Що таке Умова злеценія в Польщі і на що звернути увагу, укладаючи Umowa zlecenie з польським роботодавцем?

Зміст

Щоб працевлаштування в Польщі було легальним, все повинно фіксуватися документально і підписуватися двома сторонами. Якщо зазвичай працівників більше цікавить Umowa o prace, яка є трудовим договором, що захищає права співробітників згідно з Трудовим кодексом РП, то у разі працедавців – вигідніше підписувати цивільно-правові договори, зокрема Umowa o zlecenia: які є нюанси і коли заповнювати розберемо в цій статті.

Що таке Umowa Zlecenia в Польщі?

Як вже було відмічено вище – це один з видів договорів, які регламентуються цивільно-правовими нормами, і регулюють стосунки між польським працедавцем і українським працівником. У перекладі на російський, це звучатиме як договір-доручення або – замовлення. Цей вид договорів полягає або на певний час, або на конкретний об’єм роботи.

Цікаво, що здається є деяка свобода дій : працівник може, а працедавець – повинен: саме так звучить регламент законодавства Польщі, але договір передбачає ситуації, в яких працівник теж зобов’язується виконати конкретну роботу. Згідно із законом, такий документ забороняється підписувати, якщо йдеться про постійну роботу, але працедавці часто намагаються обійти закон, оскільки цей вид документу для них набагато вигідніший за трудовий.

Що необхідно включити в зміст договори-доручення?

По суті два основні чинники – сторони договору з їх особистою інформацією і ідентифікацією, а також конкретика за об’ємом і часу роботи. Але саме в цьому криється основна проблема працівників : договір треба доповнювати різними умовами, нюансами і обставинами.

Намагайтеся максимально детально описати сторони, що укладають договір : ПІБ, посвідчення особи, дати народження, громадянство, прописка і багато що інше. Обов’язково звернете увагу на внесення в договір соціальних і податкових ідентифікаторів.

Опис сфери, в якій буде співпраця

Попри те, що цей пункт у будь-якому випадку буде в договорі, мета працівника – добитися найдетальнішого опису усіх робіт :

 • який об’єм і в які терміни;
 • як і якими інструментами виконуватиметься робота
 • які обов’язки у замовника для надання умов праці;
 • права і обов’язки сторін при порушенні договору;
 • поведінка при розірванні договору;

Час роботи і оплата

Цей пункт дуже важливий, хоча багато працедавців намагаються його уникнути: наприклад, варто прописати детально скільки часу не лише відводиться на виконанні роботи заданого об’єму, але скільки йтиме робочий день, а також чи може здійснюватися робота у вихідні дні. Це необхідно для того, щоб працедавець не змушував вас працювати без відпочинку і понаднормово.

Те ж торкається і зарплати: ми радимо прописати вашу зарплату по годиннику, а також зафіксувати точну суму, приписавши до документи реквізити вашого банківського рахунку в Польщі. Також бажано прописати кожен пункт порушення окремо, підкресливши обов’язки працедавця :

 • при порушенні умов праці;
 • при виплаті зарплати в меншій кількості;
 • при наднормовій роботі;
 • за передчасний розрив договору;

Робота українців в Польщі по умове злецения

Необхідно враховувати, що письмовий договір хоча і є обов’язковим для легального працевлаштування в РП, але для іноземців, а зокрема для українців – не єдиною умовою.

Щоб не порушити закон, і працювати, а також жити на території країни треба основу: для цього необхідно або дозвіл, або зезволення, або робоча національна віза, карта побиту, або карта Поляка.

І хоча такі параметри, як оплата лікарняних і відпустки встановлюється і прописується в договорі на підставі переговорів обох сторін, є деякі державні зобов’язання.

Як відбувається оподаткування по Умове Злеценя?

В цьому випадку все залежить від того, який доход отримує працівник, і чи являється ця робота – єдиним джерелом прибутку. Якщо це єдиний робочий договір, то виходячи з нього треба оплачувати:

 • страховки – медична і соціальна;
 • виплату по тимчасовій непрацездатності, а також від нещасних випадків;
 • Якщо у працівника з України декілька джерел доходу, то все трохи складніше:
 • при декількох умова злецення – виплата до пенсійного фонду і інвалідності;
 • студенти не виплачують до 26 років;
 • при умове про праце – на добровільній основі про інвалідність, і мед.страховка по злецення, якщо по праце є мінімальний доход;
 • пенсіонери тільки від інвалідності і пенс.фонд;
 • обличчя в декреті і відпустці по догляду за дитиною – все добровільно, виплати по інвалідності – обов’язково;

Хто виплачує податки в ZUS?

Якщо це єдине джерело доходу для працівника, то усі виплати робить наймач, якщо не єдиний – по загальній домовленості. Тут важливо врахувати два чинники:

пропишіть зобов’язання в договорі для подальшого захисту;

не ризикуйте самостійно розраховувати податки, якщо не маєте в цьому певних знань – при помилці будуть накладені великі мита і штрафи.

