Мінімальна та середня зарплата в Польщі

Зміст:

Українці, які планують відправитися на заробітки до Польщі, повинні попередньо вивчити ринок праці: виявити, які професії найбільш затребувані і який там рівень оплати праці. Для цього потрібно дізнатися розмір мінімальної та середньої заробітної плати, податки, які з неї віднімаються та деякі інші нюанси.

Брутто і нетто: що це таке?

Заробітна плата включає в себе дві складових – брутто і нетто. Брутто – це сума, яка нараховується працівнику без урахування всіх податків. Нетто – це так званий чистий дохід – сума, яку працівник отримує вже після вирахування податків.

Важливо знати, що при розміщенні оголошень про вакансії багато роботодавців вказують розмір зарплати в брутто. Отримавши на руки меншу суму, працівники нерідко бувають розчаровані. Тому цей нюанс слід враховувати з самого початку і уточнювати у роботодавця при влаштуванні на роботу.

Податки, що віднімаються із зарплати

Кожен працівник зобов’язаний відраховувати в казну держави певні види податків. Ці податки вираховуються із заробітної плати. Не існує єдиної схеми для всієї країни. У кожному окремо взятому Воєводстві використовуються свої типи податків, мит і зборів. Основні податки та їх ставки:

 • відрахування до Пенсійного фонду – 9,76%;
 • на випадок втрати працездатності – 1,5%;
 • медичне страхування – 7,77%;
 • лікарняне страхування – 2,45%;
 • прибутковий податок – 6,63%.

Крім зборів, які віднімаються із заробітної плати кожного працівника, є ще податок, який платить роботодавець. Наприклад, за співробітника, зарплата якого становить 3 000 злотих, роботодавець буде платити в казну 3,620 злотих. Таким чином, заробітна плата в нетто складе трохи менше 2 200 злотих.

Розрахунок зарплати на калькуляторі

Для швидкого й зручного розрахунку зарплати існують спеціальні онлайн-калькулятори. З їх допомогою можна відняти всі податки й збори та дізнатися суму, яку працівник отримає на руки. При використанні подібних додатків потрібно враховувати наступні нюанси:

 • тип трудового договору, який працівник укладав з роботодавцем;
 • уважно дивитися, на кого проводиться розрахунок – на співробітника або на роботодавця, оскільки різниця в показниках буде велика.

Мінімальний рівень зарплати в Польщі

Мінімальний розмір заробітної плати в Польській Республіці визначається державою, тому він однаковий для всіх підприємств. Він періодично переглядається та змінюється. На початку 2018 року мінімальний розмір дорівнював 2 100 злотих.

Що стосується середнього рівня заробітної плати, то тут немає чіткої суми. У різних регіонах країни вона різниться.

Зміна рівня мінімальної зарплати за роками

Якщо подивитися, як змінювався рівень заробітної плати з 2000 року через кожні шість років, то можна побачити тенденцію зростання і приблизно спрогнозувати, як вона буде рости надалі.

 • 2000 р – приблизно 600 злотих;
 • 2006 р – приблизно 1 000 злотих;
 • 2013 р – понад 1 500 злотих;
 • 2019 р – понад 2 100 злотих.

Що стосується погодинної оплати праці, то на 2018 р її мінімальний розмір становив 13,70 злотих/год.

Рівень середньої зарплати в Польщі

Як вже було сказано вище, єдиного державного рівня середньої зарплати в країні не існує. У різних регіонах її розмір варіюється. За даними 2017 року працюючі громадяни в середньому отримували приблизно 4 200 злотих, а в 2018 році – 4 580 злотих.

На цьому графіку видно поступове зростання розміру оплати праці по роках. Також не варто забувати, що в різних сферах виробництва дані будуть відрізнятися.

Середній рівень зарплати по галузях і Воєводствах

Давайте подивимося, як відрізняється середній розмір оплати праці працівників, трудящих в різних галузях і сферах виробництва (дані наводяться в злотих/місяць).

 • сфера інформації та комунікації – 4 200 – 9 100;
 • будівництво – 3 900 – 6 300;
 • нерухомість – 4 200 – 6 300;
 • промислова сфера – 4 000 – 5 500;
 • галузь Сектор підприємств – 3 900 – 5 700;
 • переробка – 3 900 – 5 200;
 • торгівля та ремонт автомобілів – 3 400 – 5 600;
 • транспортна галузь – 3 200 – 5 000;
 • адміністрування – 2 900 – 3 700.

У різних Воєводствах рівень оплати праці відрізняється. За даними 2018 року найнижчі зарплати зафіксовані у жителів Lubelskie і Dolnosllaskie, а найвищі – в Mazowieckie і Pomorskie.

Особливості нарахування

Крім стандартної оплати, існують деякі нюанси, пов’язані з конкретними умовами. Ось кілька прикладів:

 • Молоді фахівці. Раніше молоді фахівці отримували 80% від ставки, а зараз цей закон переглянули і оплату збільшили. На сьогоднішній день молоді фахівці, так само як всі інші працівники, отримують 100% ставки.
 • Нічна праця. Якщо працівник працює в нічний час (з 22:00 до 07:00), то йому нараховується доплата. Розмір доплати повинен бути не менше 20% від робочого мінімуму, встановленого законодавством.
 • Неповна ставка. Неповну ставку найчастіше оцінюють за відпрацьованими годинами. Якщо ж оцінка відбувається за часом, то це половина робочого дня. Відповідно працівник отримує 50% від зарплати.
 • Оплата простою. Якщо робочий процес зупинився не з вини працівника, то йому нараховується компенсація в розмірі не менше мінімальної заробітної плати.
Зарплата в 2019 році

За даними 2019 року мінімальний розмір оплати в Польській Республіці дорівнює 2 250 злотих на місяць (брутто), а погодинна оплата – 14,70 злотих на годину. На сьогоднішній день рівень оплати праці поступово збільшується, що підтверджують польські державні органи та ЗМІ.

Зміна трудового договору при підвищенні мінімальної зарплати

Іноземні працівники цікавляться: чи потрібно переукладати трудовий договір, якщо рівень мінімальної заробітної плати збільшився? Ні, цього робити не потрібно. Подібні зміни відбуваються автоматично і не вимагають внесення правок в договір.

Штрафи для роботодавців

Якщо роботодавець порушує правила Трудового кодексу, то йому загрожує покарання у вигляді штрафу. Розмір штрафу варіюється від 1 до 30 тис. злотих в залежності від порушення. Контроль за виконанням трудового законодавства здійснює Державна інспекція праці.

Якщо порівняти польські зарплати з українськими, то можна побачити, що мінімальний рівень оплати праці в Польщі – 2 100 злотих – дорівнює приблизно 16 тисячам гривень. Для багатьох українців – це дуже гідна зарплата.

Якщо ви цікавитеся питаннями працевлаштування у Польщі, звертайтеся в нашу компанію EWW Ukraine. Наші фахівці проконсультують вас та допоможуть з оформленням документів.