Що робити, якщо роботодавець не виплатив зарплату в Польщі?

Зміст:

Польський ринок праці приваблює українців та жителів інших пострадянських країн великою кількістю вакансій, високою зарплатою, хорошими умовами праці. Однак навіть у такій цивілізованій країні, як Польща, можна нарватися на шахраїв і залишитися без зароблених грошей.

Давайте розберемося, що потрібно робити, якщо роботодавець не хоче виплачувати зарплату, які права має іноземець, і як отримати не тільки свої чесно зароблені гроші, але й компенсацію за моральну шкоду.

Типи польських трудових договорів

Існує три різновиди контрактів, які можуть укладати польські роботодавці зі своїми працівниками:

 • Умова про працю;
 • Договір підряду;
 • Договір-замовлення.

Умова про працю є єдиним різновидом трудового договору, який регулюється польським Трудовим кодексом. Останні два – це тимчасові або обмежені обсягом контракти, які регулюються Цивільним кодексом.

Правові підстави

Згідно з трудовим законодавством, кожен роботодавець зобов’язаний виплачувати своїм працівникам заробітну плату. У контракті, який укладається між сторонами, вказуються періоди, в які повинні проводитися виплати (вони можуть бути різними, але не рідше, ніж раз на місяць).

Недобросовісні роботодавці нерідко порушують цю вимогу. Найчастіше роботодавець здійснює такі порушення:

 • не платить обумовлену суму в обумовлені терміни;
 • виплачує суму, яка менше прописаної в договорі;
 • самовільно призначає різні відрахування, штрафи, утримання, не прописані в контракті або трудовому законодавстві;
 • примушує працівника до понаднормової роботи;
 • відмовляється укладати трудовий контракт;
 • не видає довідку про роботу в тих випадках, коли працівник звільняється;
 • порушує правила безпеки та гігієни на робочому місці;
 • застосовує погрози, образи, здійснює домагання;
 • порушує трудові норми при роботі вагітних співробітниць.

Всі ці порушення стосуються трудових відносин по Умові про працю.

Куди скаржитися на роботодавця, який не бажає платити зарплату?

Якщо ви чесно відпрацювали належний час, а роботодавець не виплатив вам зароблені гроші або віддав не всю суму, ви маєте повне право звернутися зі скаргою в наступні інстанції:

 • Трудова інспекція – державна установа, що регулює трудові відносини. В інспекцію можна звертатися в тих випадках, коли порушується трудове законодавство.
 • Трудовий суд – судова організація, яка займається справами, пов’язаними з порушенням трудового законодавства.
 • Цивільне судочинство – неспеціалізований суд, який приймає будь-які цивільні позови. Саме сюди звертаються працівники з контрактом цивільно-правового типу. Варто пам’ятати, що якщо трудовий суд розглядає справи безкоштовно, то в цивільному необхідно оплачувати певні витрати.

В яких випадках можна забрати гроші у роботодавця?

Знаючи особливості роботи різних інстанцій, потрібно розібратися, в яких випадках можна в них звернутися. Розглянемо можливі випадки.

Відсутність трудового договору

Якщо ви не укладали трудового договору з роботодавцем, то довести свою правоту буде складно. Крім того, спроби отримати зароблені гроші можуть призвести до додаткових збитків. Справа в тому, що неофіційне працевлаштування вважається нелегальним і обкладається штрафом. Причому штраф стягується не тільки з роботодавця, але й з працівника.

Якщо трудового договору у вас немає, то ви навряд чи зможете отримати свої гроші. Однак у вас є можливість покарати роботодавця за нелегальне працевлаштування. Для цього необхідно звернутися до трудової інспекції, надавши відповідні докази. Після розгляду справи роботодавця оштрафують. Однак будьте готові до того, що оштрафувати можуть і вас.

Умова про працю

Якщо ви уклали з роботодавцем цей тип трудового договору, то отримати невиплачену зарплату буде нескладно. Для цього вам потрібно звернутися в Трудову інспекцію, де на роботодавця накладуть штраф і змусять його відшкодувати ваші збитки, або в Трудовий суд. У другій інстанції можна отримати відшкодування не тільки матеріальних, а й моральних збитків.

