Що таке блакитна карта ЄС в Польщі?

goluba-karta-ес

Зміст:

Українці, які працюють в Польщі, цікавляться: що таке блакитна карта Євросоюзу, для чого вона потрібна і кому доступна? Які переваги дає ця карта для роботи в Польщі, і як її отримати?

Що таке блакитна карта?

Блакитна карта Євросоюзу – це поняття, яке введено директивою Євроради 2009 року. Деякі її положення загальні для всіх країн ЄС, тому карта і отримала назву Блакитної – на честь кольорів прапора Євросоюзу.

Якщо говорити простою мовою і щодо Польщі, то це звичайна тимчасова Карта побиту, яку можуть отримати працівники, які мають високу кваліфікацію.

Справа в тому, що в 2009 році директива Євросоюзу прийняла загальні положення про те, хто може отримувати блакитну карту. Це було зроблено для того, щоб до Європи приїжджало все більше спеціалізованих кадрів.

Однак кожна країна трактує ці правила по-своєму і вводить свої обмеження. Таким чином, блакитну карту можна отримати як в Польщі, так і в Німеччині, Бельгії, Франції та будь-якій іншій країні ЄС. Ця карта буде діяти тільки на території тієї країни, де вона була отримана.

Тобто, ви не можете отримати таку карту в Польщі і поїхати працювати по ній до Німеччини. Це буде вважатися нелегальною роботою. Якщо ви хочете працювати в Німеччині, то і карту повинні отримувати там же.

Блакитна карта – це звичайна тимчасова Карта побиту, але вона має свої переваги. Нижче про них буде розказано більш докладно.

Хто може отримати блакитну карту в Польщі?

Існує три основні умови, які потрібно виконати, щоб претендувати на отримання блакитної карти в Польщі.

  1. Працівник повинен мати вищу освіту, що відноситься саме до тієї посади, на яку він претендує, або ж п’ять років стажу на цій посаді. Стаж має бути підтверджений відповідними документами. Диплом про освіту може бути отриманий в Україні. Потрібно тільки перевести його на польську або англійську мову. Переклад обов’язково потрібно робити в Польщі.
  2. Мати підписаний договір з фірмою саме на цю посаду. Договір укладається мінімум на рік вперед.
  3. Заробітна плата працівника має становити мінімум 150% від середньої зарплати в Польщі. Наприклад, щоб подати документи на оформлення карти в 2020 році, потрібно було заробляти мінімум 6877 злотих брутто. Дізнатися середній розмір зарплати на 2021 рік можна у Воєводському уженді.

Особи, які виконують усі три умови, можуть претендувати на отримання блакитної карти в Польщі.

Як подати документи на оформлення блакитної карти?

Для оформлення блакитної карти потрібно мати той же пакет документів, який необхідний для звичайної Карти побиту. Про це на нашому сайті є окрема стаття.

Як вже було сказано вище, трудовий договір має бути укладений мінімум на рік вперед. Але краще підписувати Умову о праце відразу на три роки. Чому – буде сказано нижче.

До базового пакету документів необхідно додати підтвердження своєї кваліфікації, тобто, перекладений на польську або англійську мову диплом або підтвердження з минулого місця роботи про те, що ви пропрацювали там п’ять років (саме на цій посаді і саме в цій сфері).

Вньосик на подачу блакитної карти використовується той же самий, що і на звичайну тимчасову Карту побиту. Додаток №1 заповнює роботодавець, а Додаток №2 – ви самі. Нічого складного в заповненні цих документів немає.

Більше ніяких відмінностей від тимчасової Карти побиту у Блакитної карти немає. Це стосується і пакету документів, і процедури подачі та отримання, а також термінів очікування. Вартість її така ж – 440 злотих. Їх потрібно оплатити відразу, а потім ще доплатити 50 злотих за саму пластикову карту.

Як бачите, нічого складного в подачі документів на Блакитну карту немає. Ви можете зробити це самостійно, не звертаючись за допомогою до посередників і не переплачуючи.

На який термін можна отримати блакитну карту?

Карта видається по датах трудового договору. Саме тому краще укладати контракт не на один рік, а відразу на три, як говорилося вище. Якщо у вас є Умова о праце на рік, то карту вам видадуть теж на рік плюс ще три місяці.

Якщо договір буде укладений на три роки або безстроково, то карту ви отримаєте так само на три роки. Три роки – це максимальний термін, на який вона видається.

Переваги Блакитної карти

Чим же Блакитна карта відрізняється від звичайної Карти побиту і чому має сенс отримувати її, якщо є така можливість?

  1. Після того, як ви відпрацюєте в Польщі по Блакитній карті два роки, вам буде відкритий вільний доступ до ринку праці. За допомогою цієї картки ви можете вільно шукати нову роботу та змінювати роботодавців. Навіть, якщо в подальшому ви будете отримувати звичайні Карти побиту або ці ж Блакитні карти, то зможете без проблем і перешкод міняти роботодавців. При цьому вам не потрібно буде кожен раз міняти карту і сповіщати про це уженд, як це робиться зі звичайною тимчасовою Картою побиту.
  2. Усі члени вашої родини, які проживають в Україні, але хочуть поїхати до Польщі, отримають можливість подавати документи на возз’єднання за спрощеною системою. Вони зможуть отримувати свої карти швидше і з меншим пакетом документів.
  3. Якщо члени вашої родини зроблять собі звичайні тимчасові карти побиту, то відразу отримають вільний доступ до ринку праці та зможуть міняти роботодавців, коли захочуть, без зміни карти.

Як бачите, Блакитна карта має вагомі переваги перед звичайною Картою побиту. Тому, якщо у вас є можливість отримати її, скористайтеся цим.

Якщо вам потрібна допомога у працевлаштуванні в Польщі або оформленні документів, звертайтеся до наших консультантів. Контакти є на сайті.