Чи може студент легально працювати в Польщі і що для цього потрібно?

Зміст

Один з етапів життя, що найбільш запам’ятовуються, – період студентства, коли ти молодий, повний енергії, перспектив і амбіцій. Але як часто буває, саме в цей період на все бракує засобів, тому, щоб утілити свої мрії і прагнення потрібні гроші.

Якщо ви плануєте вчитися в Польщі або вже поступили в один з Внз країни, то наша редакція хоче вас порадувати: РП дає масу можливостей запрацювати в студентські роки. Але, що для цього треба, як знайти роботу і скільки можна заробити? Ми постараємося детально розглянути ці і інші питання в цій статті.

Хто такі студенти?

На перший погляд це може здаватися не лише простим, але навіть і безглуздим питанням, але незважаючи на це з юридичним визначенням все ж варто розібратися. Саме від цього залежить чи будете ви мати право працювати на території Польщі : необхідно визначити, хто насправді є студентом за визначенням, а хто просто так називається в силу звичного лексикону суспільства.

Отже, студентами по праву можуть називатися все ті, хто

 • вчаться на денному стаціонарі у Внз або в магістраті і аспірантурі при Внз, а також все ті, хто проходять спеціальні підготовчі курси для вступу на польському
 • вчаться на вечірніх курсах або в заочних відділеннях Внз
 • інші учні – спеціалізовані курси, школи поліцейських і так далі

Можливості для працевлаштування усіх трьох категорій значно відрізняються: приміром, першим знайти роботу найпростіше. З цієї причини ми умовно розділимо студентів на дві основні категорії – що навчаються на денному стаціонарі і усі інші. Ми не розглядатимемо усі види праці, передбачені за програмою утворення, як стажування, практики або волонтерів у рамках програми: наша мета обговорити працевлаштування, не пов’язане з процесом вашого навчання.

На підставі якого договору можна працювати?

Якщо говорити коротко про легальні можливості працевлаштування, то це три види договору :

 • умова про працю
 • умова про дзело
 • умова злеценія

Трудовий кодекс захищає тільки перший вид документу, наступні два регламентуються на підставі цивільного кодексу.

Де і коли найчастіше підробляють студенти?

Попри те, що у більшості країн колишнього Радянського Союзу не особливо люблять брати на роботу молодих людей, у яких ще немає повної вищої освіти і досвіду роботи, в Польщі студентів не просто люблять, але і охоче влаштовують на роботу. Річ у тому, що згідно із законодавством країни, вони не виплачують соціальні збори до двадцяти п’яти років, що зазвичай буває покладене саме на працедавців. Завдяки цьому, на працевлаштування і зарплати витрачається менше засобів, що підвищує вірогідність того, що на роботу візьмуть студента.

Звичайно, не йдеться про вакансії, пов’язані з вузькими професійними навичками або вимагаючі високої кваліфікації. Вакансій для студентів є багато, і вони можуть відрізнятися залежно від віку і навіть регіону країни. Найпопулярнішими вважаються такі як:

 • няні
 • офіціанти
 • покоївки
 • бармени
 • баристи
 • менеджери по продажах
 • касири
 • продавці
 • працівники складів
 • пакувальники
 • оператори колл-центров
 • інше

Чи має право студент з України легально працювати?

По суті, на основне питання нашої статті ми можемо з упевненістю відповісти ствердно. Єдине, що необхідно врахувати – способи працевлаштування, які можуть відрізнятися для студентів денного стаціонару і усіх інших.

Окрім цього, необхідно враховувати при працевлаштуванні тип перебування в країні: підставою для легального проживання служить віза або карта побута. Для обох варіантів, у вас будуть спеціальні документи, які видані для навчання у Внз. Якщо у вас в наявності є інші документи, наприклад часовий побут, виданий по роботі або карта поляка, то вам немає необхідності оформляти які-не будь інші документи для легального працевлаштування.

Робота з ВНЖ – карта часового побуту

Якщо у вас є подібний документ і ви є студентом денного очного відділення, то все просто – до легального працевлаштування допущений без додаткових документів. Якщо ж ні, треба буде оформляти дозволи.

Щоб переконатися, що все правильно розумієте і у вас немає ніяких обмежень для того, щоб влаштуватися на роботу, знову подивитеся на своє посвідчення про ВНЖ: якщо ви бачите § 1 p. 16 Закону про іноземців, то можете бути абсолютно спокійні, якщо немає – треба оформляти документи. Окрім цього, є ще один спосіб, на карті побуту вказується – доступ до ринку праці, побачивши цю позначку, можете бути упевнені, що для легального працевлаштування вам немає необхідності турбуватися ще про якісь дозволи.

Можливість легальної роботи по студентській (учбовою) візі

Якщо у вас є учбова віза, по якій ви є студентом денного стаціонару, вам більше не треба мати ніяких документів для того, щоб легально працювати у момент навчання. Для інших учнів може знадобитися дозвіл на роботу або заяву про те, що на роботу буде влаштований іноземний громадянин.

Щоб переконатися, чи треба вам робочий дозвіл, необхідно правильно визначити свій тип візи : визначальним чинником буде цифра в розділі cel wydania : учбову візу визначає цифра 09. Якщо ви отримали саме такий документ при вступі до ВУЗУ, то вам немає необхідності оформляти які-не будь додаткові документи для легального працевлаштування.