Цивільно-правові договори

Подібні контракти не розглядаються в рамках трудового законодавства. Крім того, такі справи розглядаються за участю кваліфікованих юристів. У деяких випадках справу, що стосується порушення цивільного договору, розглядає трудова інстанція. Це відбувається тоді, коли порушення зачіпає відразу три категорії:

 • роботодавець визначав роботу;
 • роботодавець встановлював робочий графік;
 • роботодавець надавав робоче місце.

Якщо у вас є необхідні докази, які ви можете представити суду, то трудова інстанція буде проводити подальший розгляд справи.

Чи можна вирішити проблему самостійно?

Перш ніж звертатися в суди та інші інстанції, спробуйте залагодити проблему самостійно, без залучення третіх осіб. Нерідко затримка зарплати є наслідком помилки, зробленої в бухгалтерії. Якщо ж роботодавець навмисно відмовляється віддавати вам ваші чесно зароблені гроші, попередьте його про намір почати судовий розгляд. Зазвичай подібного попередження вистачає, і роботодавець повертає гроші.

У польському законодавстві є спеціальний тип листа, який працівник адресує роботодавцю. У ньому викладаються вимоги виплатити заборгованість. Документ називається wezwanie do zapłaty, його широко застосовують в бізнесі для вирішення боргових питань. Ви теж можете написати такий лист. Якщо роботодавець не зреагує на нього, то у вас хоча б буде письмове доказово порушення з його боку.

Зміст wezwanie do zapłaty

У листі вказуються такі дані:

 • необхідні пояснення;
 • адреса фірми;
 • дані обох сторін;
 • інформація про трудовий контракт (де, коли і ким був укладений, а також номер документа);
 • розмір і термін заборгованості;
 • час на погашення;
 • спосіб переказу коштів;
 • заходи впливу в разі невиплати зарплати.

Останньому пункту приділіть особливу увагу. Якщо роботодавець зрозуміє, що ви знаєте свої права та розбираєтеся в законах, він навряд чи ризикне з вами зв’язуватися. Щоб правильно скласти лист, бажано проконсультуватися з юристом, але в листі варто вказати:

 • намір звернутися до Трудової інспекції при Умові про працю;
 • намір звернутися до Цивільного суду при цивільно-правовому договорі.

Крім виплати заборгованості, ви можете вимагати компенсації судових витрат, юридичних послуг, часу очікування. До листа можна додати копію контракту та виписку з картки, на яку має бути перерахована зарплата.

Варіанти відправки wezwanie do zapłaty

Передати лист боржнику особисто в руки – не найкращий спосіб. Він може знищити його і сказати, що нічого не отримував. Тому передачу листа потрібно зафіксувати документально. Зробити це можна декількома способами:

 • передати з особистим підписом від роботодавця;
 • задокументувати у відповідному відділі фірми з присвоєнням документу номера;
 • надіслати рекомендованим листом з повідомленням про отримання.

Найчастіше використовується третій варіант. Ви теж можете віддати йому перевагу. Розрахуйте час доставки листа заздалегідь.

Повернення коштів через Трудову інспекцію

Ви можете звернутися в цю організацію особисто або попросити свого представника. Звернення може бути відправлено рекомендованим листом або через інтернет. Другий варіант зручніше, до того ж, в будь-якому випадку, пакет необхідних документів буде однаковим.

Деякі працівники схиляються до думки, що подавати заяву потрібно анонімно, щоб роботодавець не дізнався, хто заявив на нього. Однак інстанція не візьметься за розгляд анонімного прохання, тому вказати свої дані все ж доведеться. Однак ви можете встановити особисту анонімність, і тоді ваше прізвище не буде повідомлено роботодавцю.

