Що робити, якщо роботодавець відмовляється платити зарплату в Польщі?

Зміст:

Багато громадян пострадянських країн їдуть на заробітки в Польську Республіку. Такий інтерес до цієї країни викликаний великими можливостями працевлаштування. Нормальні умови праці, гідні зарплати, широкий вибір вакансій приваблюють українців, росіян, білорусів. Але щоб влаштуватися на хорошу роботу і не попастися на вудку шахраїв, потрібно знати закони та свої права.

Однією з проблем, з якою стикаються іноземні працівники – відмова роботодавця віддавати зароблені гроші. Давайте розберемося, що потрібно робити, якщо зіткнувся з таким недобросовісним роботодавцем.

Різновиди трудових договорів

У РП наймач може підписувати з найманими працівниками три типи контрактів:

 • Умова о праце;
 • Умова о дзело (договір підряду);
 • Договір-замовлення.

З цих трьох типів контрактів тільки один регулюється трудовим законодавством – це Умова о праце. Два інших потрапляють під цивільне законодавство.

Види правопорушень з боку роботодавця

Трудовий кодекс говорить, що наймач зобов’язаний виплачувати людям, які працюють на нього, зарплату в терміни, прописані в трудовій угоді. Розмір виплат також вказується в цьому документі. Співробітники повинні отримувати зарплату не рідше разу на місяць.

На жаль, не всі керівники дотримуються цього правила. Деякі з них здійснюють порушення. До таких порушень відносяться:

 • невиплата встановленої суми у встановлені терміни;
 • виплата суми менше покладеної;
 • відрахування із зарплати штрафів та податків, не зазначених у трудовій угоді або не передбачених законом;
 • примус співробітника к роботі понад покладену норму без додаткової оплати;
 • відмова у видачі співробітнику, що звільняється, довідки про роботу;
 • недотримання техніки безпеки та правил гігієни на робочому місці;
 • залякування, образи, сексуальні домагання по відношенню до співробітників;
 • порушення прав вагітних співробітниць.

Ці правопорушення стосуються працівників, які трудяться за Умовою о праце.

Куди звертатися, якщо роботодавець на хоче платити?

Буває так, що людина пропрацювала якийсь час на фірмі, а керівництво не виплатило їй зарплату або виплатило тільки частину покладеної суми. В цьому випадку співробітник має право вимагати свій заробіток через служби, що займаються вирішенням подібних суперечок. До числа таких організацій відносяться:

 1. Трудова інспекція. Це держустанова, яка займається вирішенням трудових питань. Працівники, чиї права порушує роботодавець, можуть звертатися в цю організацію.
 2. Трудовий суд. Державна служба, що розглядає судові справи по ТК.
 3. Цивільне судочинство. Судова організація, яка займається не тільки трудовими спорами, а й будь-якими іншими цивільними справами. Громадяни, які працюють за цивільно-правовою угодою, можуть звертатися сюди.

Працівникам, які збираються судитися, варто знати, що Трудовий суд розбирає позови безкоштовно, а цивільний – платно.

У яких випадках можна вимагати повернення грошей?

Давайте розглянемо випадки, коли працівник може вимагати через суд або Трудову інспекцію свої гроші.

Відсутність трудового контракту

Працівнику, який не підписував трудову угоду при влаштуванні на роботу, довести порушення з боку наймача буде проблематично. Крім того, він може не тільки не отримати свою заборгованість, а й потрапити під санкції.

Справа в тому, що незаконне працевлаштування карається законом та обкладається штрафом. Причому, штрафують не тільки наймачів, які не дотримуються законів, а й співробітників, які погоджуються працювати неофіційно.

Без трудового контракту отримати невиплачені кошти практично неможливо. Однак можна скористатися ситуацією і притягнути керівництво фірми до відповідальності за незаконне працевлаштування. Зробити це можна, написавши заяву в Трудову інспекцію. Але багато працівників нехтують цією можливістю, щоб самим не бути оштрафованими.