Чи є різниця між Умова Злеценя і про Дзело?

Обидва документи регламентуються цивільно-правовими нормами, а різниця лише в тому, що другою полягає виключно для виконання конкретного об’єму роботи. Але по рівню захищеності прав працівника документи аналогічні. Про те, які у договору підрядника є нюанси – окремо в одній із статей блогу.

Чим відрізняються Трудовий договір і Договір Замовлення?

Ще раз відмітимо, що незважаючи на різні незручності, умова злеченя вважається найбільш поширеним видом документу в Польщі при працевлаштуванні, все тому, що дозволяється занадто безпосереднє, м’яке і несерйозне відношення до вирішення різних питань, що викликають спори. Наприклад, працедавець може уникнути:

 • плату за наднормову роботу співробітників;
 • обмежень по робочому часу у вигляді вихідних і свят;
 • необхідності оповіщати про зміни робочу сторону;
 • складних процедур для розірвання контракту;
 • державні збори;
 • оплачувати відпустку працівникові;
 • погашення витрат на лікування або лікарняні;

Коли Umowa zleceniа робити висновок не можна?

Цікаво, що вже багатьох років йдуть затяті суперечки про те, чи варто взагалі залишати подібний договір, але на сьогодні він ще діє в Польщі, і навіть в деяких випадках може бути вигідний навіть працівникам. Якщо йдеться про додатковий заробіток, підробки або сумісницю, яка не прописана в основному трудовому документі.

Судовий кодекс Польщі вніс деякі коригування, чітко розмежувавши ситуації, в яких цей документ укладати не можна і слід укладати Умову про праце. А саме:

 • при чіткому робітнику графіку, з яким працівник згоден;
 • є конкретне певне робоче місце;
 • конкретний об’єм роботи, погоджений обома сторонами;
 • встановлені стосунки, в яких працівник підкоряється працедавцеві;

Якщо вище перелічені обставини мають місце бути, не можна укладати умову злеценя. У разі, якщо суд доведе наявність подібних обставин, то на увесь термін дії договору накладатимуться права і обов’язки умови про праце! Також працедавець буде вимушений сплатити усі державні збори, які наказані трудовим законодавством за працівника у рамках трудового договору.

Переваги і недоліки такого договору

По суті такий розподіл плюсів і мінусів досить суб’єктивно, і багато в чому залежить від того, наскільки детальний документ вдалося скласти. Але до недоліків можна віднести:

 • нестабільність в роботі, яку можна втратити у будь-який час;
 • низький рівень захисту;
 • немає оплачуваних відпусток і лікарняних, якщо не прописані заздалегідь;
 • стаж роботи найчастіше не грає ролі.

До достоїнств такої умови можна віднести свободу дій при виконанні своєї роботи, можна використати третіх осіб; швидко робити/висновок розривати договір; зменшити свої виплати; швидко скоректувати договір.

З обопільної згоди в договорі можуть бути прописані певні пункти, що зобов’язують до дії як працівника, так і працедавця.

Як розірвати Umowa zlecenia

По суті контракт можна зробити недійсним у будь-який момент за бажанням будь-якої сторони, якщо зворотне не було прописане заздалегідь. Якщо встановлений певний об’єм роботи, який до моменту розірвання не виконаний, на працівника можуть бути покладені санкції, а працедавець у свою чергу повинен сплатити ту частину роботи, яка вже зроблена.

Якщо договір укладений письмово, то бажано і письмова угода про розірвання контракту, з підписами обох сторін.

Як перестати працювати за договором злецения?

Цей пункт також дуже важливий в самому документі, оскільки регламентує поведінку обох сторін при розірванні контракту. Обов’язково торкніться умов продовження контракту, а також його автоматичного припинення відразу, як закінчаться терміни.

Деякі працедавці можуть наполягати на усній угоді, спираючись на те, що законодавством немає встановленої чіткої форми документу; незважаючи на це, не погоджуйтеся на усний формат – ви не зможете захистити свої права. Законодавство в Польщі по праці не може відстоювати права працівників, що не підписали який-не будь тип угоди або договору про роботу з польським працедавцем, тому у будь-якому випадку наполягайте на написанні umowa zlecenia.

Виходить цей вид документу, що регулює робочі стосунки, не найзручніший, надійніший і вигідніший в Польщі, і значно сильно поступається Умове про праце, але його часто використовують працедавці. Компанія EWW Ukraine пропонує своїм клієнтам велику базу вакансій з реальними і перевіреними працедавцями, готовими запропонувати вам хороші умови праці. Наші консультанти допоможуть вам підготувати усі необхідні документи, і скласти трудовий договір з максимальним захистом ваших прав.

Працювати в Польщі разом з нами – просто, безпечно і вигідно.