Правила подачі заяви через інтернет

Інспекція має власне відділення у кожному конкретному окрузі. Для подачі скарги слід зробити наступне:

 1. Зайти на сайт організації та знайти сторінку із зазначенням відділень в різних округах.
 2. Вибрати свій округ.
 3. Перейти на сторінку, де вказуються особисті дані та викладається суть претензії, і заповнити усі поля форми.
 4. Уважно перевірити правильність заповнення форми.
 5. Заповнити зміст скарги у вільній формі.
 6. До заяви додати скани документів, які доводять провину роботодавця.
 7. Написати контактні дані роботодавця та фірми.
 8. Підписати згоду на розголошення. Якщо в графі згоди на розголошення ви відзначаєте «tak», то роботодавцю будуть передані ваші дані, а якщо «nie», то заява буде розглядатися зі збереженням анонімності.
 9. Підтвердити згоду на обробку даних і ввести капчу.

Після виконання всіх пунктів на вашу електронну пошту прийде повідомлення про те, що скарга прийнята. Усі листи і запити про додаткові відомості у справі також будуть приходить на пошту.

Повернення коштів через суд

Якщо всі попередні спроби відновити справедливість виявилися марними, ви можете звернутися за допомогою до Трудового суду. Перш ніж зробити це, врахуйте наступне: всі судові справи закінчуються рішенням суду, навіть при укладенні мирної угоди. Якщо вина роботодавця буде визнана судом, то його зобов’яжуть повернути вам гроші, а в деяких випадках ще й покрити витрати на послуги юристів.

Звернутися до суду можуть обидві сторони. При цьому важливо дотримання термінів давності. Відносно трудових спорів цей термін становить 3 роки. Але іноді діють інші терміни:

 • якщо вас незаконно звільнили, то ви повинні подати позов протягом тижня з моменту, коли вам повідомили про розрахунок;
 • якщо вас звільнили через порушення дисципліни, але ви не згодні з таким рішенням, то суд прийме вашу заяву протягом двох тижнів.

Вибирати суд потрібно за адресою знаходження компанії, в якій ви працюєте. Подати заяву до районного суду можна в наступних випадках:

 • звільнення без попереднього повідомлення;
 • сума заборгованості менше 75 тис. злотих (справами, в яких фігурують більші суми, займається Окружний суд).

Заява пишеться польською мовою. Подати її можна самостійно або через посередника – працівника профспілки або представника Трудової інспекції. У заяві вказуються такі дані:

 • назва суду;
 • дані обох сторін;
 • суть претензії;
 • розмір заборгованості;
 • підпис позивача.
Штрафи роботодавцю у разі невиплати зарплати працівнику

У тих випадках, коли роботодавець навмисно не хоче виплачувати працівникові зароблені ним гроші, законодавство обкладає його штрафом. Штрафи бувають наступними:

 • принесення працівникові вибачень, а також відновлення його на колишньому місці;
 • штраф у розмірі 30 тисяч злотих;
 • догана, що негативно впливає на судовий процес при інших розглядах з цим роботодавцем.
Як уберегтися від обману з боку роботодавця?

Найпростіший та найменш витратний вихід з подібних ситуацій – їх недопущення. Якщо ви заздалегідь захистите себе від обману, то вам потім не доведеться доводити свою правоту і брати участь в судових розглядах.

Експерти рекомендують українцям, які влаштовуються на роботу в Польщі, робити наступне:

 • Обов’язково укладати з роботодавцем трудовий контракт. Якщо він відмовляється – наполягати. У разі спірних ситуацій вам набагато легше буде довести свою правоту в суді.
 • Віддавати перевагу Умові про працю, щоб мати захист трудового законодавства.
 • Фіксувати факти порушення роботодавцем ваших прав (записувати відео, робити диктофонні записи, збирати документи, які підтверджують його неправомірні дії).
 • Перевіряти потенційних роботодавців і вибирати тільки надійних.

Якщо у вас на руках будуть докази правопорушень роботодавця, то висока ймовірність того, що вам не доведеться звертатися до вищих інстанцій для захисту своїх прав. У більшості випадків досить попередити порушника про свої наміри, щоб він повернув гроші. Чим краще ви знаєте свої права, тим складніше вас обдурити.

Якщо ви збираєтеся на заробітки в Польщу і хочете дізнатися якомога більше інформації про працевлаштування в цій країні, звертайтеся до нас. Наші консультанти дадуть відповіді на усі ваші запитання та допоможуть з оформленням документів.