Хто, коли і як може піти в законну відпустку в Польщі?

Зміст

Більшість працедавців прекрасно усвідомлюють, що хороша відпустка і повноцінний відпочинок – гарантія працездатності. Законодавства багатьох країн підтверджують цю просту істину, у тому числі і Польщі.

У цій статті ми розберемося, хто може претендувати на законну оплачувану відпустку в РП, скільки днів в рік можна відпочивати, а також з якими труднощами можуть зіткнутися іноземці.

Чи можуть іноземці йти у відпустку за законодавством?

Законодавство гарантує щорічну відпустку усім зареєстрованим працівником, неважливо місцевим або іноземцям. Усі правила стосовно відпусток встановлюються трудовим законодавством. Йому підкоряється такий документ, як “Умова o праце” : усі інші контракти ігнорують постанови трудового законодавства.

Тому, якщо ви іноземний громадянин, який працює в Польщі на основі Umowa o dzieło або Umowa zlecenie, необхідно заздалегідь запланувати відпустку і попросити відпускні, інакше вам просто не дадуть можливість запросити відпочинок.

Види урлопов в Польщі

За законодавством в РП є декілька різних типів відпочинку, або Urlop- ов / відпусток. Практично усі види відпусток оплачуються, але деякі не мають на увазі нарахування зарплати за цей період.

Неоплачувана відпустка зазвичай так і називається – безкоштовна відпустка. До нього слід прибігати тільки у разі, якщо інші варіанти відпусток ніяк неможливі. За законодавством, оформлятися він може виключно по взаємній домовленості, і не має бути довше, ніж проситься працівником.

Оплачуваних відпусток згідно із законодавством РП досить багато, і ми детально розглянемо все з них.

Декрет, пологи і виховання дітей

Ці усі події вимагають різних видів відпустки і у кожного з них свій вид оформлення.Зазвичай вони діляться на три основні категорії:

відпустка для пологів або декрет

відпустка на виховання дітей

батьківська відпустка

Відпустка на вимогу

Поляки дуже креативний народ, і подібну відпустку назвали kacowe, що в перекладі з польського означає “похмілля”․ Прекрасна можливість піти у відпустку дня на 4 у будь-який момент, якщо ви вже напрацювали на відпускні дні. Все, що необхідно зробити – оповістити працедавця, що йдете у відпустку: зробити це можна дуже просто – або по смс, або поштою, і навіть того ж дня, в якій плануєте почати відпочивати. Причини вказувати немає необхідності.

Наша редакція не радить зловживати цією відпусткою: краще попереджати працедавця заздалегідь про ваші плани. Попри те, що звільнити вас через це не мають права, але працедавець може змінити своє відношення до вас, урізувати в зарплаті, позбавити премії, не врахувати ваше бажання при складанні графіку роботи і відпочинку і багато що інше.

Відпустка за особистими обставинами

Цей вид відпочинку має на увазі два дні відпустки, які ніяк не вплинуть на кількість подальшого відпочинку : для оформлення потрібна серйозна причина. Зазвичай, ним користуються, якщо планується яка-небудь урочистість або свято – весілля, ювілей, похорони.

Також подібною відпусткою можна скористатися, якщо захворіла дитина до 14 років. Дозволяється попереджати про подібні вихідні як заздалегідь, так і в день початку відпустки. Незважаючи на це, ми все одно радимо постаратися повідомити начальство заздалегідь про свої плани, особливо якщо це-то свято, яке заплановане заздалегідь.

Відпустка для відпочинку

Найпопулярніший вид оплачуваного відпочинку, саме його і називають просто urlop. Згідно із законодавством РП є певна кількість днів в році, які легально працевлаштований працівник може відпочивати. При чому брати його можна як відразу, так і оформляти по частинах:

  • дні відпустки оформляються у згоді з місяцями, що пропрацювали
  • одна з відпусток має бути не менше 14 днів

Графік такої відпустки має бути заздалегідь погоджений між працедавцем і співробітником.

