Як звільнитися з роботи в Польщі?

Зміст:

Чимало українців їдуть працевлаштовуватися до Польщі, проте далеко не кожному з першого разу вдається знайти роботу до душі. Деякі працівники стикаються з несправедливим ставленням роботодавця, їх не влаштовують умови праці або розмір заробітної плати. В результаті людина приймає рішення піти.

Давайте розберемося, як іноземцю без проблем і зайвих складнощів звільнитися з роботи в Польщі та при цьому не порушити закон.

Правила розірвання трудової угоди

У попередніх статтях вже писалося про те, що в Польській Республіці існує три основних види трудових угод між працівником і роботодавцем:

 1. Умова о праце – стандартний трудовий договір, який підписується при прийомі нового співробітника.
 2. Умова о дзело – угода, яка укладається на нетривалий термін.
 3. Доручення або договір – замовлення на певні види робіт.

Умова о праце є повноцінною угодою між працівником і роботодавцем, яка регулюється трудовим законодавством. Другий та третій вид договору відноситься до категорії цивільно-правових.

Особливості звільнення працівника залежать від того, який тип угоди він уклав з роботодавцем.

Umowa o zieło і Umowa zlecenia

Умови цих угод дуже схожі. Якщо в документі не прописується якихось особливих нюансів, то процедура розірвання трудових відносин буде стандартною. Для того щоб розірвати угоду, необхідні наступні умови:

 • Обидві сторони виконали свої зобов’язання.
 • Робота виконана та оплачена, і є факти, які підтверджують це.
 • Одна зі сторін бажає розірвати трудові відносини з тих чи інших причин.
 • Виникли обставини, які заважають сторонам виконувати умови договору.

Звільнення за угодою сторін

Якщо обидві сторони приймають обопільне рішення про розрив трудових відносин один з одним, то вони повинні підписати документ, в якому вказується сума грошової компенсації та терміни, в які вона має бути виплачена. При відсутності такого документа взаємні претензії враховані не будуть.

Звільнення з ініціативи роботодавця

Якщо роботодавець в односторонньому порядку приймає рішення звільнити співробітника при тому, що той справно виконував свої обов’язки і не порушував трудову дисципліну, то другий має право вимагати виплатити йому зарплату за вже зроблену роботу, а також компенсацію за отримані витрати – моральні або матеріальні.

Звільнення з ініціативи працівника

Ситуації можуть бути різними. Наприклад, в тому випадку, якщо роботодавець не виконує свої обов’язки, прописані в контракті, працівник може вимагати компенсацію. Якщо ж працівник робив свою роботу відповідно до всіх вимог, а керівник вирішив його звільнити, то перший має право на компенсацію.

Якщо сторони не можуть досягти угоди, то питання вирішується в судовому порядку. Тому працівникові дуже важливо знати свої права, особливо в тих випадках, коли його трудовий договір відноситься до категорії цивільно-правових.

Звільнення по Umowa o prace

Умова о праце – найвигідніший для працівника тип договору, оскільки він повністю захищає його права. Наприклад, цей контракт забороняє звільняти вагітних співробітниць, а також співробітників, які перебувають на лікарняному менше 182 днів.

Працівник має право звільнитися при будь-якому контракті, якщо керівник недобросовісно ставиться до своїх обов’язків, наприклад, не платить заробітну плату або порушує умови праці. Угоди, які стосуються праці, що завдає шкоди здоров’ю, розглядаються окремо. У цих випадках працюючий повинен отримати медичний висновок про завдану шкоду, А керівник зобов’язаний надати йому іншу роботу.

Чи можна звільнитися без відпрацювання?

По суті, усі види розриву трудових відносин без відпрацювання ми вже розглянули. Повторимо ще раз:

 • за обопільною згодою працівника та роботодавця;
 • у разі грубого порушення трудового законодавства роботодавцем;
 • у разі порушення безпеки праці або проблем зі здоров’ям.

Повідомлення керівника про звільнення

Якщо співробітник збирається звільнитися, він повинен заздалегідь попередити про це свого керівника. Що стосується цивільно-правових контрактів, то тут немає чітко прописаних термінів, в які це потрібно зробити. Іноді ці терміни вказуються при укладанні контракту. Якщо вони є, то потрібно дотримуватися їх. Якщо ж ні, то можна подати заяву про відхід відразу ж.

Що стосується трудового договору, який регулюється законодавством, то тут справа йде складніше. Такий документ зобов’язує дотримуватися наступних правил:

 • у разі випробувального терміну заяву про відхід потрібно написати за три робочих дні;
 • якщо договір триває менше трьох місяців, то співробітник повинен попередити керівництво про своє рішення піти за тиждень; якщо ж більше трьох місяців, то за два тижні;
 • якщо контракт строковий, то попереджати про його розірвання потрібно за два тижні;
 • у разі договору про заміну співробітника попередити роботодавця потрібно за три дні;
 • якщо контракт безстроковий, то за три місяці, в тому випадку, якщо співробітник пропрацював менше трьох років; якщо ж він пропрацював більше трьох років, то за два тижні.
Розрахунок по зарплаті

Це питання не має якихось чітких правил. Виплатити зарплату можна в наступному після відходу працівника місяці, не пізніше 10 числа. Преміальні виплати зазвичай проводяться після закінчення спеціальних робіт, які теж оплачуються.

Крім зарплати, керівництво зобов’язане компенсувати співробітнику відпустку, якою він не встиг скористатися. Якщо ж воно не хоче віддавати робітнику його законні гроші, той може звернутися в трудову інспекцію або суд. Як це зробити, сказано в одній з наших статей.

Звільнення за власним бажанням

Якщо працівник прийняв рішення розірвати трудовий контракт і піти, він повинен зробити наступне:

 1. Написати заяву про своє бажання. У заяві вказати ПІБ, посаду, дані паспорта та причину звільнення.
 2. Зареєструвати заяву і повідомити про неї керівництво.
 3. Узгодити своє звільнення з роботодавцем, обумовити терміни відпрацювання і виплату розрахункових.
 4. Звільнитися. Іноді перед цим потрібно укласти спеціальну угоду про розрив трудових відносин.
 5. Отримати свідоцтво про роботу. У ньому повинні бути вказані терміни, розмір заробітної плати, лікарняні, вихідні та інші відомості.
Як влаштуватися на іншу роботу в Польщі після звільнення?

Будь-яка людина, хоч польський громадянин, хоч іноземець, має право в будь-який час змінити роботу. Що стосується іноземця, то він повинен пам’ятати про повідомлення Воєводства за типом дозволу перебування в країні.

Існує кілька варіантів, як можна влаштуватися на нову роботу:

 • За національною візою або безвізом – якщо є запрошення від роботодавця, то потрібно отримати нове. Зробити це можна за 30 днів. Процедура коштуватиме 30 злотих. При цьому потрібно враховувати вже відпрацьований час, а також час дії візи для законного перебування в Польщі.
 • За воєводським дозволом – на весь термін візи (однак перший варіант оформити простіше).
 • По ВНЖ – два тижні на повідомлення і місяць на працевлаштування.
 • По Карті Поляка з можливістю отримати ПМЖ і дозвіл на працевлаштування.

Якщо добре знати свої права і обов’язки, то проблем зі звільненням і новим працевлаштуванням не виникне. Якщо ви шукаєте роботу в Польщі, і вам потрібна допомога або консультація, звертайтеся в нашу компанію. Наші фахівці дадуть відповідь на всі питання і допоможуть з оформленням документів.