Як правильно поміняти роботодавця по Карті побиту, Воєводській візі або Oświadczenie?

Зміст

На жаль, не завжди усі плани втілюються в життя саме так, як ми спочатку хочемо. Наприклад, громадянин України знаходить хорошу роботу в Польщі, приїжджає, але на місці виявляється, що працедавець – шахрай, і ніякої подібної роботи не існує. Чи робота є, але умови йому не підходить. Що робити? До кого звертатися, і чи можна піти на іншу роботу? Відповідь – так! І в цій статті ми розберемося, що необхідно зробити.

Зміна працедавця з Картою Побиту

Це спеціальний документ у вигляді пластикової картки, яка дозволяє знаходитися на території РП і легально працювати певний термін часу, – від одного року до десяти років.

Чи необхідно міняти КП при зміні роботи?

Цей документ видається на підставі вашого запрошення на роботу або трудового договору, тому при звільненні, Карта Побиту може бути анулювана, за відсутністю необхідної основи. Для цього законом передбачені терміни, в які необхідно надати інформацію про зміну працедавця у Воєводство, щоб зберегти свою Карту.

 • у претендента буде 15 робочих днів після звільнення для того, щоб повідомити про втрату роботи;
 • після повідомлення ще 30 робочих днів на пошуки нової роботи і оформлення документів, і їх подання у Воєводство;

Як правильно змінити роботу

Процес насправді не найскладніший або трудомісткий, головне пам’ятати про терміни, а також про те, що про зміни треба обов’язково повідомляти. По суті, все можна зробити у декілька етапів:

 • звільнення;
 • повідомлення уженда;
 • зміна роботи;
 • подання документів;
 • отримання Карти Побиту;

У реалі ж ця процедура може супроводжуватися різними нюансами, до появи яких краще підготуватися заздалегідь. По суті, від працівника в подібних умовах не так багато залежить, але якщо не знати про те, які можуть бути тонкості, це може привести до зайвих витрат часу і нервів. Наприклад, після того, як працівник повідомить у воєводство про зміну роботи, може розвинутися один з наступних сценаріїв :

 • може знадобитися заміна пластика – на це йде декілька днів, може тиждень, немає необхідності в додатковому підтвердженні документів;
 • ситуація, в якій з нуля необхідно оформляти ВНЖ, – довго і багато нюансів;
 • без заміни Карти Побиту;

Кому не потрібно буде міняти Карту?

Ці випадки чітко розмежовані, і до них ніяк не відносяться ті, хто отримують ВНЖ за місцем роботи, але ми все одно освітимо їх окремо для загальної інформації. Про те, що ви міняєте працедавця, немає необхідності повідомляти, якщо:

 • у вас є ПМЖ;
 • ви є довгостроковим резидентом ЄС;
 • у вас є дозвіл на тимчасове проживання, видане не на підставі трудової угоди;

Тимчасовий ВНЖ, про яке говориться в останньому пункті, видається зазвичай з різних питань, що не мають ніякого відношення до працевлаштування, – біженці, подружжя громадян Польщі і так далі. Усі вище перелічені документи можуть як мати дозвіл на працевлаштування, так і не мати. Якщо воно є, ви можете влаштовуватися на роботу і звільнятися без повідомлення уженда, але якщо такий дозвіл не є, повідомлення – обов’язково, інакше ви можете отримати великі штрафи і навіть бути депортовані.

Документи для уженда при зміні працедавця

Розглянемо ситуацію, коли документи від працедавця у вас вже на руках. Їх треба подати в той же орган, який видавав вам вашу КП, інакше станеться не зміна Карти, а отримання її з нуля. Вам треба подати:

 • заява про звільнення, в течії 15 днів, заповнюється виключно на польській мові і містить ПІБ, громадянство, фактичну адресу в Польщі, паспортні дані і точний опис усіх змін, що сталися;
 • закордонний паспорт (копії із заповненими сторінками);
 • фото;
 • підтвердження прописки, якщо були зміни;
 • усі документи, в яких були внесені зміни з попереднього разу;
 • заява працедавця на польському про запрошення вас на нову роботу;
 • трудовий документ;
 • zezwolenie na prace;
 • сплатити мита і збори;

Звичайно, залежно від Воєводства, можуть бути якісь додаткові вимоги до документів, термінів і порядку поданню: будьте уважні і ставте питання.

