Не влаштовує робота: як звільнитися в Польщі і в які терміни роботодавець повинен розрахуватися

Зміст

Передбачати заздалегідь негативні ситуації, особливості в роботі за кордоном, допомагає дотриматися закон, якщо виникають складнощі, а також понизити до мінімуму усі негативні емоції і враження. У цій статті ми розглянемо, як піти з працедавця, не порушуючи закон Польщі, якщо вас щось не влаштовує або ви хочете змінити роботу?

Як розірвати трудовий договір законно?

У попередніх статтях нашого блогу, ми обговорювали, що в Польщі звичайний є три види договорів :

 • умова про дзело – короткостроковий договір;
 • доручення або договір – замовлення;
 • умова про праце – стандартний трудовий договір;

Ми вже відмічали, що тільки останній насправді є законним трудовим договором, такий, що регулюється по Трудовому Кодексу, а перші два – цивільно-правові. Саме від виду договору залежать усі нюанси звільнення.

Umowa o dzieło и Umowa zlecenia

Їх умови дуже схожі, і розірвання відбувається за наступним сценарієм, якщо немає яких-небудь особливих приписів в самих договорах, які не суперечать закону. Виходить, щоб розірвати контракт, треба:

 • щоб були виконані усі обов’язки з боку як працедавця, так і виконавця;
 • є факт виконання роботи і її оплати;
 • через бажання однієї із зацікавлених сторін;
 • виникли особливі обставини, що заважають виконанню контракту;

Розірвання трудових стосунків по взаємній згоді

Якщо розрив відбувається за погодженням сторін, має бути підписаний документ, де вказані розміри і терміни компенсації. У зворотному випадку взаємні претензії потім можуть не враховуватися.

Якщо ініціатор розірвання співпраці працедавець, і на це немає яких-небудь об’єктивних причин, як наприклад, порушення яких-небудь правил підрядником або неналежне виконання роботи, то підрядник може вимагати компенсацію і оплату виконаної праці, а також моральних витрат і шкоди, нанесеної його репутації.

Розрив трудових стосунків за бажанням підрядника

Ситуації можуть бути різними: наприклад, якщо наймач не виконує певні умови праці, то підрядник може претендувати на виплату компенсацій, але якщо працівник усі свої обов’язки виконував сумлінно, а працедавець вирішує розірвати контракт, то друга сторона в плані претендувати на виплати, компенсації і оплату витраченого матеріалу і часу.

Усі складні питання і спори слід вирішувати в строгому судовому порядку: з цієї причини ми радимо бути особливо уважними при укладенні тих видів трудових угод, які регулюються цивільно-правовими нормами.

Umowa o prace

Ті працівники, які уклали умову про працю, захищаються трудовим законодавством. Згідно з ним, не можна звільнити робітницю, яка знаходиться в декреті або вагітна, а також тих співробітників, які на лікарняному менше 182 днів.

Будь-які види договорів можна розірвати з боку працівника, якщо працедавець порушує його умови, наприклад, не виплачує зарплату або не дотримується умови праці. Окремого розгляду вимагають договори, пов’язані з роботою, яка шкодить здоров’ю працівників. При наданні медичного висновку, працедавець зобов’язаний надати претендентові іншу роботу, яка відповідатиме вимогам.

Законно ли уволиться без отработки?

По суті, ми вже розглянули усі можливі варіанти розірвання трудових стосунків без відробітку. Підведемо підсумки:

 • за погодженням обох сторін;
 • якщо є грубе порушення закону з боку працедавця;
 • якщо є порушення безпеки і медичні протипоказання;

У який термін необхідно повідомити працедавця про звільнення?

Якщо говорити про договори, які регулюється цивільно-правовими нормами, то при звільненні немає ніяких термінів, окрім тих, які обумовлені безпосередньо в договорах, тому якщо ви вирішите звільнятися, у більшості випадків, це можна зробити в один день.

Інакше йдуть справи з Трудовим договором, який регулюється законодавством. У його випадку необхідно врахувати:

 • якщо це випробувальний термін, то повідомлення про звільнення надається за три робочі дні;
 • повідомляти потрібно за тиждень якщо менше трьох місяців домовленості, і за 2 тижні, якщо більше;
 • у разі термінового договору треба вказати про розрив договору за два тижні;
 • якщо договір про роботу по заміні співробітника оповіщати потрібно за 3 дні;
 • безстроковий договір – за три місяці, якщо термін роботи більше трьох років, в інших випадках за два тижні;

Коли робиться розрахунок по заробітній платі?

У цьому питанні немає якихось строгих обмежень з боку закону: дозволяється робити виплати в наступному місяці після звільнення не пізніше 10 чисел, або виплати з бонусами і преміями після завершення періоду спеціальних робіт, за які виплачується додаткова сума.

При чому працедавець повинен сплатити не лише саму роботу, але також і відпустку, якою не встигли скористатися. Якщо він відмовляється виплачувати гроші, необхідно звернутися в PIP або в один з судів. Детальніше про це написано в одній із статей нашого блогу.

Як звільнитися з роботи в Польщі за власним бажанням?

Якщо ви плануєте закінчити трудові стосунки з польським працедавцем, потрібні наступні кроки:

 • повідомити у письмовій формі працедавцеві, з вказівкою ПІБ, займану посаду, паспортні дані і причину звільнення;
 • повідомлення працедавця і реєстрація заяви;
 • узгодження – на цьому етапі треба домовитися про терміни відробітку і компенсації;
 • звільнення – в деяких випадках підписання спеціального договору про припинення трудових взаємовідносин;
 • отримання свідоцтва про роботу з усіма конкретними даними – терміни, зарплата, лікарняні, вихідні і багато що інше;

Можно ли работать у другого работодателя после увольнения?

Звичайно, зміна робочого місця і працедавця – право будь-якого працівника, іноземця і місцевого. Відбуватися це може у будь-якому випадку, єдине про що необхідно пам’ятати – повідомлення Воєводства за типом дозволу перебування в країні.

Якщо вам щось незрозуміло, або потрібна консультація, дзвоните по номеру телефону, який вказаний на сайті нашій компанії, і досвідчені консультанти EWW Ukraine допоможуть вам розібратися. По суті може бути лише декілька варіантів:

 • по національній візі або безвизу – якщо робота по освядчення, тобто за заявою від працедавця, потрібне буде нове: отримати його можна за 30 днів і тридцять золотих; При отриманні враховуйте термін, який вже відпрацьований, а також термін дії візи або дозволу для законного перебування;
 • по воєводському дозволу на увесь термін візи, але набагато легше оформляти перший варіант;
 • по ВНЖ – два тижні на повідомлення і місяць на пошуки нової роботи;
 • по Карті Поляка з можливістю отримати ПМЖ і дозвіл на роботу;

Детальніше про те, як легально змінити працедавця, ми розповідаємо в іншій статті нашого блогу. Якщо дотримуватися усіх пунктів законодавства, то і працювати, і звільнятися з роботи в РП не так складно. Головне засвоїти один важливий урок – треба добре знати свої права і обов’язки в країні, де мешкаєш і працюєш.