Умова о праце

Цей різновид трудового контракту найкраще захищає права працівника. Тому отримати заборгованість з цим документом буде легко. Зробити це можна, звернувшись до Трудової інспекції або Трудового суду. В судовому порядку можна зажадати у наймача не тільки повернути утримані ним гроші, але й виплатити компенсацію за заподіяну шкоду.

Цивільно-правові угоди

Трудове законодавство не займається вирішенням спорів за цивільно-правовими контрактами. Такі суперечки розбирають кваліфіковані юристи.

Бувають випадки, коли спори за цивільно-правовим контрактом розглядає трудова інстанція. Але на це потрібні відразу три підстави: роботодавець визначав роботу, встановлював трудовий графік та надавав робоче місце.

Для подальшого розгляду позову працівник повинен надати суду докази порушення з боку наймача.

Чи можна самому повернути гроші?

Звернення в різні інстанції – довга та нелегка справа. Тому, перш ніж робити це, варто спробувати домовитися з роботодавцем мирно. Можливо, він затримав зарплату не навмисно, а під впливом обставин (наприклад, виникли складнощі з бухгалтерією).

Якщо ж наймач усвідомлено йде на правопорушення, можна пригрозити йому судом або трудовою інспекцією. У більшості випадків цього вистачає, щоб закликати недобросовісне керівництво до порядку і отримати свої гроші.

Вимагати виплату зарплати краще не усно, а через спеціальний лист. Польські закони передбачають використання документа, який називається wezwanie do zapłaty. Це лист, який співробітник пише керівнику і викладає в ньому своє прохання.

Навіть якщо лист не принесе бажаних результатів, він стане доказом того, що наймач порушив закон. Цей документ можна буде використовувати в суді.

Як правильно писати wezwanie do zapłaty

У документі потрібно вказати такі дані:

 1. Необхідні пояснення.
 2. Адреса компанії.
 3. Відомості про роботодавця і працівника.
 4. Відомості про трудову угоду (час та місце підписання, а також номер документа).
 5. Сума невиплаченої зарплати і період, за який вона не була виплачена.
 6. Час, що дається на виплату грошей.
 7. Спосіб передачі грошей (на банківську карту, готівкою і т. д.).
 8. Санкції у разі невиконання вимоги.

Окрему увагу слід приділити останньому пункту. Тут можна написати про намір подати заяву в Трудову інспекцію або Цивільний суд (залежить від типу трудової угоди).

Керівництво фірми повинно розуміти, що співробітник всерйоз має намір повернути свої гроші і знає, як реалізувати це право. Щоб лист виглядав вагомо, перед його складанням варто порадитися з юристом.

У такому листі можна вимагати не тільки повернути зарплату, а й виплатити компенсацію, судові витрати і т. д. До листа можна додати копію договору та виписку з банківської карти, на яку потрібно перевести гроші.

Як передати wezwanie do zapłaty роботодавцю?

Найлегший спосіб – просто віддати лист в руки адресату. Але цей спосіб ризикований, тому що роботодавець може викинути лист, і довести його передачу буде неможливо. Подібні документи потрібно реєструвати. Здійснити це можна декількома способами:

 • передати з персональним підписом від адресата;
 • зареєструвати у відповідному відділі компанії (реєстрований документ отримує свій номер);
 • відіслати рекомендованим листом з повідомленням про доставку.

Найчастіше працівники вибирають останній спосіб, відсилаючи лист поштою.

Повернення грошей через Трудову інспекцію

Ошуканий працівник може звернувся до трудової інспекції самостійно або відправити туди свого представника. Звернення можна відправити поштою або через інтернет. Другий спосіб швидше й простіше, тому більшість віддає перевагу йому.

Деякі співробітники не бажають, щоб керівництво фірми знало, що вони подають заяву, тому роблять це анонімно. Їх занепокоєння зрозумілі, але інспекція не розглядає звернення без підпису і вказівки особистих даних. Однак працівник має право не розкривати своє прізвище перед роботодавцем. Його буде знати тільки інспекція, а наймачеві дані заявника повідомлятися не будуть.

