персоналу, і потрібні працівники, а припиняє свою дію такий договір, як тільки на роботу виходить відсутній співробітник. Його працедавець може розірвати в односторонньому порядку, повідомивши працівника за три дні.

Безстроковий

Про нього ми згадували трохи вище – це найзручніша форма трудового договору для працівника, але працедавці не часто погоджуються на укладення саме його з іноземними співробітниками. Трудові стосунки за цим типом контракту не обмежуються ні термінами, ні об’ємами. Переваги Umowa o prace na czas niekreslony:

 • необмежений термін дії;
 • розривши виключно за угодою сторін;
 • одностороннє припинення дії документу і звільнення працівника можливе тільки з дуже серйозної причини – відсутність кваліфікації або серйозна хвороба;

На пробний період

На польській мові цей вид трудового контракту звучить як na okres probny, і полягає у тому випадку, коли працедавець і працівник хочуть укласти ознайомлювальну версію ділових стосунків.

Зазвичай, це необхідно для того, щоб переконатися в кваліфікації співробітника, його навичках, дисципліні і можливості виконати необхідну роботу. На практиці, за цей період працедавець спостерігає за тим, як претендент виконує свої обов’язки, перевіряє якість роботи, його здатність спілкуватися і працювати усередині колективу і багато що інше. Відмітні нюанси цього договори:

 • максимальний термін тільки до трьох місяців;
 • немає можливості подовжувати контракт цього формату;
 • автоматично припиняє свою дію у вказаний день;
 • передчасно може бути розірвати лише на підставі згоди з двох сторін;

Як тільки договір втрачає силу він має бути або продовжений іншим видом контракту, або розірваний повністю. У цій статті ми також обговоримо інші види розірвання договорів з їх особливостями.

На певний об’єм роботи

Польський еквівалент для цього договору звучить як Na czas wykonania okreslonej pracy: він має багато спільного з попереднім форматом. Потрібний у випадках, коли неможливо встановити конкретний час для конкретного об’єму роботи. В цьому випадку, він втрачає силу, коли усі роботи виконані. Нагадуємо, що діє тільки у разі Умовы про праце; є схожий тип документу – договір підрядника, який регламентується цивільно-правовими нормами, а не трудовими. Незалежно від того, який вид Umowa o prace ви робите висновок, робити це необхідно;

 • письмово;
 • з підписами обох сторін;
 • до 1 -го робочого дня;

Що треба вказати в документі Umowa o prace ?

Одно з обов’язкових умов, якого треба дотриматися, – дати детальні персональні дані: ПІБ обох сторін, їх паспортні дані, номери податкових і соціальних виплат. Далі треба:

 • вказати вид договору;
 • прописати терміни, в які він діятиме;
 • детально описати умови праці;
 • вказати варіанти проживання;
 • обумовити оплату у форматі брутто;

Компанія EWW Ukraine радить потурбуватися про те, щоб в умове про праце були детально розписані умови, при дотриманні яких договір втрачає свою силу. Можуть розглядатися якісь конкретні індивідуальні умови, але вони ні в якому разі не повинні йти врозріз із законодавством країни.

На яку інформацію може розраховувати працедавець?

Польська Інспекція Праці дозволяє працедавцеві вимагати у потенційного працівника наступну інформацію:

 • персональні дані у вигляді ПІБ і дати народження;
 • інформацію про місце проживання і прописку;
 • перелік освіти і кваліфікацій;
 • навички, досвід і попередні місця роботи з характеристиками, якщо є;

Іншого роду інформацію вимагати працедавець не може, але на добровільній основі працівник сам може її надати.

Умови Трудового договору

Окрім зобов’язань, які має на увазі цей вид документу, є ще і деякі окремо взяті нюанси: їм слід приділити особливу увагу, зокрема, якщо є можливість вигідніших для працівника варіантів :

 • отпуски;
 • компенсації;
 • наднормові;
 • преміальні;
 • персональний і професійний захист;

Якщо іноземному працівникові потрібний дозвіл або запрошення на роботу, їх оформленням займається працедавець, як і поданням необхідних документів для отримання іноземцем ВНЖ на підставі роботи.

Які податки необхідно сплачувати по Umowa o prace?

Розмір податку завжди залежить від конкретного типу договору, але шкала виплат однакова. У статті про брутто і нетто, наша редакція детально розповіла про те, які потрібні збори і податки.

Наприклад, якщо працівник отримує зарплату в 2500 злотих, то на руки він отримає тільки 1808зл, оскільки необхідно буде зробити наступні виплати:

 • пенсійні;
 • охорона здоров’я;
 • аванс прибуткового;
 • страхування;
 • недієздатність;

Для працедавця на цьому не закінчуються виплати, оскільки є ще державні збори. Детальніше про те, що таке зарплата у брутто і нетто є в окремій статті нашого блогу.

Як робляться останні розрахунки по Умове про праце?

Як вже було відмічено раніше в наших статтях, про звільнення необхідно оповіщати заздалегідь, а на рахунок суми виплати і зовсім є просте правило: вона не має бути нижча, чимось час або об’єм роботи, які були насправді відпрацьовані. Окрім цього, якщо в контракті це прописано, то працівник може отримати деякі компенсації і засоби по додаткових витратах.

Погоджувати терміни також необхідно заздалегідь, а краще їх прописати при складанні умовы. Заздалегідь треба потурбуватися про свій банківський рахунок в Польщі: залишати його відкритим не коштує, йтиме плата за зміст, але і закривати передчасно не треба – працедавець саме на нього відправлятиме останні виплати.

Право на ознайомлення і переклад договору

Дуже важливо, щоб перед тим, як підписувати які-небудь документи, працівник ознайомився зі змістом договору. Раніше перекладом доступною для нього мовою – російською або українською, працівник повинен був займатися самостійно. За новим законодавством Трудового кодексу, працедавець зобов’язаний надати копію трудового договору на мові, яка добре доступна для іноземного працівника.

Як законно припинити працювати за Трудовим договором в РП?

Найлегший і швидший спосіб – припинити співпрацю з відома обох сторін. Тоді необхідно підписати спеціальну угоду, по якій немає ніяких претензій один до одного, і розійтися. Можна встановлювати свої терміни, стосовно розірвання контракту, але необхідно враховувати нормативи, наказані законом.

У попередніх статтях нашого блогу ми детально описали, як проходять розгляди справ в судах і PIP. Ви можете подати заявку з позначкою анонімно. Окрім цього, при звільненні, працедавець повинен врахувати об’єм роботи, який вже виконаний, а також відпрацьований час.

У цій статті ми розглянули самий основный документ, який використовується для роботи в Польщі і регулювання трудових взаємовідносин. Наша компанія настійно рекомендує не нехтувати цим видом документу, оскільки він здатний захистити ваші права у разі, якщо ви наштовхнетеся на недобросовісного працедавця або шахраїв. Обов’язково, уважно ознайомтеся з усіма деталями до того, як підпишіть його, а також запропонуєте певні коригування.