Якщо ж на вашому документі стоїть цифра від 10 до 13 і вище – не засмучуйтеся: завдяки цій статті ви зможете розібратися які вам потрібні ще документи. Не забувайте, що при оформленні візи на навчання, також можуть бути допущені помилки або неточності, тому можна перевірити ще раз все ще раз, а вже потім намагатися шукати можливості працевлаштуватися, згідно зі своїм документом.

Робота з додатковим дозволом

Виходить, що наявність студентської візи або посвідки на проживання, дозволяє вам працювати без яких-небудь обмежень. Але, що робити тим, у кого документи іншого типу?

Оскільки для офіційного працевлаштування в РП передбачена форма пільг, потрібні декілька чинників:

 1. законне перебування на території країни на будь-яких підставах
 2. документ, що дозволяє законне працевлаштування
 3. наявність трудового контракту

З договором проблем виникнути не повинно, оскільки якщо працедавець готовий прийняти студента на роботу, він готовий його і офіційно записати, апріорі. Для законного перебування можна обійтися документом на вигляд на проживання або студентською візою, тому єдиною заковикою стають документи, які дозволяють працювати на території країни :

 • дозвіл на роботу /тип А – видається з боку воєводства, можна працювати без тимчасових обмежень. Отримати досить складно і довго.
 • заява про намір узяти на роботу іноземного громадянина – оформляється за тиждень у старости, коштує близько 30 зл, але робота дозволяється тільки 6 місяців в рік для несезонних робіт або 270 днів під час сезонних.

Виходить, для того, щоб легально працювати на території Польщі, без доступу до ринку праці, досить отримати один з вищеперелічених документів.

Робота влітку в Польщі для студентів

Законодавство не накладає обмеження на якийсь час, яке студенти можуть присвятити роботі, тому влітку для вас відкриваються ще більше можливостей:

 • звільняється час, який витрачався на навчання
 • з’являються нові вакансії в сільському господарстві, в туризмі і готельному бізнесі

Для того, щоб не витрачати час на легалізацію, оскільки терміни ваших документів можуть закінчитися саме в літній період, займіться оформленням свого ВНЖ. Основний плюс в тому, що за цей період можна продовжувати законно знаходитися в країні і працювати, а також ви вирішите питання з легальним перебуванням в РП на довгий час.

Розмір мінімальної заробітної плати для студентів

Цей критерій для усіх в Польщі абсолютно однаковий: тому мінімальна зарплата для іноземних студентів в РП така ж як і для громадян країни : на момент 2019 року – це 2250 злотих в місяць.

Оскільки графік роботи для студентів трохи більше складний, до них частіше застосовується почасова оплата. Година праці в РП коштує неповних 15 злотих.

Скільки годин може працювати студент в Польщі?

Кілька років тому законодавство дуже строго регламентувало робочий годинник студентів : встановлювалися робочі максимуми. Але з недавніх пір порядок змінився, і тепер немає ніяких обмежень.

Якщо той, що навчається є повнолітнім студентом, він в теорії може працювати стільки, скільки захоче. Але є і неписані правила, по яких робота не повинна відволікати або заважати навчанню.

Якщо через роботу постраждає якість навчання, через що студент зіткнеться з проблемами, у тому числі з відрахуванням з університету, вищестоящі інстанції будуть про це оповіщені, що приведе до позбавлення студента можливості легально знаходитися на території країни, а значить і працювати в ній.

Облагается ли доход студента?

У цій статті ми вже говорили про те, що соціальні платежі не повинні виплачуватися студентами, що не досягли 25. Цей нюанс особливо вигідний для працедавців: для студентів же інтерес представляє квота від заробітку: це мінімум, який не обкладається законом.

Оскільки зарплата студентів не може бути особливо високою, подібний нюанс може значно зберегти зарплату. На даний момент, якщо ви отримуєте зарплату у вісім тисяч, то вона не підлягає податку, а якщо від 8 до 13, то обкладається тільки на ту частину, яка перевищує вісім тисяч.

Ще один нюанс в тому, що по факту, податок сплачується, оскільки складається декларація, але після вирахування, сума буде компенсована працівникові.

Особливості учбових практик і стажувань

Окремої уваги вимагає стажування або практика : в деяких випадках за неї навіть може виплачуватися посібник, але ніде в законодавстві немає дозволу на виконання якої-небудь роботи без спеціального дозволу, просто позначивши її стажуванням.

Зазвичай практика має бути суто професійною, відповідати профілю навчання. У Польщі далеко не усі факультети передбачають можливість того, що стажується, але якщо це заочне навчання або вечірнє відділення, практика може бути обов’язковою частиною учбової програми. Якщо вам планують платити за виконання якої-не будь роботи у рамках стажування, краще проконсультуватися з місцевими органами, щоб це не стало в майбутньому для вас проблемою.

На закінчення необхідно підсумувати наступне: студенти в Польщі мають право працювати. Для того, щоб виконувати будь-яку роботу на легальній основі, необхідно визначитися зі своїм статусом студента, а також зрозуміти, чи треба вам спеціальний дозвіл на роботу. Якщо воно потрібне, оформляйте і працюйте без яких-не будь перешкод, якщо немає – можете приступати до роботи у будь-який слушний для вас час.

Наша компанія готова допомогти вам знайти відповідні для студентів вакансії в різних містах Польщі : дзвоните по номеру телефону, який вказаний в контактах і ставте усі питання, які вас цікавлять нашим консультантам.