Порядок оформлення urlop wypoczynkowy

Для того, щоб отримати відпустку, його необхідно оформити:

  • перший крок – узгодження графіку – саме тут найбільша складність, оскільки інтереси працівника і працедавця рідко співпадають. Працедавець враховує, скільки чоловік працюватиме в штаті на період відсутності одного із співробітників, і повинен так розподілити усі відпустки, щоб це не вплинуло на якість роботи підприємства
  • крок другий – вибір кількості днів – рідко, хто йде у відпустку після відразу першого місяця роботи, але якщо склалася така необхідність, можна це зробити. Закон вимагає, щоб хоч би одна відпустка була не менше 14 днів: звичайний цей достатній час для відпочинку
  • етап третій – сповіщення працедавця – зазвичай цей етап співпадає з першим кроком. В усякому разі не слід йти у відпустку несподівано: чим раніше можна буде все погоджувати з начальством, тим краще. Тим більше, працедавець може відмовити вам у відпустці в конкретні дати, але зобов’язаний надати альтернативу
  • крок четвертий – написання заяви – зазвичай кожне підприємство має свій шаблон бланка на заяву про відпустку, яку можна узяти у відділі кадрів або у адміністрації. Якщо у вашому підприємстві такого немає, слід написати стандартну заяву на ім’я працедавця.

Скільки днів триває відпустка

Кількість днів відпочинку розраховується відповідно до стажу роботи, причому у разі наявності потрібних договорів може враховуватися і стаж роботи у себе на батьківщині, до приїзду в РП.

Якщо ваш стаж менше 10 років, то відпочивати в рік ви можете 20 днів, якщо більше 10, то 26.

Навчання і стаж

Законодавством Польщі передбачений розрахунок часу, який було витрачено на здобуття освіти. Для цього є свої правила підрахунку :

  • три роки нараховується за професійну школу
  • п’ять років за середню проф школу
  • чотири роки за середню освітню
  • вісім років за вищу школу

Якщо ви здобували освіту не в Польщі, а в іншій країні, стаж може враховуватися, дивлячись де ви проходили навчання. Не зараховуються країни того, що був РСР.

Як нараховуються відпускні для українців?

Оплата відпустки дорівнює оплаті одного робочого дня, що складає вісім годин. Якщо у вас відрядна зарплата, необхідно буде разом з працедавцем відняти середню суму.

Чи оплачуються торішні дні?

Якщо ви не встигли відпочити за минулий рік і у вас залишилися дні відпустки, ними можна скористатися в поточному році, але не пізніше за 30 вересня. Починаючи з цієї дати, невикористані дні відпочинку за минулий рік будуть втрачені безповоротно.

До речі, працедавець має право відправити працівника примусово у відпустку, щоб витрачати дні з минулого року, не погодивши їх з працівником.

Що робити, якщо працедавець не дає відпустку?

Згідно із законом вам повинні надати певну кількість днів відпустки в рік: ваш начальник може не затвердити дати, але зобов’язаний надати інші варіанти. Якщо протягом року, Ви так і не змогли добитися відпустки, необхідно звернутися із скаргою до Трудової інспекції.

Але необхідно бути готовим до того, що доведеться доводити, що вам не були запропоновані альтернативи, або ці дати не могли бути використані з поважних причин.

Чи є компенсація за невикористані дні?

Теоретично, ваш працедавець може компенсувати вам невикористану відпустку минулого року, але на практиці подібне зустрічається украй рідко, чого не скажеш за неотгуленные дні. Є нюанс: начальство може не компенсувати вам дні відпустки, а сплатити його перед звільненням, що може сильно завадити для вашого подальшого працевлаштування. Тому краще вирішити усі питання мирним шляхом, по взаємній домовленості.

Ми постаралися в цій статті розповісти про усі нюанси отримання відпусток в Польщі, навіть якщо ви громадянин України або будь-якої іншої країни, але працюєте легально в РП. Якщо у вас виникають питання, звертайтеся по номеру телефону, що вказаний на нашій сторінці до наших консультантів, а також читайте інші статті нашого блогу.