Зміна роботи, чекаючи Карту Побыту

Бувають окремі випадки, коли міняється працедавець в період очікування отримання ВНЖ : усі документи подані, але ствердна відповідь і Карта ще не видані. У цих випадках, можна поміняти дані безкоштовно. Але якщо КП вже оформлена, доведеться сплатити ще раз.

Для того, щоб змінити відомості про працедавця, в Уженд надаються нові дані і переписується заява. До працівників держ. органу необхідно донести, що змінюються лише відомості про працедавця, а не відбувається нове подання документів.

Кількість подібних коригувань в процесі очікування децизи не обмежується законом, але може бути обмежене конкретним Воєводством, тому необхідно бути уважними.

Чи можливо змінити роботу по воєводській візі?

При подібному розкладі, також треба оповістити уженд про зміну працедавця, але відмінність в тому, що цим займається не працівник, а сам працедавець. Працівник тільки отримає нові документи.

В середньому, чекати нового дозволу від Воєводи треба буде близько місяця: але із-за необхідності доповнити пакет документів якимись додатковими паперами, цей термін може збільшитися ще днів на 15. У реальності, ці терміни багаторазово збільшуються.

Чи можна працювати по освядчення, маючи воєводську візу?

Відповідь на це питання однозначне – так! При чому частенько цей варіант може виявитися зручнішим, ніж зезволение. Поки віза не анулювана, ви можете законно знаходитися в країні, а освядчення дозволяє законно працювати: його оформляє працедавець за тиждень і тридцять золотих.

Єдине, про що необхідно потурбуватися – дотримання термінів, особливо найменшого з них. Припустимо у вас є віза на рік, і ви міняєте роботу через 2 місяці, отримуючи освядчення на 6 місяців: жити в РП законно можна ще 10 місяців, а працювати тільки шість.

Або ж, термін вашої візи збігає через 4 місяці, а працедавець зробив вам дозвіл на роботу на 6 місяців: через чотири місяці вам необхідно залишити країну.

Як поміняти роботу в Польщі по Oświadczenie?

Ситуація з цим документом дуже схожа на попередні: нова робота також вимагає нового освядчения. Оформляє його працедавець за свої гроші, а працівник повинен знати, що новий документ оформляється за наступними критеріями:

180 днів для несезонної роботи, мінус ті, що вже відпрацьовані;

270 для несезонної, мінус термін, який був по минулому документу;

Якщо за цей період працівник переривав свій робочий стаж, від’їжджав, наприклад, додому, на місяць-два, необхідно про це також повідомити Старість. Це важливо заради того, щоб не втрачати дні по-новому освядчення.

Що буде, якщо працівник не повідомив про зміну працедавця?

Як і у всьому є офіційна частина питання, і неофіційна: звичайно це штрафи, аж до депортації. Неофіційно – нічого не буде, якщо не попадатися на очі. Але така поведінка незручна, оскільки несе безліч обмежень. Наприклад:

 • немає стабільного законного заробітку;
 • ризики потрапити на перевірку і отримати штрафи;
 • складнощі при оформленні візи в майбутньому;

По суті не повідомляти про те, що ви плануєте змінити працедавця можна, але безрозсудно, а також тягне дискомфорт і багато ризиків.

По суті, необхідно добре знати закони країни, і старатися усі документи оформляти вчасно. Наша компанія EWW Ukraine готова допомогти вам з паперами, поданням документів в уженд для переоформлення Карти Побиту і з іншими питаннями. Також ми не радимо часто міняти місце роботи, оскільки це може негативно позначитися на вашій репутації, і завадити надалі для оформлення ПМЖ.