Як поміняти роботодавця по Карті Побиту, Воєводській візі або Oświadczenie?

Зміст:

На жаль, не всім українцям, які приїхали на заробітки в Польщу, вдається відразу ж знайти гідну роботу. Нерідкі випадки, коли працівник їде на запрошення, в надії отримати хорошу вакансію, а потім з’ясовується, що роботодавець виявився шахраєм, а робота – зовсім не та, що була запропонована.

Буває і так, що робота непогана, але умови праці, робочий графік або зарплата не влаштовують. Що робити в цьому випадку? Чи може українець звільниться та знайти іншу роботу, якщо ця йому з якихось причин не підійшла?

Так, це можна зробити. Давайте дізнаємося, яким чином можна поміняти роботодавця.

Як поміняти роботодавця з Картою Побиту?

Карта Побиту являє собою пластикову картку, яку отримує іноземний працівник, котрий приїхав до Польщі. Ця карта дає право на легальне проживання та працевлаштування на території РП. Документ може мати різні терміни дії – від року до десяти років.

Чи потрібно міняти Карту Побиту при зміні роботи?

Підставою для отримання картки є запрошення на роботу або трудовий контракт, який працівник укладає з роботодавцем. Тому розірвання контракту та припинення трудових відносин є підставою для скасування дії Карти. Але анулюється вона не відразу.

Законодавство надає працівникові певний час на пошук іншої роботи. Якщо він повідомить про зміну місця роботи протягом цього терміну, то Карта продовжить свою дію. Що стосується термінів, то вони такі:

 • протягом 15 днів після звільнення власник картки повинен повідомити Воєводство про звільнення з роботи;
 • після того, як він сповістить Воєводство про те, що став безробітним, йому дається ще 30 днів на те, щоб знову працевлаштуватися, оформити документи та віднести їх до Воєводства.

Зміна роботи в Польщі: що потрібно знати?

Змінити одного роботодавця на іншого не так складно, як може здатися на перший погляд. Головне, вкластися в зазначені законом терміни та обов’язково довести до відома про звільнення і про влаштування на нове місце.

Всю процедуру можна розділити на кілька етапів:

 1. Звільнення зі старої роботи.
 2. Повідомлення Уженда.
 3. Влаштування на нове місце.
 4. Подача документів.
 5. Отримання Карти Побиту.

В теорії процедура здається нескладною, але на практиці можуть виникнути різні непередбачені ситуації. Від працівника вони не залежать, але знати нюанси буде незайвим.

Наприклад, після заяви до Воєводства про зміну роботодавця, працівник може зіткнутися з наступними складнощами:

 • Співробітники Воєводства можуть зажадати поміняти пластикову карту на іншу. Зазвичай процедура заміни займає кілька днів. При цьому не потрібно додатково підтверджувати документи.
 • Іноземного громадянина можуть попросити заново оформити ВНЖ, а це тривала і виснажлива процедура.
 • Заміна Карти Побиту може не знадобитися.

В яких випадках міняти Карту не потрібно?

Згідно з польським законодавством, змінювати Карту Побиту не потрібно іноземцям, які:

 • знаходяться на ПМЖ;
 • тривалий період є резидентами Євросоюзу;
 • мають дозвіл на проживання, виданий не на підставі трудового контракту.

Дозвіл на тимчасове проживання можуть отримати не тільки іноземні громадяни, офіційно працевлаштовані в Польщі. ВНП можуть також отримати біженці, дружини та чоловіки польських громадян і т.д. Різні види дозволу на проживання можуть як давати право на працевлаштування, так і не давати його.

Якщо дозвіл на проживання дає право на працевлаштування, то при переході з однієї роботи на іншу повідомляти про це не потрібно. Якщо ж дозволу працювати немає, то робити це обов’язково. В іншому випадку можна отримати серйозний штраф і навіть бути депортованим з країни.

Які документи потрібно надати в Уженд?

Якщо працівник має документи від роботодавця, то їх потрібно віднести в організацію, яка видала Карту Побиту. Якщо цього не зробити, то доведеться не просто міняти картку, а заново отримувати її. Для зміни Карти необхідно надати пакет документів, в який входять:

 • заява про звільнення, написана польською мовою (в ній вказується ПІБ, громадянство, фактична польська адреса, паспортні дані та опис усіх змін, що відбулися);
 • оригінал та копія закордонного паспорта;
 • фотографія;
 • підтвердження прописки (якщо вона змінювалася);
 • усі документи, в які вносилися зміни з моменту отримання Карти;
 • заява роботодавця із запрошенням на нову роботу (документи мають бути складені польською мовою);
 • трудовий договір;
 • zezwolenie na prace.

