Що таке PIT 11 та PIT 37 в Польщі

 

Зміст:

Українці, які працюють в Польщі та платять там податки, стикаються з таким поняттям, як PIT. Давайте розберемося, що це таке і для чого потрібно, а також, яка різниця між ПІТ 11 та ПІТ 37.

Що таке PIT?

ПІТ – це податок, який платять усі працюючі люди. Іншими словами – це податок на доходи фізичних осіб. Якщо ви працюєте за наймом або є приватним підприємцем, то зобов’язані відраховувати в польську казну податок з доходів, які отримуєте.

Цей податок є обов’язковим не тільки для громадян Польщі, але й для всіх іноземців, які офіційно працюють на території РП. Навіть, якщо ви пропрацювали в Польщі зовсім небагато, скажімо, один день, все одно зобов’язані заповнити декларацію. Відповідний документ вам надішлють поштою.

ПІТ 11 та ПІТ 37 – в чому різниця?

Платники податків стикаються з двома видами ПІТ – 11 і 37. PIT 11 – це податковий звіт, який заповнює роботодавець. Після він відправляє його працівнику, який працює або працював у нього на фірмі. Роботодавець зобов’язаний відправити цей документ співробітнику до кінця лютого.

У податковому звіті роботодавець вказує, яку суму заробив працівник, скільки з цієї суми було сплачено податків, і скільки він отримав на руки. Тобто, подивившись документ, ви дізнаєтеся, скільки заробили і скільки оплатили в польську казну.

Вивчивши свій піт 11, побачите, що там вказана сума, яку ви в загалом заробили за рік, скільки з неї було відраховано податків, і яку суму нетто ви отримали на руки. Таким чином, в документі будуть вказані всі ваші доходи за попередній рік.

За фактом ви щорічно сплачуєте зі своєї зарплати 27% податків. Відповідно, на руки отримуєте 73%. Все це відбувається у форматі авансових платежів, і тільки в наступному році польська податкова може точно підрахувати, яка насправді сума має бути вами сплачена. Часто ці суми не збігаються.

У зв’язку з цим може скластися дві ситуації. Перша – коли якусь частину податків вам повернуть (це відбувається в більшості випадків, що стосуються українців). Друга – коли ви заплатили дуже мало податків і необхідно доплатити певну суму.

Цю інформацію корисно знати, щоб не вірити в міф, що в Польщі вам будуть повертати частину податків ні за що, як думають деякі. Просто з вас спочатку беруть більше грошей, а потім повертають зайве.

В Україні такої практики немає, тому і складається враження, що частина податків повертається просто так. В Україні громадяни звикли або не платити податки взагалі, або платити дуже маленькі суми, які не відповідають реальним.

Таким чином, якщо ви працювали в Польщі у 2020 році, очікуйте лист з ПІТ, який прийде вам на пошту. Якщо ж ви працювали на декількох роботах, то вам прийдуть окремі ПІТ з кожної фірми. Усі ПІТ потрібно розрахувати і кожен з них вказати у своїй декларації за 2020 рік.

Що таке PIT 37?

Це форма податкового звіту, яку ви заповнюєте самостійно. Різниця між ПІТ 11 і ПІТ 37 в тому, що перший документ заповнює роботодавець та відправляє вам, а другий ви заповнюєте самі, переносячи в нього інформацію з ПІТ 11, а потім подаєте його до податкової. У заповненні звіту немає нічого складного. У ПІТ 11 вже є уся необхідна інформація, і її просто потрібно перенести в інший документ.

Абсолютно всі працюючі по Умові о праце, Умові злецення і навіть Умові о дзело зобов’язані заповнити ПІТ 37 і подати його до податкової інспекції.

Варіанти подачі податкових звітів

Існує три варіанти подачі вже розрахованих ПІТ до податкової.

    1. Особиста подача. Цей спосіб підійде тим, хто не вміє користуватися інтернетом і при цьому в даний момент проживає в Польщі. Необхідно піти у відділ податкової за місцем проживання, взяти паперовий бланк, заповнити його та опустити у спеціальний ящик.
    2. Відправка декларації поштою. Для цього необхідно заповнити декларацію, заклеїти її в конверт, віднести на пошту та відправити рекомендованим листом на адресу відділу податкової за місцем проживання. Після того як податкова отримає лист, декларація буде вважатися поданою.
    3. Подача через інтернет. Це найпростіший та найшвидший спосіб. Зробити це можна через сайт https://www.e-pity.pl/pobierz-darmowy-program/

Згідно із законодавством, для тих, хто подає декларацію через інтернет, терміни виплат становлять 45 днів, а для тих, хто подавав її у паперовому вигляді, він збільшується до 90 днів.

Усі, хто не збирається подавати декларації, повинні знати, що у них можуть виникнути серйозні проблеми, наприклад, при оформленні Карти побиту. А на тих, у кого є недоплата по податках, можуть навіть завести кримінальну справу і передати її до суду.

Тому, якщо ви пропрацювали в Польщі хоча б один день, не полінуйтеся і заповніть декларацію, щоб у вас потім не виникло проблем. Навіть, якщо ви збираєтеся їхати до Польщі знову не на наступному році, а через рік або два, дотримуйтесь закону і не створюйте собі зайвих складнощів.