Законна відпустка в Польщі: як її отримати?

Зміст:

Кожен нормальний роботодавець знає, що хороший відпочинок – це запорука високої працездатності працівників. Тому він намагається надати своєчасну відпустку кожному співробітнику фірми.

Давайте розберемося з питаннями відпусток у іноземців, які працюють на території Польської Республіки: хто має право на оплачуваний відпочинок, і скільки днів він триває?

Чи надають відпустку іноземцям, які працюють в Польщі?

Згідно із законом кожен офіційно працевлаштований громадянин має право на відпочинок незалежно від того, чи є він поляком або іноземцем. Всі питання, що стосуються відпусток, регулюються трудовим законодавством.

Важливо знати, що тільки один різновид трудового договору підпорядковується трудовому законодавству – Умова про працю. На всі інші типи контрактів воно не поширюється.
У зв’язку з цим кожен іноземний працівник, який уклав з роботодавцем контракти типу Umowa o dzieło або Umowa zlecenie, повинен заздалегідь попросити відпустку та відпускні, інакше йому не нададуть можливості відпочити.

Різновиди урлопов

Згідно з польським законодавством, існує кілька різновидів відпусток або урлопів (Urlop). Більшість урлопів є оплачуваними, але деякі не оплачуються. Неоплачувану відпустку роботодавець може надати тільки на прохання працівника і на термін, не більше, ніж той попросив. Йти в нього краще тоді, коли немає можливості отримати інший вид відпочинку.

Що стосується оплачуваних відпусток, то їх різновидів досить багато. Давайте розглянемо кожен з них більш детально.

Декрет, пологи та догляд за дитиною

Згідно із законом, у зв’язку з кожною з цих подій, працівникові надається окремий вид відпустки. Як правило, виділяють три різновиди урлопа, пов’язаного з дітьми:

 • декретний;
 • по догляду за дитиною;
 • батьківський.

На вимогу

Цей різновид урлопа в народі жартівливо називається kacowe, що в перекладі з польської означає «похмілля». Працівник має право взяти кілька днів відгулів в тому випадку, якщо він вже напрацював ці дні.

Роботодавець зобов’язаний надати відпочинок в будь-який момент на прохання співробітника. При цьому немає необхідності заздалегідь попереджати роботодавця. Працівникові потрібно тільки поставити його до відома про свою відпустку хоча б навіть в день його початку.

Повідомлення можна надіслати електронним листом. Вказувати причину необов’язково. Однак краще не зловживати цим правом і заздалегідь попереджати роботодавця про свої наміри. Хороші відносини з керівництвом – запорука довгого, плідної співпраці, тому потрібно з повагою ставитися до нього і обов’язково попереджати про необхідність взяти кілька днів відпочинку.

За особистими обставинами

Цей різновид урлопа передбачає надання працівникові двох днів відпочинку, які ніяк не впливають на планову відпустку. Для того щоб отримати вільні дні, потрібно мати поважну причину. До таких причин відносяться важливі події – весілля, похорон.

Крім того, таку відпустку може оформити мати чи батько, у якого захворіла дитина, яка не досягла 14 років. Працівникові рекомендується заздалегідь попередити керівництво про намір не вийти на роботу. Якщо це сталося несподівано, то потрібно повідомити на роботу в перший день відпустки.

Для відпочинку

Це найпоширеніший різновид оплачуваної відпустки. Згідно із законом кожна трудяща людина має право на певну кількість днів відпочинку в році. Урлоп можна відгуляти відразу цілком або розділити на кілька частин і відправитися на відпочинок кілька разів за рік.

При цьому діють такі правила:

 • відпускні дні оформляються виходячи з відпрацьованих місяців;
 • один з урлопів не може бути коротше 14 днів.

Графік урлопів складається заздалегідь і узгоджується з співробітниками. Як правило, кожен співробітник знає, коли він відправиться на відпочинок.

Порядок оформлення

 1. Узгодження графіка. Нерідко між працівником і роботодавцем виникають розбіжності стосовно часу відпустки. На керівника покладається складне завдання – розподілити час відпочинку всіх працівників таким чином, щоб на роботі не виникло простоїв або накладок. Адже якщо, наприклад, всі співробітники побажають відправитися відпочивати в літній період, то працювати буде нікому.
 2. Вибір кількості днів. Згідно із законом тривалість хоча б одного урлопа не повинна бути менше 14 днів. Це потрібно враховувати при поділі відпускного періоду на кілька частин.
 3. Оповіщення роботодавця. Як правило, роботодавець дізнається про те, хто й коли йде у відпустку ще при узгодженні графіка. У будь-якому випадку, попереджати його потрібно заздалегідь, щоб це не було несподіванкою і не створило накладок. Якщо керівництво відмовляє працівникові у відпочинку в певний період, то воно зобов’язане надати йому інший варіант.
 4. Складання заяви. Перед тим як відправитися на відпочинок необхідно написати відповідну заяву. Зазвичай на кожній фірмі є спеціальний бланк, який заповнює співробітник. Бланки зберігаються у відділі кадрів або у адміністрації. Якщо фірма не має спеціальних бланків, то можна просто написати стандартну заяву на ім’я керівника.

Тривалість відпускного періоду

Кількість днів, виділених співробітнику для відпочинку, залежить від робочого стажу. Деякі трудові договори можуть враховувати робочий стаж не тільки в Польщі, а й на батьківщині іноземного громадянина.
При стажі менше 10 років тривалість відпустки становить 20 днів. Якщо ж стаж становить більше 10 років, то 26 днів.

Навчання та робочий стаж

Польське законодавство передбачає облік часу, витраченого на проходження навчання. Розраховується воно таким чином:

 • професійна школа – 3 роки стажу;
 • середня професійна школа – 5 років;
 • середня освіта – 4 роки;
 • вища освіта – 8 років.

Якщо співробітник отримував навчання не в Польщі, а в іншій країні, то при розрахунку орієнтуються саме на ту країну, де було отримано освіту. Країни колишнього СРСР не зараховуються.

Відпустки для українців

При оплаті урлопа беруться тарифи з розрахунку одного восьмигодинного робочого дня. Працівникам зі відрядною оплатою необхідно погоджувати розмір відпускних з керівництвом. Зазвичай розраховується середній заробіток.

Невикористані з минулого року дні можна відгуляти в поточному році, однак зробити це потрібно обов’язково до 30 вересня. Якщо не зробити цього, то вони пропадуть. Варто знати, що керівництво має право змусити працівника відгуляти торішній урлоп, навіть не питаючи його згоди.

Що робити, якщо роботодавець не надає відпустку?

Якщо протягом року працівник не отримав належної йому відпустки, він має право поскаржитися на роботодавця. Для цього потрібно звернутися до інспекції праці. Саме ця організація займається вирішенням подібних питань. Звертаючись до інспекції, варто підготувати докази того, що урлоп дійсно не був наданий, а також не були запропоновані альтернативні варіанти.

Компенсація за невикористані відпускні дні

Якщо працівник не відпочивав минулого року, керівництво може компенсувати йому невикористані дні. Однак це в теорії, а на практиці рідко хто так робить. Керівництво може не оплатити невикористані дні відразу, а зробити це перед звільненням співробітника, тим самим ускладнивши його подальше працевлаштування. Тому подібні питання краще вирішувати миром, не ускладнюючи життя ні собі, ні роботодавцю.

Якщо у вас виникли питання стосовно працевлаштування в Польській Республіці, або вам потрібна допомога з оформленням документів, звертайтеся в нашу компанію. Наші консультанти з радістю допоможуть вам.