Також необхідно сплатити податки й збори. Це список основних документів, потрібних для зміни картки. Окремі особи можуть просити надати ще якісь папери, тому цей нюанс краще дізнатися заздалегідь.

Зміна роботи під час очікування Карти

Іноді бувають випадки, коли працівник вже подав документи на ВНЖ і Карту Побиту, але ще не отримав їх, і несподівано змінив роботодавця. Таке, звичайно, трапляється рідко, але все-таки буває. В такому випадку можна поміняти дані і платити за це не доведеться. Але якщо працівник вже отримав Карту, то при зміні даних йому доведеться знову оплатити процедуру.

Для зміни даних працівникові знадобиться знову звернутися в Уженд та написати повторну заяву, вказавши нові дані. При цьому співробітникам організації обов’язково потрібно сказати, що змінюються тільки дані роботодавця, а всі інші документи залишаються.

Закон не обмежує кількість таких змін в період очікування Карти, але окреме Воєводство може їх обмежувати. Ці нюанси краще дізнатися заздалегідь.

Зміна роботи по Воєводській візі

Для іноземців, які перебувають у країні за Воєводською візою, процедура зміни роботи спрощується. Якщо іноземний працівник змінює місце роботи, то вже не він повідомляє про це в Уженд, а сам роботодавець. Після того, як документи будуть оформлені, працівник отримує їх.

На отримання рішення воєводства уходить близько місяця. На практиці ці терміни нерідко затягуються, тому що може знадобитися донести ще якісь документи.

Робота по освядчення з Воєводською візою

Українці нерідко цікавляться: чи можна працювати по освядчення, маючи Воєводську візу? Так, це можливо. У більшості випадків такий варіант виявляється навіть більш зручним, ніж зезволеніе. На період дії візи іноземець може перебувати в Польщі. При наявності освядчення можна легально працювати. Документ оформляє роботодавець. На це уходить приблизно тиждень. Вартість оформлення – 30 злотих.

Головне, вкластися в терміни дії візи. Наприклад, віза видана на рік. Працівник змінює місце роботи через два місяці та отримує освядчення на шість місяців. Таким чином, він може законно проживати на території країни ще 10 місяців, а працювати – шість. Якщо ж віза закінчується через чотири місяці, а освядчення оформлено на півроку, то перебувати в країні можна тільки чотири місяці.

Зміна роботи по Oświadczenie

Іноземні працівники, які працюють за Oświadczenie, теж зобов’язані змінювати документ при переході на іншу роботу. Однак в цьому випадку оформленням документів займаються не вони, а роботодавець. Оплачує витрати теж роботодавець.

Документ видається на наступний період:

 • сезонна робота – 180 днів;
 • несезонна робота – 270 днів.

В обох випадках з наведених термінів віднімають стільки днів, скільки вже було відпрацьовано раніше. Якщо в робочому стажі була перерва (наприклад, працівник виїжджав з країни і не працював протягом одного-двох місяців), про це також потрібно оповістити Воєводство. Якщо цього не зробити, то дні по новому освядченню будуть загублені.

Що буде, якщо не сповістити про зміну роботи?

Якщо іноземний працівник не повідомить в Уженд про те, що поміняв місце роботи, його можуть оштрафувати і навіть вислати з країни. Можна, звичайно, уникнути санкцій, якщо не потрапляти на очі владі. Однак це незручно і невигідно з наступних причин:

 • немає легального стабільного доходу;
 • є ризик потрапити під перевірку і бути оштрафованим;
 • надалі виникнуть проблеми з відкриттям візи.

Тому краще не порушувати закон і своєчасно повідомляти про звільнення з одного місця та перехід на інше.

Якщо ви хочете поїхати на заробітки в Польщу, але не знаєте, як це організувати, звертайтеся в нашу компанію EWW Ukraine. Ми проконсультуємо вас з усіх питань і допоможемо з відкриттям візи та оформленням інших документів. Наші контакти вказані на головній сторінці сайту.