Мінімальна та середня зарплата в Польщі

Зміст:

Українців, які збираються їхати на заробітки до Польщі, перш за все, цікавить питання про розміри зарплат. І це логічно, адже люди їдуть на заробітки у тих випадках, коли рівень заробітної плати в своїй країні не влаштовує. Безсумнівно, в Польській Республіці оплата праці вище, ніж в Україні.

Щоб правильно визначити розмір майбутнього заробітку, потрібно знати, з чого складається зарплата, і які податки з неї відраховуються.

Брутто і нетто

Будь-яка зарплата складається з двох елементів – брутто і нетто. Брутто – це так званий «брудний» дохід, тобто сума, з якої поки не відняли податки. Після того як усі необхідні податки будуть відняті, залишається зарплата нетто – тобто «чистий» дохід.

Коли наймач розміщує оголошення про прийом на роботу, він зазвичай вказує розмір заробітку брутто, тобто з податками. Не знаючи цього нюансу, ви можете подумати, що таку суму вам будуть видавати на руки, а потім розчаруватися. Тому при влаштуванні на роботу обов’язково дізнавайтеся, скільки вам будуть платити насправді.

Відрахування податків

Згідно із законодавством, із заробітку кожного громадянина віднімаються податки, які потім використовуються на потреби держави, в тому числі на виплату пенсій та лікарняних.

У Польській Республіці універсальної схеми вирахування податків немає. У кожному Воєводстві є свої різновиди податків. Розмір їх теж може відрізнятися. Для прикладу розглянемо основні види відрахувань:

 • відрахування до Пенсійного Фонду – 9,76%;
 • непрацездатність – 1,5%;
 • медстраховка – 7,77%;
 • лікарняна страховка – 2,45%;
 • прибутковий податок – 6,63%.

Податки зобов’язані платити не тільки ви, але й ваш роботодавець. Причому, платить він за кожного співробітника, що працює на його фірмі. Наприклад, ваша зарплата – 3 000 злотих. Керівництво компанії буде платити за вас 3,620 злотих, а ваша «чиста» зарплата складе приблизно 2 200 злотих.

Онлайн-калькулятори для розрахунку зарплати

Якщо вам складно самостійно розрахувати, якою буде ваша заробітна плата після того, як з неї віднімуть податки, можете зробити це на спеціальному калькуляторі. Онлайн-калькулятор – це програма для розрахунку розміру зарплати. З його допомогою можна розрахувати зарплату нетто.

Працюючи з такими програмами, звертайте увагу на наступні моменти:

 • правильно вибирайте тип трудового контракту, за яким ви працюєте (в різних контрактах різні податки);
 • розрахунок робіть на працівника, а не на наймача (суми там будуть різними).

Яка мінімальна зарплата в Польщі?

Мінімальний зарплатний рівень встановлює держава, тому на всіх фірмах він буде однаковим. Звичайно, розмір зарплати раз на кілька років підвищується. На початок 2018 року він склав 2 100 злотих.

Якщо мінімальна зарплата однакова для всіх, то про середній рівень того ж самого сказати не можна. Він буде різним у різних регіонах.

Як збільшувалася мінімальна зарплата в Польщі?

Давайте подивимося на зростання рівня мінімальної зарплати починаючи з 2000 року:

 • 2000 р – близько 600 злотих;
 • 2006 р – близько 1 000 злотих;
 • 2013 р – більше 1 500 злотих;
 • 2019 р – більше 2 100 злотих.

Таким чином ми бачимо, що її підвищення відбувалося кожні шість років. Виходячи з цих даних нескладно скласти прогноз на її подальше зростання.

Якщо говорити про мінімальну погодинну оплату праці, то в 2018 році громадяни заробляли 13,70 злотих на годину.

Як змінювалася середня зарплата в Польщі?

Як уже згадувалося вище, середня зарплата різниться в різних регіонах країни. Розглянемо графік зміни її рівня у різні роки:

Варто розуміти, що в різних виробничих галузях середній розмір зарплати буде різним.

Середній рівень зарплати по галузях та Воєводствах

Для наочності наведемо середній розмір зарплат працівників різних галузей:

 • інформаційна та комунікаційна сфера – 4 200–9 100;
 • будівництво – 3 900–6 300;
 • нерухомість – 4 200–6 300;
 • промисловість – 4 000–5 500;
 • галузь Сектор підприємств – 3 900–5 700;
 • переробна галузь – 3 900–5 200;
 • авторемонт і автоторгівля – 3 400–5 600;
 • транспортна галузь – 3 200–5 000;
 • адміністрування – 2 900–3 700.

Що стосується різних Воєводств, то тут середній заробіток теж буде неоднаковим. Найнижчий дохід у жителів Lubelskie і Dolnosllaskie, а найбільший – в Mazowieckie і Pomorskie. Це відомості, актуальні на 2018 рік.

Як нараховують зарплату?

Є стандартна зарплата, а є інші різновиди оплат. Розглянемо їх:

 • Молоді фахівці. Раніше початківцям платили не повну ставку, а лише 80% від неї. Потім законодавство усунуло цю несправедливість, і зараз молоді фахівці, нарівні з іншими співробітниками, працюють за 100% ставку.
 • Нічні. Співробітники, які працюють в нічний час, отримують доплату. Її розмір становить не менше 20% від законодавчо затвердженого зарплатного мінімуму. Нічні нараховуються при роботі з 22:00 до 07:00.
 • Неповна ставка. Деякі співробітники працюють на неповну ставку. Її розраховують або по годинах, або беруть за основу половину робочого дня. Співробітники на неповній ставці заробляють 50% від окладу.
 • Простій. Бувають випадки, коли виробництво зупиняється не з вини співробітника. Вимушений простій повинен оплачуватися. Розмір оплати – не менше мінімального заробітку.

Зарплата у 2019 році

Мінімальна зарплата в РП у 2019 році становила 2 250 злотих на місяць, а погодинна – 14,70 злотих на годину. Рівень мінімальної оплати праці поступово підвищується, тому українці, які приїжджають на заробітки до Польщі, можуть непогано заробити.

Чи потрібно переукладати трудового договір при підвищенні зарплати?

При прийомі на роботу розмір заробітку прописується в трудовій угоді. Тому у деяких громадян виникає питання: чи потрібно переукладати угоду, якщо держава підвищила розмір мінімальної оплати праці?

Ні, укладати новий договір не потрібно, тому що такі зміни відбуваються автоматично.

Штрафи для роботодавців

Наймач не має права порушувати Трудовий кодекс. Однак деякі недобросовісні керівники все-таки роблять це. За подібні порушення вони можуть бути покарані штрафом. Розмір штрафу – від 1 000 до 30 000 злотих. Подібні питання контролює трудова інспекція.

Якщо порівнювати зарплати в Польщі та Україні, то виходить, що мінімальна польська зарплата в перекладі на гривні становить приблизно 16 000.

Якщо ви хочете поїхати працювати в Польщу і вам потрібна допомога, звертайтеся до нас. Наші контакти вказані на сайті.