Подача заяви через інтернет

У кожному окрузі є представництво Трудової інспекції. Щоб написати заяву, слід зробити наступне:

 1. Зайти на сайт установи.
 2. Знайти список округів і вибрати свій.
 3. Перейти на сторінку з формою заяви і заповнити усі її поля (ввести свої дані, викласти суть вимоги).
 4. Написати скаргу (писати можна у вільній формі).
 5. Завантажити скани паперів, що підтверджують правопорушення наймача.
 6. Вказати контакти компанії та керівника.
 7. Підтвердити згоду або незгоду на розголошення. Якщо в графі згоди на розголошення зазначити «tak», то роботодавцю будуть передані дані заявника, а якщо «nie», то не будуть.
 8. Дати згоду на обробку даних і ввести капчу.

На електронну пошту прийде повідомлення про те, що заявка прийнята. Усі подальші повідомлення також будуть надіслані на пошту.

Повернення грошей через суд

Якщо інші способи змусити наймача повернути гроші не принесли результату, можна спробувати вирішити проблему в судовому порядку. Для цього потрібно звернутися до Трудового суду.

Якщо справа вирішиться на користь працівника, то керівництво компанії буде змушене повернути йому всі зароблені ним гроші. У деяких випадках керівництву ще доведеться сплатити судові витрати.

За законом обидві сторони мають право подати судовий позов. Усі справи мають строки давності. Термін давності трудових спорів становить три роки. Але є деякі нюанси:

 • У разі незаконного звільнення позов можна подати протягом тижня, починаючи з того моменту, коли керівництво повідомило про розрахунок.
 • У разі, якщо працівника звільнили через дисциплінарні порушення, але він з цим не згоден, заяву потрібно писати протягом двох тижнів.

Звертатися потрібно до представництва суду, що знаходиться за адресою місця роботи. У деяких випадках можна звернутися до районного суду. До таких випадків відносяться:

 • працівника звільнили, не попередивши про це заздалегідь;
 • у працівника є заборгованість по зарплаті, що не перевищує 75 тис. злотих (якщо сума більше цієї, то справа буде розглядатися в окружному суді).

Важливо знати, що заяву потрібно писати польською. Подати її можна особисто або задіяти посередника. В якості посередника може виступити член профспілки або співробітник Трудової інспекції. В заяві потрібно вказати наступне:

 • назва суду;
 • дані працівника і наймача;
 • суть заяви;
 • сума, яку недоотримав працівник;
 • підпис заявника

Чи отримає роботодавець штраф за невиплату зарплати?

Якщо керівництво компанії усвідомлено не віддає співробітнику його зарплату, воно може понести покарання у вигляді штрафу. Є кілька різновидів штрафних санкцій:

 • керівник приносить співробітнику вибачення та відновлює його на посаді;
 • керівник виплачує штраф у розмірі 30 тис. злотих;
 • роботодавець отримує догану, яка негативно відіб’ється на його репутації в разі судових спорів з іншими співробітниками.

Як захиститися від обману з боку роботодавця?

Щоб не ходити по судах і не випрошувати у роботодавця свої чесно зароблені гроші, потрібно заздалегідь убезпечити себе від подібного шахрайства.

Зробити це можна наступними способами:

 • Не влаштовуватися на роботу без укладення трудової угоди. Деякі роботодавці відмовляються підписувати контракт з іноземцями. У таких випадках потрібно або наполягати, або відмовлятися від такої роботи.
 • Якщо є можливість вибору типу трудового договору, то вибирати потрібно Умову о праце. Вона найбільш повно захищає права працівника.
 • Якщо роботодавець вчиняє правопорушення, варто якось зафіксувати цей факт (за допомогою відео, запису розмови або збору відповідних паперів).
 • Перед тим як влаштуватися на роботу перевірити наймача на надійність.

Якщо керівництво компанії побачить, що співробітник знає свої права і при необхідності буде їх відстоювати, воно навряд чи зважиться порушувати їх. Тому знання трудового законодавства – це хороший захист від недобросовісних роботодавців.

Якщо ви хочете поїхати на заробітки в Польську Республіку і вам потрібна допомога в оформленні документів, відкритті візи та інших питаннях, звертайтеся до нас. Наші контакти вказані на сайті.